שופט העליון בדימוס יצחק זמיר: המתקפה על לדור - סכנה לשלטון החוק

במכתב חריג ששלח ללדור, הביע זמיר את מורת רוחו מההשתלחות בפרליטות בעקבות משפט אולמרט: "הזיכוי אינו אומר דבר נגד התנהלות התביעה"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

פרופ׳ יצחק זמיר, שבעבר כיהן כשופט בית המשפט העליון וכיועץ המשפטי לממשלה, תוקף בחריפות את ההשתלחות בפרקליט המדינה משה לדור - שבאה בעקבות הכרעת הדין בתיקי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לפני כשבוע. במכתב ששלח באחרונה ללדור, כותב זמיר כי ההסתערות עליו ועל הפרקליטות היא ״מתקפת זדון״ הגורמת עוול לתובעים ומסכנת את המאבק נגד השחיתות השלטונית.

זמיר, בן 80, החליט לפני כשנה לחדול מהתבטאות בתקשורת בענייני היום, אך במכתבו ללדור הודיע לו כי אינו מתנגד שדבריו יימסרו לפרסום. בפרקליטות התקבלה תמיכת זמיר בסיפוק רב.

זמיר היה היועמ"ש הראשון שהעמיד לדין שר בממשלה (אהרן אבו חצירא, ב-1980) וב-1986 התמודד עם לחצים קשים של ראשי הממשלה שמעון פרס ויצחק שמיר בפרשת ״קו 300״, לאחר שהתעקש להגיש כתבי אישום נגד ראש השב״כ ובכירים בארגון.

השופט משה סובל, אחד משלושת שופטי אולמרט, היה עוזרו המשפטי של זמיר עת זה כיהן כשופט עליון.

במכתבו ללדור אומר זמיר כי ״ראוי להגיב באופן נחרץ נגד ההתקפות על פרקליטות המדינה ועליך באופן אישי", כתב זמיר ללדור. "אני משוכנע שאתה מילאת את תפקידך כראש התביעה במשפטו של אולמרט לא רק בידיים נקיות ומתוך מחויבות עמוקה לתפקידך, אלא גם שנהגת נכון, באופן שנדרש מתפקידך, בהגשת האישום ובניהול התביעה. אחרת היית חוטא לתפקידך ולחובת הנאמנות כלפי הציבור".

לדברי זמיר, ״הזיכוי החלקי של אולמרט אינו אומר דבר, לא במפורש ולא במשתמע, נגד עצם הגשת האישומים או נגד התנהלות התביעה. אני יודע עד כמה קשה ההחלטה להגיש אישום נגד אחד מראשי השלטון במדינה, וצריך להעריך את עצם העובדה שלא נרתעתם מכך. אוי לנו כמדינה וכחברה אם בנתונים שהיו בפני הפרקליטות אותו זמן היא היתה נמנעת מלהגיש את האישום כפי שהוגש".

זמיר אף מוסיף כי "המתקפה על הפרקליטות ועליך היא מתקפת זדון, שלא רק עושה עוול אישי לך ולפרקליטים שלצדך, אלא היא גם מסכנת באופן חמור את שלטון החוק במדינה, ובעיקר את המאבק נגד השחיתות השלטונית, שכידוע לכל כבר הכתה שורשים עמוקים בישראל". 

בסיכום מכתבו ללדור מבקש זמיר ״לחזק את ידיך, ובאמצעותך לגבות את פרקליטות המדינה, שתמשיכו למלא את התפקיד הרגיש והקשה המוטל עליכם ללא מורא, כפי שעשיתם עד כה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ