שוטרים שלקחו לחקירה פלסטיני בן 7 לא יועמדו לדין

האגודה לזכויות האזרח ערערה על 4 החלטות מח"ש לסגור תיקים נגד שוטרים שנקטו אלימות נגד תושבי מזרח ירושלים. באחד המקרים תועדו המכות בסרטון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) סגרה תיק נגד שוטרים שלקחו לחקירה ילד בן 7 מהכפר סילוואן בירושלים והכו את בני משפחתו. התיק נסגר מחוסר אשמה נגד השוטרים. המקרה מצטרף לשורה ארוכה של תלונות נגד שוטרים מצד תושבי מזרח העיר שלא הולידו כתב אישום.

במאי 2011 פרצו חמישה שוטרים רעולי פנים לבית משפחת עבד אל-ראזק שבסילוואן. השוטרים ביקשו לקחת לחקירה את ל', ילד בן 7, בשל חשד לידויי אבנים. בני המשפחה שניסו למחות על מעצרו של הילד התעמתו עם השוטרים. דודתו נורתה ברגלה על ידי אמצעי לפיזור הפגנות, אביו של ל' הוכה בקת רובה ופניו רוססו בגז פלפל. ל' עצמו נחבל בידו. לאחר מכן הוא נלקח בידי השוטרים לבדו לג'יפ המשטרתי, שם שהה במשך שעתיים, כשהשוטרים משוטטים אתו במזרח ירושלים.

אמו שניסתה לרדוף אחרי הג'יפ לא הורשתה להתקרב אליו. רק כשהגיעו למגרש הרוסים ניתן לה להצטרף אליו לחקירה. למחרת האירוע הגישו בני המשפחה תלונה למחלקה לחקירת שוטרים. אולם לאחר כחצי שנה הודיעה המחלקה על סגירת התיק.

שוטרים לוקחים לחקירה את הילד, אמו מחוץ לג'יפ | צילום: תומר אפלבאום

בתגובה ל"הארץ" הסבירו במח"ש כי "הכוח, שהגיע לביתו של המתלונן על מנת לעכבו, נתקל בהתנגדות פיזית, לרבות יידוי אבנים.  החבלות שנצפו על העורר התאימו להסברי השוטרים בדבר שימוש בכוח סביר שהתחייב לשם הוצאתו של המתלונן מהבית נגד רצונו".

מנגד, באגודה לזכויות האזרח שהגישה ערר על החלטת מח"ש, טוענים כי עצם לקיחתו של ילד בן 7 מהוריו היא עבירה. "העובדות המהותיות אינן שנויות במחלוקת: לקיחת קטין בן 7 לחקירה ללא הוריו, תוך כדי הפעלת כוח, ירי אמצעי לפיזור הפגנות מטווח קצר בתוך מבנה לעבר אדם, תקיפה בקת רובה וריסוס גז פלפל שלא לפי הנהלים. כל אלו הינן עבירות פליליות חמורות, אשר מגובות במסמכים רפואיים, ויש לתת עליהן את הדעת", כתבה עו"ד נסרין עליאן בבקשת הערעור.

עליאן מצביעה על כך שמח"ש לא טרחה לבצע פעולות חקירה בסיסיות. כך למשל, איש מהשוטרים המעורבים כלל לא זומן לחקירה, וגם לא איש נוסף מלבד בני המשפחה שבאו מיוזמתם למח"ש. מח"ש גם סירבה למסור לאגודה לזכויות האזרח את כל מסמכי תיק החקירה בטענה שמדובר בחומר משטרתי חסוי. לדברי עליאן, תושבי מזרח העיר איבדו מזמן אמון במח"ש.

המקרה של עבד אל-ראזק אינו ייחודי. האגודה לזכויות האזרח ובצלם הגישו באחרונה ארבעה ערערים על החלטות מח"ש לסגור תיקי חקירה של אלימות שוטרים כלפי פלסטינים במזרח ירושלים. בכל המקרים מלבד אחד הוחלט על סגירת התיק מחוסר אשמה או מחוסר ראיות מספיקות. במקרה אחד, במהלכו הותקף קטין בן 16 הסובל מנכות שכלית, הוחלט על העמדת שני שוטרים לדין, אולם לסגור את תיק החקירה הפלילית נגדם.

ארבעה ימים לפני מעצרו של עבד אל-ראזק, נסע שריף עביד, תושב עיסוויה ברכבו בכניסה לכפר. באותה עת התמודדו השוטרים עם יידויי אבנים של צעירים בכפר. השוטרים עצרו את עביד, משכו אותו בכוח מהרכב, השליכו אותו על הקרקע, בעטו וחבטו בו במשך כדקה. כשלושה חודשים לאחר המקרה הודיעה מח"ש כי הוחלט לסגור את התיק מחוסר ראיות. לאחר שבאגודה לזכויות האזרח הפנו את תשומת לב חוקרי מח"ש כי בתיק קיימת קלטת וידיאו שמתעדת את התנהגות השוטרים, נפתח התיק מחדש. אולם לפני כחודשיים וחצי התקבל מכתב נוסף ממח"ש על "שינוי עילת הסגירה". הפעם הוחלט לסגור אותו בשל "חוסר עניין לציבור".

הסרטון בו שוטרים מכים את שריף עביד

מדוברות משרד המשפטים נמסר בתגובה: "הודעות הערר אינן מדויקות, ואינן משקפות את התמונה והרקע המלאים של האירועים. מח"ש פועלת לאיסוף ראיות בתוך סיטואציות מורכבות, של ריבוי משתתפים, פעילות מבצעית של שוטרים המצויים לעתים תחת איום. כמו כן, לא אחת גורמים שונים טוענים טענות כזב או טענות מוגזמות נגד שוטרים מטעמים כאלה או אחרים, כדי לקדם את עניינם האישי. למרות המורכבות המובנית, פועלת מח"ש בנחישות למצות חקירות במקום בו מתעורר חשד לחריגה העולה כדי עבירה פלילית של שוטר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ