ראש ענף בשב"כ הטריד חיילת - ואולץ לפרוש

הבכיר, שדרגתו מקבילה לסא"ל בצה"ל, הורשע בהסדר טיעון בהתנהגות בלתי הולמת, לאחר שהודה שהדגים על גופה של חיילת שיטות חקירה בניגוד לרצונה

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

ראש ענף בשירות הביטחון כללי נאלץ לפרוש מתפקידו לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון בהתנהגות שאינה הולמת עובד מדינה. האיש, שדרגתו מקבילה לסגן אלוף בצה"ל, הדגים על גופה של חיילת בפיקודו שיטות חקירה בארגון ו"אמצעים להפעלת לחץ על נחקרים" בניגוד לרצונה.

המקרה אירע בחודש פברואר האחרון במשרדו של איש השב"כ, בו משרתת החיילת, בת 22, במילואים. השניים ניהלו שיחת חולין כששניהם ישבו זה לצד זה על כיסאות בסמוך לשולחנו של י'. בשלב מסוים החל י' לדבר על שיטות החקירה, ואז הדגים את חלקן על ידיה ורגליה של החיילת.

במאי האחרון הגישה החיילת תובענה נגד י' לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, השייך לנציבות שירות המדינה. את המתלוננת ייצגה עו"ד יפית כנעני-איצקוביץ, הממונה על תחום הטרדות מיניות באגף המשמעת בנציבות שירות המדינה. בא-כוח הנאשם הוא עו"ד יהושע רזניק. י' הודה בעסקת טיעון והורשע. עוד בטרם ניתן גזר הדין בעניינו, פרש י' מתפקידו.

  בהכרעת הדין בבית הדין למשמעת בנציבות המדינה נקבע כי "במעשיו פגע הנאשם במשמעת שירות המדינה והתנהג התנהגות שאינה הולמת עובד מדינה".

  בסוף יוני האחרון נגזר דינו של י' והוא ננזף בחומרה ונפסל משירות הביטחון לתקופה של חמש שנים. הנאשם פרש משירות המדינה לגמלאות עוד קודם לכן, לאחר שעבד משנת 1988 בשב"כ ושימש בו במספר תפקידים עד לפרישתו. סנגורו של י', עו"ד יהושע רזניק, טען כי פרישתו של הנאשם בנסיבות אלו, בטרם גיל הפרישה, "היא קשה מאוד לנאשם". עוד הגיש עו"ד רזניק לבית הדין למשמעת מכתב הערכה מהממונה על י' בשב"כ, סגן ראש השב"כ לשעבר. בית הדין התייחס למכתב זה באומרו כי הוא "התרשם ממכתב ההערכה... על אישיותו על מסירותו, נאמנותו, ותרומתו רבת השנים של הנאשם למדינת ישראל". בעת גזר דינו הביע י' צער על המעשה, לקח אחריות, "ונאלץ לפרוש מהשירות".

  שופטי בית הדין למשמעת של עובדי המדינה, בראשות ניצה אדן-ביוביץ, ממלאת-מקום אב בית הדין, כתבו כי "אין מנוס מהרחקתו של הנאשם מהשירות, דבר שהושג על ידי התפטרותו, על כל המשתמע מכך". בית הדין למשמעת ציין כי "עוד נוסיף, שמעובד במעמדו של הנאשם מצופה לסטנדרט התנהגות גבוה יותר, שכן עיני הכפופים לו נשואות אליו".

  משירות הביטחון הכללי נמסר בתגובה כי הוא "רואה בחומרה רבה בכלל, ובמקרים מסוג זה בפרט, כל פגיעה במשמעת בשירות המדינה ומטפל בנושא בהתאם להנחיות הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה. במקרה הנדון, עם קבלת התלונה בעניינו של עובד השב"כ, הנושא הועבר מיידית לידיעתו וטיפולו של הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה. הכרעת הדין של העובד וגזר הדין שהוטל עליו התקבלו בבית הדין למשמעת".

  תגובות

  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ