עתירה לבג"ץ: לעצור את ההקצבות לישיבות שתלמידיהן לא התגייסו

קבוצת העותרים טענה כי לאחר פקיעת חוק טל, בתחילת החודש, אין עוד בסיס חוקי לדחיית שירותם של 54 אלף תלמידים ולהעברת ההקצבות עבורם למוסדות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

עתירה הוגשה בצהריים (שלישי) לבג"ץ בדרישה להפסיק את תשלום ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות שאינם יכולים עוד לדחות את שירותם הצבאי בשל פקיעת חוק טל בתחילת החודש.

העותרים, עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשיוויון בנטל וחבר הכנסת לשעבר רוני בריזון, טענו באמצעות עו"ד גלעד ברנע כי לפי מבחני ההקצבות לישיבות יכולים לקבל תמיכות רק בעלי פטור משירות צבאי וכן אלה שקיבלו דחיית שירות לפי חוק טל, שמספרם לפני פקיעת החוק עמד על כ-54 אלף איש. לפי ההערכות, היקף ההקצבות לתלמידים אלה הוא יותר מ-350 מיליון שקלים בשנה, מתוך תקציב שנתי כולל של קרוב למיליארד שקלים.

לטענת העותרים, חוק טל פקע בחצות ליל ה-1 באוגוסט, וכתוצאה מכך אין עוד כל בסיס חוקי לדחיית שירותם של תלמידים שהחוק חל עליהם. עם פקיעת תוקפו של החוק תלמידים אלה אינם נכללים עוד בין התלמידים שהמבחנים מתירים להעביר תשלומי תמיכה עבורם במוסדות לימוד תורניים בשל לימודיהם.

חרדים מגיעים לקבל פטור משירות בבקו"םצילום: ניר כפרי

"העיקרון צריך להיות ברור: מי שלא משרת לא יכול ולא צריך לקבל תקציבים מהמדינה", אמר מנכ"ל חדו"ש, עו"ד אורי רגב, "כל ניסיון להעביר את הכספים יהיה הפרת חוק ברורה. הגיע הזמן שממשלת ישראל תייחס משקל לעיקרון השוויון הבסיסי כל כך. חבל מאוד שהיועץ המשפטי לממשלה לא הורה לעצור מיידית את הכספים ואילץ אותנו לפנות לבג"ץ".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל הוסיפה כי "לא ייתכן שעם ביטולו של חוק טל לא השתנה דבר ועולם כמנהגו נוהג. לא רק שלא החל תהליך גיוס של בני ה-18-17 מהקהילה החרדית, אלא שכספי ההקצבות לישיבות ולכוללים, שניתנו במסגרת חוק טל, ממשיכים לזרום. יש להפסיק לאלתר את השערורייה שעושה צחוק מהציבור ומהחוק במדינת ישראל".

מנכ"ל ישראל חופשית מיקי גיצין מסר כי "אנו עדים היום למצב אבסורדי בו יותר ויותר חרדים מעוניינים להצטרף לשוק התעסוקה ולצבא, ואילו המדינה מעודדת אותם להימנע מכך על ידי מענקים כספיים".

אמש (שני), לראשונה מאז החל המשבר סביב חוק טל, הציגה המנהיגות הרוחנית הליטאית את תוכניתה לשימור המצב הקיים, שבו רבבות גברים חרדים אינם משרתים בצבא, אך זאת מבלי "לשבור את הכלים" עם המדינה. הנערים והגברים החרדים ימשיכו בהוראת הרבנים להופיע בלשכות הגיוס במועדים שיקבע להם הצבא, שם יבקשו דחיית שירות על פי סעיף "תורתו אומנותו", אך הם נדרשים מעתה לסרב לחתום על טפסים כלשהם מעבר למסירת פרטיהם האישיים.

"מועצת גדולי התורה פונה בפנייה מיוחדת לראשי השלטון שלא ישנו במאומה מכל מה שהונהג כלפי לומדי התורה מקדמת דנא כאן בארץ ישראל", קראה אמש מועצת גדולי התורה של דגל התורה בישיבה מיוחדת שקיימה בבני ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ