רויטל חובל
רויטל חובל

בית משפט השלום בירושלים קבע באחרונה תשלום פיצויים על סך 166 אלף שקלים לשני תיירים, אמריקאית ממוצא פלסטיני ובנה, שהוכו על ידי מאבטחים בעת שנכנסו לישראל מירדן דרך מעבר אלנבי ביולי 2006. את הפיצויים ישלמו רשות שדות התעופה - האחראית על מעבר הגבול - וחברת האבטחה הפרטית "שמירה וביטחון".

הפלסטינית שהוכתה היא חנונה טינה ג'ורג', שנולדה בבית סאחור שבגדה המערבית והיגרה לפני כ-20 שנה לארה"ב. היא הגיעה עם בנה מייקל שאהין לירדן בטיסה מארה"ב, ולאחר מכן ביקשה להיכנס לישראל.

לפי כתב התביעה, מאבטחים מחברת האבטחה הפרטית "שמירה וביטחון" שפעלו במסוף אלנבי, חשדו ששאהין – אז נער בן 16 – הוא מחבל, עוד לפני שבוצע עליו בידוק ביטחוני. לטענת האם ובנה, מאבטח בבגדים אזרחיים התקרב לשאהין תוך שהוא צועק עליו ומאותת לו בידיו. שאהין, שאינו מבין עברית או ערבית, לא הגיב. לטענתו, הוא לא ידע שמדובר במאבטח וחשש שהוא מנסה לגנוב ממנו נגן מוזיקה שהיה בכיסו, ושאוזניות השתלשלו ממנו. אמו החלה לזעוק ובתגובה חבט המאבטח בפניה והיכה את בנה. לטענתה, אחד המאבטחים אף כיוון לעברה אקדח ואיים עליה שאם לא תשתוק יירה בה.

נוסעות במעבר אלנבי. למצולמות אין קשר לנאמר בידיעהצילום: מיכל פתאל

לאחר מכן אזקו המאבטחים את השניים והובילו אותם לחדר צדדי. כעבור זמן מה התנצל אחד המאבטחים במקום ומנהל המסוף הציע להם להגיש תלונה במשטרה. השניים הגישו תלונה אמנם, אך כעבור חודש סגרה המשטרה את התיק מחוסר אשמה. ב-2008 החליטו השניים לתבוע פיצויים מרשות שדות התעופה.

בתצהיר שהגישה לבית המשפט כתבה ג'ורג': "שום התגרות מצידנו, לא מצדי ולא מצד בני, לא קדמה לאלימות פתאומית וקשה ומשפילה זו שספגנו". בחוות דעת רפואית שצירפה לעתירה, נכתב כי אפה נשבר והיא נזקקה לטיפול רפואי בבית חולים.

אחד המאבטחים שלפי הטענות היכה את שאהין, ערן גוטפלד, תיאר בבית המשפט את גרסתו לאירוע. לדבריו, הוא שאל את שאהין מה הוא נושא בתיקו, אך האחרון לא הגיב. לטענתו, שאהין התנהג באופן "לא טבעי ומחשיד", ובשלב מסוים החל לרוץ. גוטפלד חשד שמדובר במחבל, רץ ותפס את שאהין – שבתגובה היכה אותו.

רשות שדות התעופה טענה כי אין היא אחראית לנזקים, שכן המאבטחים במקום נהגו בהתאם לנהלי המשטרה והשב"כ. חברת "שמירה וביטחון" אף טענה כי למאבטחים מוקנית חסינות שכן זו פעולה מלחמתית.

בין הנתבעים התעורר ויכוח על מי מוטלת האחריות. רשות שדות התעופה טענה כי אף נציג מטעמה לא נכח באירוע ועל כן האחריות היא על המאבטחים וחברת "שמירה וביטחון". מנגד, חברת "שמירה וביטחון" טענה כי הרשות אחראית על המאבטחים, ולכן האחריות לאירוע מוטלת עליה. לבסוף פסק בית המשפט שהרשות וחברת האבטחה ישלמו פיצויים בגובה 136 אלף שקלים לג'ורג' ו-30 אלף שקלים לבנה.

השופטת יעל ייטב כתבה בפסק הדין כי "מדובר באירוע מצער שמקורו באי הבנה בין התובע לבין המאבטח. התרשמתי שהתובעים נהגו בתום לב, ולא בהתרסה, בזדון או מתוך רצון שלא לשתף פעולה. כן התרשמתי שהמאבטחים פעלו כיאות, בהתאם לנהלים. גם על רקע של מצב ביטחוני קשה ומתוח, התוצאה לפיה שני תיירים תמימים, אם ובנה הצעיר הנכנסים לגבולות הארץ, פגועים וחבולים לאחר שנחשדו כמפגעים, כתוצאה מיישום הנהלים שנועדו לשמור על חייהם, הינה תוצאה קשה אשר יש למנעה".

השופטת הוסיפה כי "אין להתעלם מכך שלגבול המדינה מגיעים לא רק מחבלים המבקשים לנקוט פעולות טרור, אלא גם תיירים תמימים המבקשים להיכנס לארץ למטרות שלום". עם זאת, בית המשפט לא קבע כי המאבטחים פעלו ברשלנות או שהופרו נהלי אבטחה.

עו"ד שלמה לקר שייצג את השניים אמר ל"הארץ" כי "מדובר באירוע חמור ומטריד ביותר, שיכול לקרות לכל נוסע תמים בכל מעבר גבול יבשתי או אווירי הנמצא באחריות רשות שדות התעופה".

לקר חלק על קביעת השופטת, לפיה אלימות המאבטחים כלפי התובעת ובנה היתה 'סבירה'. "לאור העובדות שלא היו שנויות במחלוקת בין הצדדים, כפי שגם המאבטחים עצמם העידו בחקירתם במשטרה", אמר, "אין ספק כי הופעל באירוע כחו מופרז לחלוטין ושלא לצורך כלפי שני תיירים תמימים. האירוע הסתיים כאשר שאהין היה על הרצפה אזוק, מוכה ופצוע ואמו היתה אזוקה, דם ניגר בפניה, אפה שבור, חולצתה הייתה קרועה ופתוחה עם כתבי דם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ