פלסטינים לבג"ץ: הקצו לנו כמה מהקראווילות של מפוני מגרון

זוגות צעירים מהכפר מחמאס, המרוחק כשני ק"מ ממגרון, טוענים כי הם סובלים ממצוקת דיור חמורה ודורשים מהמדינה לאפשר להם להתגורר בקראווילות

חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון

שישה מתושבי הכפר הפלסטיני מחמאס הסמוך למאחז מגרון עתרו לבג"ץ בדרישה להקצות להם כמה מהקראוונים באתר הזמני שהממשלה הכשירה לתושבי מגרון. לטענתם, הם סובלים ממצוקת דיור חמורה שהממשלה לא נותנת לה מענה. השופט אליקים רובינשטיין הורה היום למדינה להגיב לעתירה תוך 10 ימים.

לטענת העותרים, בכפר מחמאס אין עוד עתודות קרקע לבנייה, והחלקה הזו הכרחית עבורם להתפתחות הכפר. שניים מהעותרים התארסו ומתכוונים להתחתן בקרוב. האחרים נשואים עם ילדים ובשל מצוקת הדיור גרים עדיין אצל הוריהם. 

מועצת הכפר מחמאס ביקשה בעבר מהמנהל האזרחי להשתמש במבנים במקום תושבי מגרון. הכפר מרוחק כשני קילומטר מהמקום בו הקימה הממשלה את מחנה המגורים הזמני למפונים, בעלות של לפחות 33 מיליון שקל. במקום עומדים כעת 50 מבנים למגורים זמניים עבור תושבי מגרון. 

פריקת הקראווילות בשכונה החלופית של מגרון, יוני 2012צילום: שירן גרנות

לפי החלטת בג"ץ, פינוי מאחז מגרון היה אמור להתבצע עד סוף יולי. ואולם זמן קצר לפני מועד הפינוי, עתרו 17 משפחות לבג"ץ בטענה שרכשו את האדמות שעליהן הוצבו הקרוואנים שבהם הן מתגוררות – ועל כן, לדבריהן, נשמט הבסיס המשפטי לעתירת "שלום עכשיו" לפנותן. השופטים ביקשו את עמדת המדינה בהתייחס לעתירה, והקפיאו את הפינוי עד לדיון בטענת המשפחות, ב-29 באוגוסט.

לטענת העותרים, פסיקת בית המשפט העליון מחייבת פרסום מכרז והקצאה שיוויונית של יחידות הדיור, דבר שלא נעשה במקרה זה. עוד הם דורשים צו ביניים למניעת האיכלוס. "מדוע הממשלה דואגת לספק לתושבי מגרון פורעי החוק אשר מבזים פסקי דין של בית המשפט העליון מבנים למגורים, ומאידך מגרשים פלסטינים מאדמותיהם הורסים את בתיהם ומשאירים אותם ללא כל פתרון דיור", כתב בעתירה עורך דין תאופיק ג'אברין. 

נציגות המאחז מגרון מסרה בתגובה: "באדמות הטרשים אשר סובבות את הכפר מחמאס יש מקום רב לעשרות יחידות דיור. העתירה של תושבי הכפר והקישור לתושבי מגרון מעלה תהיות קשות על טוהר ליבם של צעירי הכפר ושל שולחיהם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ