הנשיא פרס דחה את בקשתו של זאב רוזנשטיין לחנינה

העבריין טוען שחלה הרעה במצבו הרפואי, אולם הנשיא קיבל את עמדת ראשי מערכת האכיפה, לפיה שחרור רוזנשטיין יהווה סכנה ממשית לשלום הציבור

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

נשיא המדינה, שמעון פרס, דחה בסוף השבוע את בקשתו של זאב רוזנשטיין, שהיה במשך שנים רבות היעד מספר 1 של משטרת ישראל, לחנינה. פרס קיבל בכך את המלצתו של שר המשפטים יעקב נאמן, שנסמך על חוות דעת של ראשי מערכת האכיפה, וזאת למרות תיעוד רפואי עדכני שהעביר רוזנשטיין בשבועות האחרונים, לפיו חלה הרעה במצבו הבריאותי.

אחד הנימוקים שהביאו אנשי האכיפה לפיו יש להתנגד באופן נחרץ לחנינה של רוזנשטיין הוא החשש שאם ישוחרר תישקף סכנה ממשית לשלום הציבור, לאור העובדה שהיה ועודנו יעד לחיסול בעולם התחתון. בנוסף סברו ראשי מערכת האכיפה כי מתן חנינה לראש ארגון הפשע תהווה פגיעה במערכת האכיפה כולה - לאור המאמצים יוצאי הדופן שהושקעו בהבאתו של לדין, וכי שחרורו לא יהווה גמול על מעשיו ולא ירתיע אחרים מלפעול בדרכים דומות וישדר עמדה רפה מול ארגוני פשיעה. פרקליטתו של רוזנשטיין, עו"ד יפעת וינקלר, אמרה בתגובה כי "רוזנשטיין הוא לא אגדה, הוא בן אדם, ויש לקוות שבעתיד בקשותיו ישקלו ביותר חמלה".

באוקטובר בשנה שעברה חשף "הארץ" כי רוזנשטיין, שהיה שנים רבות היעד מספר 1 של משטרת ישראל, ביקש חנינה מהנשיא פרס. רוזנשטיין מרצה שתי תקופות מאסר מצטברות של 17 שנה, לאחר שהורשע במעורבות בפרשיית רצח, בניסיון חיסול יריביו ובסחר במיליון כדורי אקסטזי בארה"ב. הוא ביסס את בקשתו בעיקר על מצבו הרפואי ועל הסבל שחווה בזמן שהיה נתון במעצר בארה"ב, אליה הוסגר בשל מעורבותו בסחר ענק בהיקפו באקסטזי.

רוזנשטיין בדיון בעניינו בבית המשפט העליון, לפני כחצי שנהצילום: מיכל פתאל

בבקשה שהגיש אז תיאר רוזנשטיין כי תנאי מעצרו בארה"ב קשים, וכי סבל מניתוק מהסביבה הקרובה לו, וגם מיחס קשה של רשויות הכלא האמריקאי ומתנאים פיזיים שהרעו את מצבו הרפואי. את הסיבות לכך שהסכים לחתום על הסדר טיעון עם הרשויות האמריקאיות נימק רוזנשטיין בבקשה, בכך שלמרות שהכחיש את כל המיוחס לו, עשה שיקול של כדאיות והסכים להודות בעבירות שלא ביצע. 

רוזנשטיין היה יעד מבוקש לחיסול בעולם התחתון. ניסיון החיסול החמור ביותר אירע בדצמבר 2003, ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, ונהרגו בו שלושה עוברי אורח וכ-20 נוספים נפצעו. האירוע הוגדר הפיגוע הפלילי החמור בתולדות המדינה. כמה חודשים קודם לכן, ניצל רוזנשטיין מחיסול ונפצע קל כשמטען שהונח על המדרכה באזור גני התערוכה הישנים בתל אביב התפוצץ. תשעה בני אדם נפצעו נוספים נפצעו באירוע. 

ב-2006 הוסגר רוזנשטיין לארה"ב, לאחר שהואשם בסחר של מיליון כדורי אקסטזי. לאחר ששב לישראל הודה בהסדר טיעון שהזמין שני קולומביאנים לפגוע ביריביו, האחים נסים ויעקב אלפרון. לבסוף ביטל את הזמנת החיסול. תקופת המאסר בת שלוש השנים שנגזרה עליו חפפה את המאסר שנגזר עליו בארה"ב. 

בפברואר בשנה שעברה הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את רוזנשטיין בקשירת קשר לביצוע פשע, במסגרת הסדר טיעון בין הפרקליטות לפרקליטיו של רוזנשטיין, בפרשת הרצח המשולש בחוף הכנרת ב-2001. על פי כתב האישום המקורי, רוזנשטיין הזמין את רצח רפי ויצמן, שנאשם בעבר כי ניסה לרצוח אותו. הרוצחים ירו למוות גם בדוד בן-מרגי ובשרון מוסאי, שעמדו לצדו של ויצמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ