שופטי בג"ץ: יש לבדוק את נחיצות המאגר הביומטרי

משרד הפנים הסכים להצעת השופטים והודיע על שינוי הפיילוט, שיבחן את נחיצות המאגר וחלופותיו ויערוך חוות דעת חיצונית על ידי גורם בלתי תלוי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בג"ץ מתח היום (שני) ביקורת על המתווה שגובש לפיילוט למאגר הביומטרי, אך יחד עם זאת דחה עתירה שהוגשה נגד החוק ונגד הפיילוט. משרד הפנים הסכים להצעת השופטים, והודיע שיוציא מחדש צו לפיילוט, שיסדיר את הדרך שבו ייושם, כך שיכלול בין היתר מדדים ברורים להצלחה וכישלון, יבחן את נחיצות המאגר וחלופותיו ויערוך חוות דעת חיצונית על ידי גורם בלתי תלוי.

במהלך הדיון היום השמיעו השופטים מרים נאור, חנן מלצר ויצחק עמית תהיות שונות אודות המאגר, בהיותו אמצעי קיצוני. נאור, המשנה לנשיא בית המשפט העליון, תהתה מדוע מתעקשת המדינה לכרוך את תעודות הזהות החכמות עם המאגר הביומטרי, אף שניתן להנפיק את התעודות גם ללא המאגר.

על רקע זה, המליצו השופטים לשר הפנים לבחון מחדש את צו הפיילוט, ולתקן אותו על מנת שהניסוי שייערך לפיו יהיה אמיתי ויענה על השאלה, אם אמנם המאגר נחוץ או שמא ניתן להסתפק בחלופות אחרות, פוגעניות פחות. לאחר שנציגת המדינה, עו"ד דנה בריסקמן, קיבלה את המלצת בית המשפט, קבע בית המשפט כי בשלב זה, יתר טענות העותרים העקרוניות ביחס לחוקתיות החוק, הן מוקדמות, בשל העובדה כי טרם הוחל בפיילוט. השופטים החליטו לדחות את העתירה, תוך שמירת זכויות העותרים לשוב ולהעלות את טענותיהם בעתיד.

בדיקה ביומטרית של טביעות אצבעותצילום: רויטרס

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, "המדינה קיבלה למעשה את עמדת העותרים והשופטים, לפיה צו הפיילוט אינו חוקי ואינו מאפשר לבדוק את נחיצות המאגר הביומטרי. כוונת משרד הפנים להקים מאגר עוד בטרם תוקן הפגם המהותי הזה, לוקה בפזיזות ובכוחנות שמאפיינים את הפרויקט המסוכן מתחילתו. בית המשפט מתח היום ביקורת על התנהלותו זו של משרד הפנים ושמר על זכותנו לשוב ולהעלות את יתר טענותינו נגד המאגר ונגד הפיילוט. ככל שמשרד הפנים יפעל בעתיד בניגוד לחוק, אנו שומרים לעצמנו את הזכות להוסיף ולפעול באפיק המשפט".

בפברואר האחרון עתרו לבג"ץ האגודה לזכויות האזרח; התנועה לזכויות דיגיטליות; פרופ' קרין נהון, חברת סגל בבית הספר למידע באוניברסיטת וושינגטון והאוניברסיטה העברית; והמומחה לאבטחת מידע ולתוכנה חופשית דורון אופק, נגד החוק המורה על הקמת מאגר ביומטרי ממשלתי. בנוסף, ביקשו העותרים להורות על ביטול הניסוי למאגר, שאמור להימשך בשנתיים הקרובות. החוק המורה על הקמת מאגר ביומטרי, הכולל נתוני כף יד וזיהוי פנים, התקבל בכנסת בדצמבר 2009, אך בעקבות מאבק ציבורי הוא הותנה ב"פיילוט" - ניסוי "וולונטרי" שאמור לבחון את נחיצות המאגר ואת אופן השימוש בו.

בעתירה נטען כי מאגר המרכז מידע ביומטרי של כל תושבי המדינה הוא משאב מידע רגיש ואדיר, המהווה מנגנון מעקב ושליטה חסר תקדים. "הוא מסב פגיעה קשה ובלתי נחוצה לכבוד האדם, לחירותו ולזכותו לפרטיות. הוא חותר תחת אושיות הדמוקרטיה, ובנוסף הוא מהווה סכנה לשלום הציבור ולביטחונו", טענו העותרים. יחד עם זה הדגישו העותרים כי הם אמנם יוצאים נגד הקמת מאגר ביומטרי, אך תומכים בהנפקת תעודות ביומטריות, וכי אפשר להנפיק תעודות "חכמות" ואף ביומטריות כבר עתה, ללא קשר למאגר. לטענתם, הקמת המאגר תהווה פגיעה חמורה בפרטיות ובביטחון הציבור ודליפתו תגרום לנזק בלתי הפיך.

העותרים הסבירו כי למרות שהחוק נחקק במטרה למנוע זיוף תעודות זהות, מאגר ביומטרי מרכזי אינו נחוץ וגם לא נועד למנוע זיוף של מסמכי זיהוי, לשם כך די בהנפקת תעודות "חכמות" היכולות להכיל גם אמצעים ביומטריים. לטענתם, המדינה כרכה שלא לצורך את התכנית להקמת המאגר ביחד עם ההנפקה של תעודות זהות "חכמות", ובכך הפקירה את ביטחון אזרחיה במשך שנים ונמנעה מלהנפיק תעודות זהות שכאלה.
לקראת הדיון בעתירה, הגיש משרד הפנים לבית המשפט את "ספר הניסוי", מסמך ממשלתי המגדיר את מתווה הבדיקה. אלא שעוד בטרם יצא הניסוי לדרך, בספר הניסוי כבר נקבע כי "מאגר מרכזי הינו הכלי היחיד להתמודדות ראויה עם הרכשות כפולות (הוצאת שתי תעודות זהות על ידי אדם אחד, ת"ז)… כל יתר החלופות... אינן נותנות מענה".

לטענת העותרים, הצו שמכוחו ייפעל הפיילוט אינו מפרט את הנושאים שהכנסת ציוותה לבדוק, וממילא לא קובע את המדדים ואת הערכים שילמדו על הצלחת הבדיקות. לטענתם, הפיילוט "נתפר" על ידי משרד הפנים ורשות האוכלוסין ומנוהל על ידם באופן שיאפשר להם להציג "הצלחה" למראית עין, ולפקח בעצמם על תכנון הפיילוט, ביצועו ותוצאותיו.

בתגובה להחלטת בג"ץ כי על המדינה לתקן את הצו המורה על הניסוי הביומטרי, ולהתייחס בו לסוגיות נחיצות המאגר הביומטרי, חלופות למאגר, ובקרה חיצונית על הניסוי, אמר השר מיכאל איתן, שנחשב לאחד ממובילי המאבק במאגר הביומטרי, כי החלטת בג"ץ מהיום מחייבת את ראש הממשלה, שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה לשקול את ביטול המאגר הביומטרי. "במשך שנים מתעכבת תעודת הזהות החכמה, בשל החיבור האומלל בין הוצאת תעודות אלה להקמת מאגר ביומטרי מסוכן, בזבזני ולא נחוץ. בעולם כבר הבינו את מה שמתעקשים כאן לבצע ובמדינות מתקדמות כגון בריטניה והולנד בוטלו המאגרים הביומטריים, והאזרחים יכולים להינות משירותי ממשל מתקדמים ללא העול של המאגר הפולשני והמיותר הזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ