השופטת ש"תיקנה פרוטוקול" שבה היום לביהמ"ש

בזמן שבארץ סערה הפרשה, שהתה השופטת ורדה אלשיך בשבתון בארה"ב. היא צפויה לספוג נזיפה על מעשיה, אך ככל הנראה לא תודח

תומר זרחין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת ורדה אלשיך, תחזור היום (שני) לבית המשפט כשופטת תורנית. בחודשים האחרונים היתה אלשיך בשבתון בארצות הברית בזמן שמערכת המשפט בארץ סערה בעקבות פרשת "הפרוטוקול המשופץ".

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, מתח בהחלטתו מהחודש שעבר ביקורת חריפה על התנהלותה של אלשיך, לאחר שמצא כי ערכה תיקונים טכניים ומהותיים בפרוטוקול דיון שלא כדין. הוא ציין כי בין השינויים שנוספו לפרוטוקול המשופץ גם כאלה שנועדו להחמיר עם תיאור התנהלותו של עורך דין שלקח חלק בדיון בפניה, ושנגדו הגישה תלונה ללשכת עורכי הדין.

אתמול נפגש נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס עם אלשיך בלשכתו והודיע לה כי בקרוב יחליט כיצד לנהוג בעקבות החלטתו של נציב תלונות השופטים, אליעזר גולדברג, שמצא ליקויים משמעותיים בעבודתה של אלשיך בפרשה. על פי ההערכות הרווחות, אלשיך צפויה לספוג מגרוניס סנקציה כ"נזיפה חמורה", אולם לא ייפתח נגדה הליך הדחה בוועדה לבחירת שופטים או הליך שיפוט משמעתי, באמצעות בית הדין המשמעתי לשופטים. הסנקציה תינקט בתיאום עם שר המשפטים יעקב נאמן.

השופטת אלשיך בדיון בכנסת, השנהצילום: מיכל פתאל

בשבועות האחרונים נפגשה עם גרוניס קבוצת שופטים שהזהירה מפני מסע ההכפשות של אלשיך בעקבות הפרשה. השופטים הזהירו כי מדובר במסע מתוזמן ומתוכנן נגד אלשיך באופן אישי ונגד מערכת המשפט בכללותה, וכי חוות הדעת של גולדברג משמשת בידי גורמים מסוימים כלי לחבוט במערכת המשפט, תוך ערעור הלגיטימיות שלה.

אחת מעמיתותיה של אלשיך, אמרה אתמול ל"הארץ" כי הפרשה חרגה מכל פרופורציות והביאה לכך ש"כל שופט שלום נכנס היום ברעד לאולם, ומתכווץ כשעורך דין מרים עליו את הקול. איך נראים היום שופטים, אם דמה של שופטת בכירה ותיקה ומוערכת הותר?". לדבריה, "קורה ששופט עושה טעות, אבל לא צריך לסקול אותו ולשכוח את תרומתו למערכת במשך עשרות שנים. יש חשש לכרסום במעמד השופטים, פתאום הם הפכו לאויב העם, ובידי תוקפי מערכת המשפט נפלה תחמושת בדמות חוות הדעת של הנציב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ