צפוי עיכוב נוסף בהחלטה בתיק ליברמן

זאת בעקבות ספקות שעוררו עורכי דינו בקרב אנשי הפרקליטות; משרד המשפטים: נעשים מאמצים לקבל החלטה בהקדם האפשרי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ההחלטה בתיק נגד שר החוץ אביגדור ליברמן מתעכבת: למרות התכנון להשלים את סדרת הדיונים ולקבל הכרעה סופית בתיק עד סוף אוגוסט או תחילת ספטמבר, בשלב זה נראה שההכרעה בתיק לא צפויה להתקבל בתקופה הקרובה.

הסיבה לעיכוב היא כי פרקליטיו של ליברמן הצליחו לעורר בקרב היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ואנשי הפרקליטות ספקות באשר לאפשרות להביא להרשעתו עם הראיות הקיימות בתיק בליבת האישומים נגדו. הדיונים, שנמשכים מעבר למתוכנן, נועדו לבחון אם אפשר להתגבר על הקשיים הראיתיים בתיק, ולהעריך אם יש בראיות די כדי להגיש כתב אישום ואם כן – באילו סעיפי אישום.

באפריל בשנה שעברה הודיע וינשטיין כי הוא שוקל להעמיד את ליברמן לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והטרדת עד. על פי החשד, ליברמן עבר את העבירות בין השנים 2001-2008, בהיותו אזרח פרטי אך גם כחבר כנסת וכשר, כשלחברות בשליטתו הועברו מיליוני דולרים מאנשי עסקים פרטיים.

מאז קיים וינשטיין מספר ישיבות שימוע בהם הופיעו פרקליטיו של ליברמן, כשבסיומן הם הגישו לו מסמך מנומק המסכם את טיעוניהם בנוגע לקשיים הראיתיים העולים מהתיק.

במשרד היועץ המשפטי לממשלה ובפרקליטות העריכו לפני מספר חודשים כי הכרעה בתיק תתקבל סמוך לפתיחת שנת המשפט, בתחילת ספטמבר, אולם גם יעד זה הוחמץ.

גורמים בכירים המעורבים בקבלת ההחלטות בתיק הביעו בחודשים האחרונים מורת רוח מכך שוינשטיין מתקשה לקבל החלטה סופית אם להגיש כתב אישום נגד ליברמן אם לאו, ואם להגיש – באילו אישומים. אחד הגורמים הביע בשיחות פרטיות ביקורת על כך שלמרות שהקשיים הראייתיים בתיק הועלו בדיונים הפנימיים במשך חודשים ארוכים, וינשטיין עדיין מתקשה לקבל החלטה סופית בתיק.

עם קבלת הכרעת הדין בתיק נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בו הוא זוכה מרוב האישומים נגדו, התבטא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, כי ההכרעה באשר להגשת כתב אישום נגד ליברמן תישקל בין השאר לאור הכרעת הדין המזכה של אולמרט.

נזרי דחה אז את הסברה לפיה התביעה הכללית תחשוש להגיש כתב אישום נגד ליברמן בשל פחד מזיכוי וממתקפה על הפרקליטות, ואמר כי וינשטיין, יקבל את ההחלטה בתיק ליברמן על פי מצב הראיות בתיק, ללא חשש מביקורת על ההחלטה ככל שתהיה.

גורם משפטי העריך שהקושי של וינשטיין לקבל הכרעה בתיק שאולי צפוי להיות המזוהה ביותר עם הקדנציה שלו כיועץ משפטי נובע בין השאר מכך, שאם יקבל החלטה לסגור את התיק מבלי להגיש כתב אישום נגד שר החוץ, הוא "יואשם" בכך שמונה לתפקידו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יעקב נאמן, כדי לסגור לליברמן את התיק.

ממשרד המשפטים נמסר אתמול בתגובה כי "הדיונים בעניין זה נמשכים ונעשים מאמצים גדולים לקבל החלטה בהקדם האפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ