אחד החשודים בלינץ' בפלסטיני בירושלים: "מצדי שימות, הוא ערבי"

המשטרה עצרה עד כה 7 צעירים, בהם שתי נערות, החשודים שרצו לנקום בערבים, ולכן חיפשו עוברי אורח, רדפו אחריהם במרכז העיר והכו אותם

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

שלושת הקטינים שנעצרו אתמול בחשד למעורבות בלינץ' בירושלים ביום חמישי, מובאים היום לדיון בהארכת מעצרם. עם הבאתו לדיון בבית משפט השלום בירושלים, אמר החשוד המרכזי כי "מצדי שימות. הוא ערבי. הוא קילל את אמא שלי. שימות". הנער בן ה-15 חשוד כי הוא זה שבעט בצעיר הפלסטיני בחזה וגרם להתמוטטותו. הוא המשיך ואמר ש"יהודי לא יכול לעבור בשער שכם בלי לחטוף דקירה. כולם הרביצו, היו שם איזה 40 איש וכולם נתנו מכות". הקטין יובא מחר לדיון נוסף בהארכת מעצרו עקב סיבות טכניות, שכן הוריו לא נכחו היום בדיון.

המשטרה עצרה עד כה סך הכל שבעה חשודים במעורבות באירועים, כולם תושבי ירושלים והסביבה. זהותם של כל הקטינים אסורה בפרסום. אתמול האריך בית משפט השלום את מעצרו של החשוד שנעצר שלשום, תושב העיר בן 19, ב-4 ימים. פרקליטו עתר לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הארכת המעצר, אך העתירה נדחתה היום. 

בנוסף, היום הוארך מעצרה של אחת הקטינות החשודות, וקטין בן 13 וקטינה נוספת שוחררו למעצר בית. עם זאת, המשטרה ביקשה לעכב את שחרורם והם ישארו במעצר עד מחר, או יובאו לדיון נוסף בעניינם.

החשוד בן ה-19 בהארכת מעצרו. כופר באשמהצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי המשטרה, יותר מעשרה צעירים לקחו חלק בתקיפת הפלסטינים. סגן ניצב רונן אבניאלי, מפקד תחנת לב הבירה, שאחראית על צוות החקירה המיוחד שהוקם בעקבות האירוע, סיפר על השתלשלות האירועים ביום חמישי: סמוך לחצות התרכזה קבוצת נערים ונערות יהודים בכיכר החתולות בעיר, ואחת הנערות סיפרה שנאנסה בידי ערבי מספר שבועות קודם לכן. קבוצת הנערים החליטה לנקום והחלה לחפש ערבים כדי לפגוע בהם. באותו הזמן עברו בכיכר שלושה צעירים פלסטינים, ג'מאל ג'ולאני ובני דודו. בני הנוער היהודים התקהלו סביבם והחלה מהומה. הפלסטינים ברחו מהמקום, כשעשרות נערים רודפים אחריהם עד אזור כיכר ציון. שם השיגו אותם הנערים והכו אותם. במהלך המכות, אחד הנערים בעט בג'ולאני בחזה בעודו שכוב על הרצפה, והוא איבד את ההכרה.

עו"ד דוד הלוי, שמייצג את הנערה שסיפרה לחבריה כי עברה אונס, אמר כי "אין עוררין על כך שהיא לא לקחה חלק ממשי באלימות עצמה". הנערה מכחישה שהתסיסה את הנערים לפגוע בערבים וטוענת כי אין קשר בין הדברים שסיפרה לפגיעה בשלושת הפלסטינים. היא חשודה - יחד עם קטינה נוספת - בקשירת קשר לביצוע פשע (בהתייחס להסתה ושילהוב התוקפים). כל העצורים, כולל שתי הקטינות, חשודים בתקיפה הגורמת חבלה חמורה.

בדיון אתמול, נציג המשטרה הגדיר לראשונה את האירוע כלינץ', בניגוד להגדרתו על-ידי המשטרה כקטטה מאז יום שישי. רס"מ שמואל שנהב אמר כי "היה פשוט לינץ'. הוא נפגע ואיבד את הכרתו, הוא נחשב כמת עד שהגיע מד"א וביצעו בו החייאה. במשך מספר ימים, שכב מורדם ומונשם בבית החולים. זאת עבירה חמורה מאוד שאך בנס לא הסתיימה במוות", אמר. הוא הוסיף כי יש הרבה חשודים ועדים בפרשה, וכי לפחות עשרות עדי ראייה צפו לנגד עיניהם בתקיפה, אך לא עשו דבר כדי למנוע אותה.

שלשום סיפרו שני דודניו של ג'ולאני, שהיו איתו בעת התקיפה, "הלכנו, ופתאום התקרבו אלינו אולי 50 יהודים צועקים 'ערבים, ערבים'. הם לא קראו לנו, (אלא) צעקו באופן כללי", סיפר מ', בן הדוד. עדי ראיה אחרים סיפרו שהצעירים היהודים קיימו מעין תהלוכה לחיפוש קורבנות ערבים, תוך שהם צועקים קריאות גזעניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ