הלינץ' בירושלים

אישום: רדפו אחרי ערבים והיכו אחד מהם עד שלבו נעצר

כתבי אישום על תקיפה בנסיבות מחמירות והסתה לגזענות הוגשו נגד תשעה חשודים במעורבות בלינץ' בצעיר הערבי בכיכר ציון לפני שבועיים

עוז רוזנברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עוז רוזנברג

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בבירה כתבי אישום נגד תשעה מעורבים בלינץ' בכיכר ציון ביום חמישי לפני כשבוע וחצי. כתב אישום נוסף הוגש נגד אחת המעורבות לבית משפט השלום בעיר. שישה מהחשודים, בהן הנערה, שוחררו למעצר בית.

מעצרו של החשוד המרכזי, א' בן ה-14.5, הוארך היום ביומיים. סנגורו, עו"ד יצחק בם אמר, "אם חבורה של נוער שוליים מסתובבת ברחובה של העיר, ומחפשת לעצמה מה לעשות זה רחוק מאוד ממניעים גזעניים". לדבריו, המניע הוא בריונות. לדברי בם, ישנן אסמכתאות שמרשו הוא בעל רקע של בעיות נפשיות.

עו"ד אריאל עטרי, המייצג את החשוד ג', ששוחרר למעצר בית, ומואשם כי לקח חלק מרכזי בתקיפה, אמר כי "הוא לא השתתף באירוע. הוא היה עד לאירועים אבל בשום פנים ואופן לא לקח חלק בתקיפה. עוד הוסיף עטרי כי "המדינה מנסה לייחס לאירוע האלים והמאוד חמור מספר מעורבים שלא היה להם חלק, אבל בית המשפט לא נתן לזה יד ושחרר רבים מהם הביתה".

אחד החשודים בלינץ', היום בבית המשפטצילום: מיכל פתאל

בדיון שנערך אחר הצהרים, האריך בית המשפט את מעצרו של שמעון סימן טוב (19) בחמישה ימים. לפני ההחלטה אמר סימן טוב "לא תקפתי אף אחד. אני מנעתי שתי קטטות שהיו שם בכיכר החתולות. נתתי למשטרה אליבי ולקח לה הרבה זמן לבדוק את האליבי הזה. אני לא שונא ערבים, אני לא שונא אף אחד, אני בשלום עם כולם". לטענתו באותו ערב הוא היה אצל ידידה שלו. עורכי דינו טענו שגם ימים לאחר שנעצר עדיין לא בוצע לו איכון טלפון סלולרי. לשאלה מדוע הוא נכלל בכתב האישום, הוא לא השיב.

כתבי האישום מתארים את השתלשלות האירועים שהובילה לפציעתו הקשה של ג'מאל ג'ולאני, עד כדי אובדן דופק ונשימה. צוותי מד"א שהוזעקו למקום עשו בו החייאה והבהילו אותו לבית החולים כשהוא מחוסר הכרה. כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות של הסתה לגזענות, הסתה לאלימות ותקיפה בנסיבות מחמירות. לנערה ר.ב מיוחסת גם עבירה של קשירת קשר לאלימות.

מכתבי האישום עולה כי הנאשמים שמו לעצמם מטרה ברורה לתקוף ערבים באותו ערב. על פי הנאמר בכתב האישום, סמוך לשעה 22:00 שהו כ-60 נערים בכיכר החתולות במרכז ירושלים. ר.ב, אחת הנאשמות, העירה את תשומת לבם של הנערים לכך שבקרבת מקום יושבים גם ערבים, ואמרה "אסור להם לשבת שם".

"היא והאחרים החליטו להכותם. אחד מהם אמר לאחרים: 'מי שגבר ירביץ לערבים'", נכתב בכתב האישום. לאחר מכן החלה ר.ב לצעוק קללות גזעניות כדי לשלהב את הנוכחים, דוגמת "מוחמד מת" ו"יהודי הוא נשמה, ערבי הוא בן זונה". במהלך האירוע הם גירשו באלימות כמה ערבים שישבו בכיכר או ישבו במקום.

על פי החשד, סמוך לשעה 23:30 החלה קבוצה של כ-30 נערים לצעוד לעבר כיכר ציון כשהם קוראים קריאות גזעניות, אותן המשיכו לצעוק גם בכיכר, שם הצטרפו אליהם כמה עשרות נערים נוספים. בשלב זה הבחין אחד מהם, ג.ב, בערבי שעבר במקום וניסה לבעוט בו, אך זה הצליח להימלט. שלושה ערבים נוספים שעברו במקום הותקפו אף הם. במהלך מנוסתם אחד מהם מעד ונפל, אולם הספיק לקום ולברוח.

זמן קצר לאחר מכן הבחינו הנערים בג'מאל ג'ולאני, שעבר במקום עם שלושה חברים. השלושה הספיקו להימלט, אולם לא ג'ולאני. "הוא הוכה קשות עד שאיבד את הכרתו ונשימתו ולבו נעצרו", לשון כתב האישום. ג'ולאני נזקק לאשפוז ממושך ועד כה אינו זוכר את שאירע לו באותו ערב.

מכתב האישום עולה תמונה לפיה יותר מ-50 נערים הסתובבו במשך כשעתיים באזור שבין כיכר ציון לכיכר החתולות והתנכלו לערבים שהיו בדרכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ