יניב קובוביץ
עוז רוזנברג

פלסטיני, תושב מזרח ירושלים, הגיש אתמול תלונה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לאחר ששוטרים ירו בו באקדח הלם חשמלי כמה פעמים לעיני חמשת ילדיו. האיש, טלאל סיאד בן ה- 42 משכונת א-טור, נורה כשבילה עם משפחתו בפארק המים "המימדיון" לרגל חג העיד אל-פיטר. סיאד פינה את עצמו לבית החולים כשהוא סובל מכוויות ובחילות.

ביום שלישי השבוע באו שוטרים ממחוז תל אביב לפארק המים "המימדיון", מול גני התערוכה, לאחר שנקראו לטפל בקטטה. השוטרים ביקשו לעצור את אחד הנערים שנחשד במעורבות בקטטה ונעזרו לצורך כך בגז פלפל. לטענת סיאד, הוא לא היה מעורב בקטטה וחלקו באירוע החל רק לאחר שהעיר לשוטר שלטענתו התיז גז פלפל לעבר פניו של הנער באופן מוגזם.

"הייתי עם המשפחה שלי, חמישה ילדים ואשתי, והלכנו ליום כיף בחג שלנו. פתאום היה בלגאן בין כמה מאבטחים לנערים שהלכו מכות", שחזר סיאד ל"הארץ". "השוטרים רצו לעצור את הילד שנראה עירום בקלטת. הוא נפל על הרצפה והתיזו עליו פלפל בפנים. ראיתי שהם מרססים אותו כמה פעמים וקמתי כשהבן שלי בן השלוש בידיים שלי וצעקתי עליהם שיפסיקו. אמרתי לשוטר 'מה אתה עושה, אתה הורג את הילדים' והוא ביקש שאני אלך משם. אמרתי לו 'אתה בן אדם לא הגיוני, תלך אתה, תראה מה אתה עושה'". לדברי סיאד, בתגובה לדבריו השוטר איים עליו באקדח החשמלי, "צעקתי עליו 'מה אתה רוצה לירות בי?', ואז הוא ירה לי בבטן".

צפו בסרטון המתעד את מעצרו של סיאד (צילום: סייד קבוב)

האירוע כולו תועד במצלמות של המבלים בפארק. בסרטון רואים בבירור שהשוטרים אכן עושים שימוש באקדח ההלם ואוזקים את סיאד. אקדח ההלם, המכונה "טייזר" אמור לעזור לשוטרים להשתלט על חשודים שמתפרעים עד למצב שבו החשוד נאזק, אבל לאחר מכן נאסר עליהם להשתמש בו. הסרטון מוכיח כי השוטרים המשיכו לחשמל את סיאד לעיני כל המבלים, גם כאשר הוא אזוק בידיו ולא יכול להוות סכנה לשוטרים שהצליחו להשתלט עליו.

"כל פעם שניסיתי לקום הוא לחץ שוב על ההדק וחשמל אותי שוב גם כשאני באזיקים", אומר סיאד. "הגוף שלי כולו דימם, הקאתי והלכתי לבית חולים. הוא נתן לי חמש פעמים מכות חשמל, ויש עוד כמה פעמים שהוא נתן לי מחוץ לגדר של הממדיון. הוא אמר לי 'שב'. אמרתי לו שלא עשיתי כלום והוא חישמל אותי עוד פעם". לדברי סיאד, הוא הגיש את התלונה נגד השוטרים כשהוא נעזר בעדים שנכחו במקום, אותם לא הכיר קודם.

סיאד סיפר כי הוא אינו יודע את שם השוטר ומח"ש לא משתפים פעולה עמו העניין הזה. לדבריו נאמר לו שהם ימסרו את השם רק לעורך הדין שלו, אם יבחר לקחת אחד.

סייד קבוב, תושב יפו, בן 40, היה עד ראייה לאירוע במימדיון ואף צילם את אחד הסרטונים. "היה שם ריב בין אנשים ושוטר התחיל לרוץ וקפץ על מישהו. הבחור הזה עם החולצה הלבנה (טלאל סיאד, י"ק, ע"ר), מסכן, בא אל השוטר ואמר לו: 'הבנאדם הזה הוא לא בתמונה בכלל, האיש שאתה מחפש כבר ברח'. אז השוטר התעצבן למה הוא אומר לו ככה. השוטר פתאום נתן לו חשמל בגוף. הרג אותו. הרג אותו. כל פעם הוא קם, נותן לו עוד מכת חשמל. זה גועל נפש של משטרה".

לדברי קבוב, לא היה פשוט לצפות באירוע כזה. "אני בנאדם בן 40 והתחלתי לבכות. באתי ליום כיף עם האשה והילדים, חג, לבלות, ליהנות. אז קרה ריב, אין מה לעשות - קרה. אז תתפסו את מי שמעורב ותקחו אותו. למה לעשות ככה? זו תמונה מזעזעת. יש בחורה שראתה את זה והתעלפה. בא אמבולנס ולקח אותה. אני רואה הרבה דברים ביפו, דבר כזה עוד לא ראיתי".

לטענתו, כששאל את אחד מקציני המשטרה ששהו במקום מדוע הם עוצרים סיאד באלימות הוא נענה: "אנחנו יכולים לעשות הרבה יותר מזה". "אז אמרתי לו 'כל הכבוד. אם ככה, אז אני הולך'. קמתי ועזבתי את המימדיון. חזרתי הביתה".

ממשטרת תל אביב נמסר בתגובה: "זהו סרטון ערוך שאינו משקף את כל הסיטואציה. מדובר באירוע של קטטה המונית בין שתי משפחות ממזרח ירושלים, שכתוצאה ממנה נפגעו מספר מעורבים שהתפנו לקבלת טיפול. שוטרים שהגיעו לזירה נדרשו להפריד בין הניצים ולהתמודד עם קהל שהסית את הנוכחים להתפרע ולהפריע לשוטרים. הבחור שנצפה בסרטון תקף את השוטר והפריע לו במילוי תפקידו. כדי להשתלט עליו הופעל נגדו טייזר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ