גרוניס המליץ לא להדיח את השופטת ש"תיקנה" פרוטוקול

נשיא העליון המליץ לשר המשפטים לא לפתוח בהליכים נגד ורדה אלשיך למרות הביקורת שספגה. בין נימוקיו: היותה שופטת ותיקה שבקרוב תסיים כהונתה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, מציע לשר המשפטים יעקב נאמן שלא לפתוח בהליך הדחה נגד השופטת ורדה אלשיך בפרשת "זיוף הפרוטוקולים", אלא להסתפק בסנקציה של אזהרה חמורה ובהעברה של מכתב לתיקה האישי. זאת למרות הביקורת החריפה שמתח עליה נציב תלונות הציבור על שופטים. בין נימוקיו של גרוניס: העובדה שאלשיך היא אחת השופטות הוותיקות במערכת המשפט, העובדה שדנה בעבר בתיקים כלכליים מורכבים ובעלי חשיבות גדולה והעובדה כי היא עתידה לסיים כהונתה בעוד שנתיים.

ביוני האחרון נמתחה על אלשיך ביקורת חריפה מצד נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, לאחר שמצא כי שינתה פרוטוקול שלא כדין והוסיפה אליו אמירות שלא שיקפו את שהתרחש באולם הדיונים. זאת, כדי להחמיר בתלונה שהגישה נגד עורך דין שהופיע בפניה. גולדברג קבע כי אלשיך ביצעה תיקונים טכניים ומהותיים בפרוטוקול הדיון. "כשניתנת החלטה שאותה מקריא השופט באולם בנוכחות הצדדים, אין זו החלטה 'סוג ב', אשר בידי השופט לשנותה כרצונו לאחר מכן. בענייננו, לא ניתן לומר כי השופטת היתה מוסמכת לתקן או לשנות את ההחלטות", כתב.

במכתב שכתב לנאמן מסביר גרוניס את המלצתו, בין השאר, בכך שנציב תלונות הציבור על שופטים רשאי להמליץ לשר המשפטים להגיש קובלנה לבית הדין המשמעתי לשופטים וכן הוא רשאי להמליץ לוועדה לבחירת שופטים לסיים את כהונתו של שופט, אולם הנציב גולדברג, בניגוד למקרים מסוימים בעבר, לא מצא לנכון לעשות שימוש בסמכויותיו אלה, ולדעת גרוניס יש לתת משקל נכבד לכך.

בנוסף, מציין גרוניס את העובדה כי אין בהחלטת גולדברג כל ממצא לפיו אותם תיקונים שנעשו על ידי אלשיך אינם משקפים את שאירע ונאמר בדיון. "חובה לציין", כתב גרוניס, "כי יש הבדל מהותי בין מקרה בו נעשה תיקון עובדתי שאין לו בסיס במציאות, היינו במה שאירע למעשה, לעומת תיקון אשר הפגם שבו נובע מכך שאין הוא תואם את הוראות הדין מבחינת הדרך בה בוצע התיקון. מכאן, שאין לדבר כלל על 'זיוף' פרוטוקול".

"מיותר לומר כי אין להקל ראש בקביעותיו של נציב תלונות הציבור על שופטים בעניינה של השופטת אלשיך", כתב גרוניס. "כאשר מבוצע תיקון בהחלטה או בפרוטוקול יש לשעות כן אך ורק על פי דרישות הדין. הבהרתי לשופטת אלשיך כי אני רואה בחומרה את שאירע והזהרתי מפני הישנות מקרים דומים בעתיד. כמובן, שיש חשיבות רבה לעצם החלטתו של הנציב, הן ככל שמדובר בשופטת אלשיך הן מבחינת כלל שופטי ישראל".

יו"ר ועד מחוז ת"א והמרכז בשלכת עורכי הדין, עו"ד אפי נווה, אמר בתגובה להחלטה של גרוניס כי: "העובדות כפי שנקבעו בהחלטת הנציב מחייבות נקיטת צעדים כלפי אלשיך ולכל הפחות העמדה לדין משמעתי. יתרה מכך, הוותק הרב של השופטת, היה צריך להיחשב דווקא כשיקול לחומרה. אם הנשיא גרוניס יבחר להשמיע בעתיד תלונות על התייחסות מצד גורמים שונים כסיבה לפיחות התמידי במערכת המשפט, יהיה צורך להזכיר לו את החלטתו מהיום. מצופה כי מי שמעבירים יום וליל התנהגות של אחרים תחת שבט ביקורתם, יוכלו לעשות כן גם בביתם פנימה".

כשברקע דרישה להדיחה בעקבות פרשת 'שיפוץ הפרוטוקול', הודיעה אלשיך ביום שישי על פרישתה מתפקידה כיו"ר נציגות השופטים. על פי הערכה אלשיך נקטה בצעד כדי להקטין את הסנקציה אותה היא צפויה לספוג, בעקבות הפרשה. בהודעה ששלחה לחברי הנציגות ביום שישי אלשיך לא הזכירה את הפרשה, והסבירה את פרישתה בכך שסיימה לטפל בנושאים בהם עסקה במסגרת הנציגות.

לפני כשבוע שלחו חמשת ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין מכתב לנשיא בית המשפט העליון ולשר המשפטים. "אנו סבורים כי חומרתו של דו"ח הנציב מדברת בעד עצמה ולכל הפחות מחייבת נקיטת הליך משמעתי - בהתאם לחוק יסוד השפיטה, כמו גם נקיטת הליך השעיה זמנית או הבאת העניין להכרעה בפני הוועדה לבחירת שופטים". לדבריהם, "לאחרונה חזרה כבוד השופטת אלשיך לשבת בדין וזאת מבלי שננקט כל צעד בעניינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ