אקדחים, אדמות ויין |

המאבק האלים על שטחי המושב עלמה

בעבר הסתכמו סכסוכי האדמות במושב שבצפון בהרעלת פרות והצתות. כעת, העניין הגובר בתעשיית היין הוביל ליריות ושני מושבניקים פצועים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"אמא, אני מתחנן, תאכלי משהו. בבקשה, תאכלי", כך, כשהוא שרוע במיטתו בבית החולים "זיו" שבצפת, נושך את שפתיו מכאבים, ניסה רפי זיגדון לשכנע את אמו המודאגת שתכניס משהו לפיה. מהאם, "אשה מהדגם הישן", כפי שהגדירה בנה האוהב, הוסתר המידע כי רפי נורה ברגלו. "היא חושבת שאני פה בגלל משהו אחר, איזה סיבוך של ניתוח שעברתי פעם", אומר זיגדון.

במוצאי השבת שעברה, הגיע הרגע שממנו חשש זיגדון, תושב המושב עלמה. הוא אמנם ידע כי מישהו ינסה לפגוע בו, אך לא יכול היה להתכונן לעיתוי. רק שלושה שבועות לפני כן, נורה חברו אבי בעדש. גם הוא ברגלו, כאילו ניסו היורים לומר להם כי מדובר באות אזהרה אחרון.

נסיעה במחוז היין הישראלי, בין שטחי הכרמים המרהיבים, לא מגלה כי מאחורי הדימוי הציורי מסתתר סיפור כאוב של מושב שהפך למעין מובלעת של פשע ואלימות. האדמות של רמת עלמה הפורייה - אחד האזורים הטובים והמבוקשים ביותר על ידי תעשיית היין הישראלית - עומדות בשנים האחרונות ברקע של התקפות אלימות שהגיעו בחודש האחרון לשיאן.

ב-16 ביוני, יצא בעדש לחוות הלולים של משפחתו. כשהגיע גילה כי לשער החשמלי נגרמה תקלה, לטענתו תקלה מכוונת. "זה היה מארב מתוכנן", הוא אומר. "היה חושך ופתאום הגיחו מולי שני רעולי פנים ואחד מהם ירה לי כדור ברגל. צעקתי ‘די', ממש צרחתי ואז ירה בי עוד אחד ועוד אחד. רצתי לקראת היורה וכמעט הגעתי למגע איתו ופתאום יצא עוד מישהו וירה בי עוד שניים והם עזבו", נזכר בעדש. "ואז שמעתי נהמת טרקטורון והייתי בטוח שהם חוזרים לחסל אותי. עברתי 20 שניות של פחד נוראי, עד שרעש הטרקטורון נעלם. גררתי את עצמי למכונית והתקשרתי למשטרה. ביקשתי שיעלו מסוק לחפש אחרי היורים".

רפי זיגדון (במיטה) ואבי בעדש. בתוך כחודש נורו שני החברים ברגליהם. "נשברנו", מודה זיגדון, "והפסקנו את המאבק" צילום: ירון קמינסקי

אחרי שבעדש הותקף, מספר זיגדון, הוא הגיע לקצינים הבכירים בתחנת המשטרה בצפת. "אמרתי להם: ‘אני הבא בתור'. זה היה לי ברור וצדקתי". במוצאי שבת שעברה עמד ליד הלול שלו עם אחיו ואחיינו. "אני ואחי נשענו על המכונית בה ישב האחיין. מולנו הגיע רכב בנסיעה אטית. הוא לא נראה לי חשוד ולא עורר תשומת לב מיוחדת ואז, מטווח אפס כמעט, מישהו מתוך הרכב ירה עלי. חשתי כאב עצום שאי אפשר לתאר ואמרתי לעצמי: ‘הנה זה בא'".

השניים, בעדש וזיגדון, בני מושב עלמה שבגליל העליון, מנהלים זה כמה שנים מאבק על מה שהם מגדירים "חלוקה צודקת של אדמות המושב", שנגזלו לטענתם על ידי בני משפחה אחת. אותן אדמות ברמת עלמה הפורייה - אחד האזורים הטובים והמבוקשים ביותר על ידי תעשיית היין הישראלית - הן שעומדות לטענת השניים ברקע ההתקפות האלימות עליהם שנמשכות כבר שלוש שנים ושהגיעו בחודש האחרון לשיאן.

מושב עלמה הוקם על ידי תנועת "הפועל המזרחי" בשנת 1949, סמוך לכפר הצ'רקסי ריחניה שבמרום-הגליל. "העלמאווים", כפי שהם מכונים באזור, הגיעו כמעט כולם מכפר זהוויה שליד העיר טריפולי בלוב. במושב מתגוררות 150 משפחות, רוב התושבים דתיים ושומרי מסורת. לאורך השנים התפרנסו מעבודה בחקלאות - גידול מטעים, כרמים, לולי תרנגולות וגידול בקר. עם היחלשות החקלאות, החלו רבים מהם למצוא פרנסתם מחוץ למושב.

מאבקים של שליטה על אדמות לא זרים לתושבי עלמה. בעשור הקודם, עוד לפני פריחת ענף היין, נסב המקור לסכסוכים בין חברי המושב סביב אדמות מרעה לבקר. המאבקים חצו גבולות והגיעו לעשרות מקרים של הרעלת פרות שגררו הרעלות שרשרת שפגעו אנושות גם באוכלוסיית הנשרים בגליל. במאבקים הוצתו גם מכוניות וטרקטורים. באחד המקרים, שייתכן שמקורו לאו דווקא בעניין הקרקעות, המתינו לתושב עלמה על סף ביתו שלושה ראשי פרים שנכרתו.

פרות באזור מושב עלמהצילום: ירון קמינסקי

לטענת בעדש וזיגדון, לפני כשלוש שנים החלה אחת המשפחות במושב לדחוק את רגליהם של כמה חקלאים מחוץ למשבצת קרקע המשותפת לכל המושב, שאף שילם עבורה דמי חכירה למינהל מקרקעי ישראל. לדבריהם העניין שגילו "יקבי ברקן" בקרקע הוא שגרם לאותה משפחה להשתלט על האדמה. "פתאום אדמה שחקלאים לא הרוויחו ממנה כמעט כסף הפכה להיות אטרקטיבית. על אדמה שלא הרוויחו עליה כלום, הבטיחו פתאום 2,500 שקל לדונם", אומר בעדש.

בעדש וזיגדון החליטו לצאת למערכה והקימו "ועדת קרקעות" מטעם הוועד המקומי של המושב כדי "לעשות חלוקה שווה ולסדר את נושא הקרקעות בצורה שוויונית והוגנת על פי תקנות האגודה", מסבירים השניים. השבוע פנה עורך הדין מאיר הלר ממשרד א' לנדוי ליקבי ברקן בשם ועד המושב וועדת הקרקעות שמונתה מטעמו ואותם הוא מייצג בהתנדבות, בטענה כי פניות ומגעים שנעשו עמם בעבר להפסיק פעילות גידול הכרמים באותן קרקעות - או ניסיונות להגיע להסדר לפיו השימוש בקרקע יעשה באמצעות ועד המושב ובתמורה שתשולם לו - לא צלחו.

במקביל למערכה שהחלו לנהל בעדש וזיגדון, החלה מסכת הטרדות אלימה נגד השניים: שתי מכוניות של זיגדון הוצתו ולאחר מכן גם מכוניתו של בעדש. לאחר שבאחת הפעמים הגיעה המשטרה בכוחות גדולים, חשבו השניים שמאבקם מקבל תפנית. הם לא שיערו שמדובר ברוח נגדית שתסיט את האש לפניהם: לפתע עוד כלי רכב של השניים הוצתו, גם הטרקטור של זיגדון עלה באש ואלפי שתילי נקטרינות שאך נטע נעקרו ממקומם. גם רימוני הלם ורסס הושלכו לחצר בית בעדש.

"נשברנו", מודה זיגדון, "והפסקנו את המאבק. חששתי שילכו נגדנו עד הסוף כדי להראות לשאר המושב שלא יצוץ עוד מישהו שינסה לעשות סדר באדמות", אומר בעדש. בהמשך פנייתו של עו"ד הלר ליקבי ברקן, הוא טוען ל"שימוש שלא כדין בקרקעות מושב עלמה". בפנייתו כתב הלר כי "בעדש וזיגדון, שעומדים בחזית המאבק להשבת קרקעות המושב לידיו נורו ונפצעו במה שנראה כניסיון ברור נוסף לרפות את ידיהם ממאבק זה" ודורש מהחברה "להפסיק לאלתר שימוש בקרקעות המושב".

דובר יקבי ברקן מסר בתגובה: "אנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם ועד המושב ועם עשרות חברים במושב. אם סכסוך כזה או אחר מתקיים בין חברי המושב, הדבר לא מענייננו״.

אחת מבנות המשפחה שלטענת בעדש וזיגדון השתלטו על אדמות המושב אמרה כי "אין לנו שום קשר לאירועים. מנסים להפליל אותנו, אנחנו משפחה מכובדת. כל נושא האדמות חוקי ומסודר מול מינהל מקרקעי ישראל. אין לנו כבר כוחות להאשמות נגדנו. לנו שרפו שתי מכוניות, אבל אני לא חושדת באף אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ