הכנסת דנה בדו"ח הכרמל |

השר ישי: היתה סכנה יומיומית לשריפה

טען כי "הכתובת היתה על הקיר" בכל הנוגע לאסון. נציג המשפחות השכולות החזיר בדיון את עותק דו"ח המבקר ודרש להקים ועדת חקירה ממלכתית לאירוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת מתכנסת הבוקר (ג') לדיון בממצאי דו"ח מבקר המדינה בעניין אסון הכרמל, שהוגש לפני כחודש. לצד משפחות הנספים ומבקר המדינה הנכנס יוסף שפירא, בדיון נוכחים גם שר הפנים אלי ישי והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', אולם שר האוצר יובל שטייניץ נעדר מהדיון. יו"ר הוועדה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), אמר אתמול כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב לקחת חלק בדיון חרף פניות חוזרות ונשנות מטעמו.

השר ישי אמר בדיון כי "הכתובת היתה על הקיר", וכי היה מסוגל לצפות את הסכנה היומיומית לשריפה בכרמל. "כממשלה וככנסת אנו מצווים למנוע אירועים כאלה מבעוד מועד", הוסיף. השר אהרונוביץ' מחה על כך שמערך הכבאות הוזנח במשך עשרות שנים. "אנחנו במקום אחר", הוסיף, "העברנו אתמול את הרפורמה בכיבוי האש, ומה שהיה לא יהיה".

דוד דיין, נציג המשפחות השכולות, החזיר בדיון את עותק דו"ח המבקר שנמסר למשפחות ודרש להקים ועדת חקירה ממלכתית לבחינת האסון. "לא קיבלנו מהדו"ח תשובות בנוגע למה קרה לאוטובוס", אמר, "לינדנשטראוס לא עשה את עבודתו. הוא קיבל מנדט לחקור את אסון האוטובוס. ועדת חקירה תוכל להצביע בבירור על אשמים ותקבע נורמות של לקיחת אחריות מצד מנהלים ומפקדים שכשלו". 

אוטובוס הצוערים עולה באש צילום: אמיר דן

בת שבע חייט, אמו של הכבאי דני חייט שנספה בשריפה באסון הכרמל, אמרה כי המשפחות אינן מחפשות נקמה אלא רצון להבריא ולתקן. לדבריה, המציאות מחייבת שיהיה למדינה מערך כיבוי והצלה אמין ומובנה, שתהיה בו שליטה ותיאום וייתן את המענה הטוב ביותר בשעת חירום. עוד אמרה כי "מי שנהג ברשלנות ובחוסר אחריות, עליו לקחת אחריות, אחרת מה יהיה המסר?". עוד אמרה כי לדעת המשפחות, נושא ההצתה בכרמל לא זכה להתייחסות למרות שנמצאו עדויות לסימני הצתה במקום, וכי יש לחקור את הנושא.

השר שטייניץ מסר כי ישלח את סגנו לדיון, אולם אריאל סירב לכך ואמר שכל מי שמוזכר בדו"ח המבקר חייב להתייצב בפני הוועדה. "נשקול הוצאת צו הבאה", הוסיף. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין תמך בדבריו. "אם הוועדה חושבת ששר צריך לבוא ולומר לה דברים בנוגע לדו"ח - זוהי חובתו", הדגיש. 

לדברי גורמים בוועדה, תיאום מועד הדיון התעכב במשך שבועיים מאחר שניסו לתאם מועד מוסכם עם לשכת ראש המשלה, אולם אלה סירבו לשתף פעולה. מלשכת נתניהו נמסר כי "נציגי ראש הממשלה ישתתפו בדיון". אולם מבדיקה עולה כי אפילו מנכ"ל המשרד לא מתכוון לבוא אליו. מי שישתתפו בדיון הם היועצת המשפטית של המשרד עו"ד שלומית ברנע פרגו, סגן המפקח הכללי עקיבא איסרליש ומרכזת אגף תיאום מעקב ובקרה, ורד פיצרסקי.

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "הזרקור הגדול בדו"ח מוטל על האוצר, כאן מתחיל הכל. לדרג המבצעי לא היו כלים. לולא ההתנהגות הגובלת במחדל עמוק של האוצר, שייבש ורוקן מתוכן את מערך הכיבוי, דברים יכלו להיגמר אחרת. מערך הכיבוי זעק לעזרה במשך תקופה ארוכה והאוצר רוקן אותו מתוכן".

בחודש שעבר פרסם המבקר לשעבר, מיכה לינדנשטראוס, דו"ח על השריפה בכרמל, שנחשב לאחד הדו"חות החמורים שנכתבו במשרד המבקר. בדו"ח הטיל לינדנשטראוס "אחריות מיוחדת"' על השרים ישי ושטייניץ ואחריות כוללת למחדלים על נתניהו ואהרונוביץ אחראיות כוללת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ