שופטי משפחה מתלוננים על איומים גוברים מצד הורים

השופטים פנו להנהלת בתי המשפט בתלונות על איומים והסתה נגדם באינטרנט וביקשו כי תפעל למיגור התופעה: "הפכנו לשק החבטות של הורים כעוסים"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שופטי משפחה פנו בימים האחרונים למנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר, באופן יוצא דופן, בבקשה כי יפעל נגד גל ההסתה שמובילים הורים לילדים שענייניהם נדונים בפני השופטים. לטענתם לאחרונה גברו האיומים, ההכפשות וההשמצות מצד הורים, שהם בעלי דין בתיקים השונים. השופטים אומרים כי ההסתה מוצאת ביטוי ברשת, וכי בחלק מהמקרים יש לטפל באיומים במישור הפלילי.

בין השאר דורשים השופטים כי הנהלת בתי המשפט תגיש תביעות אזרחיות ותלונות במשטרה נגד הורים משמיצים, תפעל להסרת סרטונים פוגעניים נגד שופטי משפחה מהרשת, ובמידת הצורך תדאג להגברת האבטחה וההגנה הפיזית של השופטים.

לדברי אחד משופטי בית המשפט ברמת גן, שופטי המשפחה מרגישים לאחרונה חשופים באופן ממשי לפגיעה בעיקר מצד אבות המתוסכלים מהחלטות שיפוטיות. "הפכנו לשק החבטות של הורים כעוסים", אמר השופט ל"הארץ". "אפשר לכתוב ולהגיד כל דבר על שופטי משפחה. דמנו מותר. אם המערכת לא תתעשת לא ירחק היום וייפגעו באופן פיזי בשופטי משפחה. זה גל עכור ומסוכן".

בין השופטות הפעילות בייצוג שופטי המשפחה נמצאות השופטת טובה סיון והשופטת שפרה גליק, מבית המשפט למשפחה ברמת גן.

החודש נעצר אב שעניינו נדון בפני שופטת בית המשפט לענייני משפחה בחיפה אספרנצה אלון, והוא נאשם שאיים על השופטת וילדיה. לפי כתב האישום, האב אמר למזכירתה של השופטת, שהתקשרה לעדכן אותו בהחלטה שיפוטית, כי השופטת אלון "לא מעניינת אותו", וביקש מהמזכירה למסור לשופטת שתשמור על ילדיה, וזאת בכוונה להפחידה.

כמה סרטונים בנושא גם עלו ליו טיוב, באחד מהם מונצחת הפגנת אבות מול ביתה של השופטת אלון. האבות נושאים שלטים עליהם כתוב "תנו לאבות לחיות" ו"ילדים לא מתגרשים מאבא".

בסרטון השני מתוארת ה"קונספירציה של אספרנטה", שגרמה לטענת עורך הסרטון למעצר השווא של האב, בחשד שאיים לפגוע בה ובילדיה. בסרטון מוצגת עמדת האב, שכופר באמירות שיוחסו לו.

בסרטון אחר, נגד השופטת טובה סיון, מצולם אבא שמדבר במגאפון בעצרת מחאה מול ביתה ומאשים אותה ב"ניתוק סיטונאי של ילדים מהוריהם".

לדברי אורי יעקב, המנהל בשנים האחרונות מאבק להדחת השופט אריאל בן ארי, אשר דן בתיק הנוגע לו בבית המשפט למשפחה ברמת גן, ניסיון מערכת המשפט לסמן את ההורים כגורמים מסוכנים הינו חמור ופסול, ונועד לעשות להורים דה לגיטימציה.

יעקב מפיץ בימים האחרונים בפייסבוק עצומה הקוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלות מערכת המשפט בכלל ובתי המשפט לענייני משפחה בפרט. "בתי המשפט למשפחה מגבירים את הסכסוכים בין הצדדים, פוגעים במשפחות והחמור מכל פוגעים בילדים. הם מתעמרים במשפחות וילדים ומביאים את ההורים למצבי קיצון. כתוצאה מהמצוקה הרגשית אליה נכנסו הורים שולחים אותם למעצר. קודם מתעללים בהם, ואחר כך גם הופכים אותם למסוכנים", אומר יעקב.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי ההנהלה רואה בחומרה רבה כל התנהגות אשר יש בה כדי לנסות ולהשפיע על עצמאות שיקול הדעת השיפוטי, ולהלך אימים על שופטים בכלל ועל שופטי בתי המשפט למשפחה בפרט. "שופטי בתי המשפט למשפחה נדרשים פעמים רבות להכריע בסוגיות מורכבות מבחינה רגשית, ועקב זאת סובלים הטרדות, הצקות, איומים, הפגנות ופרסומים מבזים שמוצאים דרכם לכלי התקשורת על ידי בעלי דין אינטרסנטיים. מערכת בתי המשפט פועלת ותפעל באופן נחרץ באמצעים העומדים לרשותה, בשיתוף משמר בתי המשפט ומשטרת ישראל, למיגור תופעות אלה בכל מקרה לגופו".

לדברי אמיר שיפרמן, פעיל למען זכויות אבות בבתי המשפט למשפחה, "בתי המשפט לענייני המשפחה פועלים מתוך אג׳נדה מגדרית אשר בעקבותיה שופטים סבורים שגברים אינם שווים ביכולתם לנשים בנוגע לגידול ילדים, קובעים ׳הסדרי ראייה׳ שזה הוא בפני עצמו מושג מהכלא - וקובעים מראש שהאב ׳רשאי לראות את ילדיו׳". לדבריו, "אנו האבות מסרבים ׳לראות׳ את ילדינו שלנו, בשר מבשרנו".

עוד אמר שיפרמן כי "פעילותינו היא אינה כנגד שופטים, היא אינה אישית. פעילותנו היא כנגד החלטותיהם של השופטים המשקפות את הלך רוח מצב הדברים בפועל.לצערנו במקום לתקן את העוולות המתקיימות ב׳דלתיים סגורות׳ בוחרת מערכת המשפט לטייח את הדבר במעצרים ובתלונות שווא במשטרת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ