10 ימים לפני המצעד בעיר

איומים ברצח לעבר משתתפי אירוע גאווה בבית קפה בירושלים

הקרנה של סרט שעוסק בקשיים בארגון מצעד הגאווה בעיר הופסקה לאחר שכמה מתושבי שכונת נחלאות איימו על הצופים: "אנחנו נשרוף אתכם"

עוז רוזנברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עוז רוזנברג

כוחות משטרה גדולים, שכוללים ניידות, כוח יס"מ וניידת סמויה, הוזעקו הערב (שני) לבית קפה "הסלון" בשכנות נחלאות בירושלים, כדי לאבטח את הקרנת הסרט "ירושלים גאה להציג", שעוסק בקשיים בארגון מצעד הגאווה בעיר. זאת לאחר שכמה שכנים שמתגוררים סמוך למקום איימו על הצופים ברצח אם לא תופסק הקרנת הסרט. לדברי עדי ראייה, כמה דיירים ירדו למטה וצעקו לעבר כ-40 מיושבי בית הקפה שצפו בסרט "אנחנו נשרוף אתכם", "אתם סוטים שמטמאים את ירושלים" ועוד.

"הבית הפתוח ארגן הקרנת סרט לקראת מצעד הגאווה שייערך ביום חמישי הבא בירושלים", אמרה נעה סתת, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לשעבר. איתן שכטמן, יו"ר הבית הפתוח, סיפר ל"הארץ" כי "בערך שלושת רבעי שעה אחרי שהתחיל הסרט, התחילה אשה לצעוק מהמרפסת למעלה 'אל תקרינו פה סרט על הומואים' וצירפה שלל קללות". לדבריו, זמן קצר לאחר מכן הצטרף אליה גבר, שצעק וקילל אף הוא. כאשר ראה שהצופים אינם מתפזרים, החליט לרדת למטה עם מקל גדול בידו והחל לנופף בו לעבר השוהים במקום.

סתת הוסיפה כי לאחר זמן קצר הצטרפו אליו שכנים נוספים. "הם התחילו לצעוק 'אתם סוטים, אתם הומואים, אתם מטמאים את ירושלים'. הוא אמר 'אנחנו נשרוף אתכם, נהרוג אתכם'", סיפרה. לדברי עדי ראייה נוספים, הוא הוסיף "יהיה פה רצח הלילה". 

בשל האיומים הופסקה הקרנת הסרט כמה פעמים. לדברי שכטמן, כשירד הגבר עם המקל, השכנים האחרים שהיו עימו ניסו להרגיע אותו ולמנוע ממנו להכות את הצופים. שכטמן סיפר כי בשלב זה עלה האיש חזרה לדירתו והשליך חפצים מהמרפסת, תוך כדי שהוא ממשיך לקלל. בתוך זמן קצר הגיעו כוחות משטרה רבים למקום, ועיכבו לחקירה את האיש.

אלינור סידי, המנכ"ל הנוכחי של הבית הפתוח, אמרה כי "האירוע הזה רק ממחיש עד כמה המצעד רלוונטי מאי פעם. אנחנו מציינים השנה עשור למצעד, על אף השינוי וההתקדמות שנעשו בעיר בעשור האחרון, האירועים שלפנינו ממחישים עד כמה הדרך ארוכה". היא הדגישה כי המאבק של הבית הפתוח הוא מאבק לא אלים: "לגיטימי לא לאהוב את הקהילה, לא לגיטימי לאיים באלימות". 

לדברי במאי הסרט, ניצן גלעדי: "עצוב לראות שאותן תמונות נשארו באותה רמה, על משהו שהוא הכי תרבותי שיכול להיות. המטרה פה היא לא להקניט אלא ליצור גישור. חבל שדברים כאלה עדיין קיימים, זה מה שעצוב בעיר הזאת".

מצעד הגאווה בירושלים הפך לאירוע שנוי במחלוקת שזוכה לביקורת רבה ואף משך אליו אלימות. בשנת 2005 דקר תושב קרית ספר כבן 30 שלושה ממשתתפי המצעד. שלושת הפצועים נפגעו באורח קל. אחד הפצועים סיפר שהגיע עם הבת שלו למצעד כשהיא מחופשת ובמהלך הצעידה הבחין באדם חרדי רץ לעברם, תוקף אותה ואחר כך אותו".

שנה לאחר מכן גינה הוותיקן את מצעד הגאווה בעיר וקרא לממשלת ישראל לא לקיים אותו. בהודעה שנשלחה לשרת החוץ, ציפי לבני, נכתב כי המצעד יפגע ברגשות היהודים, הנוצרים והמוסלמים המתגוררים בירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ