עונש קל לקצין משטרה שריסס בגז מפגין והדיח את פקודו לעדות שקר

פקד אילן מלכה ריסס גז פלפל בניגוד לפקודות בעימות עם מתנחלים ב-2010. הוא ננזף וקיבל קנס של 5,000 שקל בשל "אופיו וההיסטוריה האישית"

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

בית הדין המשמעתי של המשטרה גזר עונש קל של 5,000 שקל קנס על קצין משטרה שריסס גז פלפל על מפגין בניגוד לפקודות, ולאחר מכן הדיח פקוד שלו להעיד עדות שקר.

האירוע התרחש באפריל 2010 ביצהר. כוח משטרה הגיע לאבטח את פקחי המינהל האזרחי שעסקו באכיפת הקפאת הבנייה. במקום התפתח עימות עם התושבים, במהלכו יודו אבנים על הפקחים ושניים מהתושבים, אריאל בן שטרית ואריה ליבמן, נשכבו מתחת לגלגלי ניידת משטרה בה ישב אדם שנעצר בהתפרעות. בעקבות כך, ריסס מלכה את פניו של ליבמן בגז פלפל.

ליבמן התלונן באמצעות ארגון זכויות האדם ביש"ע, ונפתחה חקירה של מח"ש בגין ריסוס גז פלפל בניגוד להוראות. בעקבות כך, פנה הקצין לפקודו - שוטר שח"מ - והנחה אותו לכתוב דו"ח פעולה שקרי, הטוען כי קודם לריסוס, הודיע לליבמן כי הוא עצור. בטרם חקירת השוטר, קבע איתו מלכה פגישה בביתו, עבר איתו על הסרטונים ותדרך אותו לשקר בעדות.

התקרית ביצהר

מלכה הועמד לדין משמעתי, והודה בכל האשמות נגדו. עורך דינו טען כי הוא סובל מ"חרדות דיכאונות ובושה וסבל סבל רב" ועל כן יש להתחשב בו. עוד טען, כי באי-העמדה לדין של השוטר הזוטר יש אפליה. מלכה עצמו אמר כי הוא לוקח אחריות על מעשיו ומתנצל.

השופטים, סנ"צ איתן כהן סנ"ץ ציפי דוד-גולדברגר ועו"ד שמעון פרנקו, החליטו לגזור עליו עונש קל ביותר, למרות הדברים החמורים שכתבו. "הנאשם הוסיף חטא על פשע ופגע באחד מערכי היסוד של הארגון, אמינות הדיווח. שוטר שנכשל במעשה כזה מקעקע את היסודות עליהם מושתת הארגון וזאת מעבר לפגם המוסרי האישי שיש במעשה. מחובתו של בית הדין לעקור את תת תרבות השקר משורות האירגון. על שוטר שנכשל בעבירה מסוג זה לשאת בעונש כבד".

למרות זאת הוא נענש בנזיפה חמורה וקנס של 5,000 שקל, בשל "אופיו, ההיסטוריה האישית, תפקודו ופעילותו החברתית המרשימה".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ