"עו"ד ערן שנדר, האם משה לדור צריך להתפטר מתפקיד פרקליט המדינה?"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מראיין: תומר זרחין

השבוע הזה היה אולי הקשה ביותר בקריירה המשפטית של פרקליט המדינה משה לדור. יותר מכל אדם אחר הוא מזוהה עם כתב האישום שהוגש נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שזוכה השבוע מרוב האישומים.

עו"ד ערן שנדר, שהיה תובע במשטרה ובפרקליטות, הקים את מח"ש (מחלקה לחקירות שוטרים) ועמד בראשה, ומונה לפרקליט המדינה אחרי פרישת עדנה ארבל מתפקיד זה. הוא סיים את כהונתו אחרי יותר משלוש שנים.

שנדר מתקומם נגד ביטויים שהצמידו השבוע לזיכוי אולמרט, ובהם "יום הכיפורים של הפרקליטות". "אני מציע שנעזוב את השוואות לשואה וליום הכיפורים ונסגל קצת פרופורציות", אמר, "יחד עם זאת, זה יום לא קל לתביעה".

הופתעת מהמתקפה על הפרקליטות?

"לחלוטין לא. כשהפרקליטות מגישה כתב אישום נגד אישיות רמת דרג, נוצרת בציבור ציפייה שבסופו תהיה הרשעה. לכן, צריך לקבל בהבנה ובהקשבה את הביקורת. בתקופתי הוגשו תיקים נגד השר לאיכות הסביבה, צחי הנגבי, שר הבריאות שלמה בניזרי, נגד ראשי ערים. ככל שמדובר בהרשעה - לא היו טענות לפרקליטות, כי לא נוצר פער הציפיות שאני מדבר עליו?".

אבל גם הפרקליטות הופתעה מהזיכוי.

"אני מקווה שהפרקליטות מופתעת, אחרת היא לא היתה צריכה להגיש כתב אישום, או שהיתה צריכה לשקול מחדש אם לדבוק באישום במהלך המשפט".

אולי הפער בציפיות של הציבור נוצר משום שבכירי התביעה עברו על כל ראיה בתיק לפני הגשת כתב אישום, מה שלא קורה בתיק רגיל?

"אין הבדל במישור הראייתי בין אנשי ציבור לנאשם מהשורה. נכון שקיים הבדל בהשפעות הרוחב, שמחייבות את הפרקליטות לבדוק בשבע עיניים אם הראיות מצדיקות כתב אישום. אני מניח שזה נעשה. אבל לא פעם קורה שיש פער בין העדות הכתובה של העד המרכזי לעדותו בבית המשפט. אולי ראיה מסוימת קיבלה אצל השופטים פרשנות שונה מזו שקיבלה בפרקליטות. יש אין סוף הסברים.

"נכון שכאשר זה כתב אישום נגד ראש ממשלה, או נגד שרים, יש לבחון ולחזור ולבחון את התיק. אני מניח שזה נעשה. אבל צריך לזכור שמשפטים הם לא מתמטיקה. לכן אני חושב שכאשר נוצר הפער בצפיות, יש לקרוא היטב את הכרעת הדין ולבחון איך נוצר".

בדק בית?

"בדק בית הוא הפקת לקחים. ארגון ראוי צריך תמיד להפיק לקחים".

האם אתה חושב שפרקליט המדינה לדור צריך להתפטר, כפי שדרשו באחרונה כמה אנשים?

"אני שותף לאלה שחושבים שפרקליט המדינה לא צריך להתהדר בגלל הרשעה ולא צריך להתפטר בגלל זיכוי. שמעתי את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, אומר שאנחנו עדיין במגרש המשפטי ולא במגרש כדורגל, ואני מאמץ את הדברים".

לדור לא צריך להסיק מסקנות אישיות?

"אני לא חושב שהקריאות האלה צריכות להיענות או להישקל. ויחד עם זה, אני מקווה ומאמין שגם פרקליט המדינה ישאל אם היה עליו לנהוג באופן שונה, אם בכלל. אני חושב שראוי להאזין לביקורת, כי טלטלות הן לפעמים דבר בונה".

לא לגיטימי לצפות מפרקליט מדינה שעמד בחזית של תיק שקרס שיסיק מסקנות אישיות?

"מדוע לא ניתן לפרקליט המדינה בונוס בשכר במקרה של הרשעה? אני לא חושב שהפרקליטות מבקשת להרשיע בכל מחיר. היא רק מאמינה שההרשעה היא התוצאה המשפטית הראויה. לכן לא ראוי לתגמל אותה על הרשעה, ולא לחייבה בסנקציות על זיכוי".

נשמעה ביקורת על הופעת לדור בבית המשפט בעדות המוקדמת בתיק. בדיעבד, הזיקה שיצר לדור לתיק אולי העצימה את הביקורת שספג. אתה היית מופיע בתיק כפרקליט מדינה?

"אני לא חושב שהייתי מופיע בתיק. אני חושב שצריך לשמור על ריחוק מהתיק. לראות אותו מהמרחק שנוצר כשלא מופיעים בתיק".

כלומר, ההופעה היתה טעות?

"לא אתן התייחסות נוספת בנושא".

איזו ביקורת פנימית צריכה להיות בפרקליטות בעקבות הזיכוי?

"זאת לא צריכה להיות ועדת חקירה, כפי ששמעתי שמבקשים. אני חושב שזה אירוע לא קל, כאזרח וכפרקליט מדינה לשעבר. ואני בטוח שגם ידו של לדור רעדה כשחתם על כתב האישום נגד אולמרט. אני בטוח שעכשיו הוא והיועץ המשפטי לממשלה יטכסו עצה איך להימנע בעתיד מטעויות, ככל שנעשו. יכול להיות שיגיעו למסקנה שלא נעשו טעויות".

דובר על אפקט מצנן שעלול להיות לזיכוי אולמרט על החלטות להגיש אישומים נגד נבחרי ציבור. אתה חושש מכך?

"היינו כבר בימים של הרשעות וזיכויים של אישי ציבור. זאת לא הפעם הראשונה שתיק של איש ציבור מסתיים בזיכוי. ראה את התיק נגד יעקב נאמן. לאחר מכן היו הרשעות בהרבה תיקים אחרים של אנשי ציבור. התשובה תלויה מאוד במנהיגות שיפגינו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. אני מקווה שיגישו בעתיד כתבי אישום נגד אנשי ציבור, על בסיס עובדתי, ושלא יהיה אפקט מצנן.

המסר המנהיגותי של מובילי המערכת מחלחל למטה".

דובר שוב על הקמת גוף פיקוח על הפרקליטות. אתה תומך?

"ככלל כן, לא צריך לפחד מביקורת, צריך לפעמים להזמין ביקורת, אבל לוודא שהיא לא אינטרסנטית. הפרקליטות לא חפה מטעויות, כמו שעיתונאים אינם חפים מטעויות".

תגובות