עצור ראשון בחשד למעורבות בלינץ' בירושלים

צעיר בן 19 תושב העיר נחקר בחשד לתקיפת שלושה פלסטינים שלשום בכיכר ציון. בן דוד של הפצוע: "פתאום התקרבנו אלינו 50 יהודים שצעקו "ערבים, ערבים"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

חוקרי צוות החקירה המיוחד שהקימה משטרת ירושלים לחקירת אירוע הלינץ' ביום חמישי בלילה בכיכר ציון עצרו היום (שבת) צעיר יהודי כבן 19 תושב העיר, החשוד במעורבות בתקיפה. במשטרה מעריכים כי צפויים מעצרים נוספים.

החקירה נפתחה בעקבות חשד לפיו עשרות בני נוער יהודים תקפו שלושה פלסטינים ופצעו אחד מהם קשה. האחרון, ג' (השם המלא שמור במערכת), בן 17 מראס אל-עמוד, פונה לבית החולים הדסה עין-כרם, שם אושפז ביחידה לטיפול נמרץ. על פי עדויות שונות, השלושה הותקפו כפי הנראה בידי נערים שקראו לעברם "מוות לערבים" והשמיעו קריאות גזעניות אחרות. לאחר שהפלסטיני שנפגע קשה איבד את הכרתו, התוקפים נמלטו מהמקום. אנשי כוחות ההצלה שהגיעו למקום סיפרו ל"הארץ" כי ממה שהם ראו בזירה אכן מדובר בלינץ' של עשרות נערים יהודים בשלושה צעירים פלסטינים.

מחוץ לחדרו של ג' שהו הערב שני דודניו שהיו איתו ביום חמישי בלילה בזמן התקיפה. "..הלכנו, ופתאום התקרבו אלינו אולי 50 יהודים צועקים 'ערבים, ערבים'. הם לא קראו לנו, (אלא) צעקו באופן כללי", סיפר מ', בן הדוד. עדי ראיה אחרים סיפרו שהצעירים היהודים קיימו מעין תהלוכה לחיפוש קורבנות ערבים, תוך שהם צועקים קריאות גזעניות.
"הלכנו לאט, שלא יהיו צרות", סיפר נ' בן הדוד השני, "פתאום בא אלינו אחד אמר לג': 'מה אתה עושה פה יא בן זונה'. ג' ניסה לברוח אבל הוא נתן לו מכה חזקה בחזה והוא נפל עם הראש ברצפה".

לדברי השניים האירוע נמשך זמן קצר מאוד, ואחד מהם סיפר שראה שאחדים מהתוקפים בועטים ומכים בו בעוד הוא שוכב. שניהם העידו שתוך זמן קצר הגיעו למקום שוטרים וכל התוקפים התפזרו במהירות. ג' איבד את ההכרה, ככל הנראה בשל החבטה ברצפה. "אמרו לי שהוא מת כל הפנים שלו היו כחולים", מספר נ'.

חובשים מארגון איחוד הצלה ומד"א שהגיעו למקום ביצעו בג' החייאה ולאחר דקות ארוכות פינו אותו לבית החולים. בשעות האחרונות הוא התעורר מהתרדמת בה היה שרוי, אך אמו מספרת שהוא מבולבל מאוד, לא זוכר את התקיפה ולא מבין למה הוא בבית החולים. "אני בן 18, עובד עם יהודים, מדבר עברית", אמר נ', "אני רק רוצה לשאול למה? למה? אני עד עכשיו לא פחדתי, עכשיו אני פוחד".

עוברת אורח שהיתה עדה לאירוע תיארה את שראתה בעמוד הפייסבוק שלה: "מאוחר בלילה ולא יכולה ללכת לישון. העיניים מלאות דמעות כבר כמה שעות טובות והבטן מתהפכת מהשאלה על אובדן צלם אנוש, צלם אלוהים שבאדם, אובדן שאני כל כך לא מוכנה לקבל. אבל היום ראיתי לינץ', בעיניים ממש, בכיכר ציון, מרכז העיר-ירושלים (...) וצעקות "יהודי הוא נשמה ערבי הוא בן –" עלו בקולי קולות ועשרות (!) נערים רצים ומתקבצים ומתחילים להכות למוות ממש שלושה נערים ערביים שהלכו בנחת במדרחוב בן יהודה.

"כשאחד הנערים הערביים כשל ונפל לרצפה המשיכו הנערים לבעוט בו בראש, הוא איבד את ההכרה, העיניים התגלגלו, זווית הראש התעוותה ואז הבועטים ברחו והשאר התקבצו במעגל מסביב, כשחלק עוד צועקים עם שנאה בעיניים את הסיסמא הבזויה על יהודי הוא וערבי הוא..".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ