תומר זרחין
תומר זרחין

שר המשפטים יעקב נאמן חתם היום (חמישי) על תיקון לתקנות סדר הדין האזרחי, המאפשר גם לפלסטינים ולמהגרים ללא דרכון אפשרות לנהל הליכים משפטיים אזרחיים בישראל.

התיקון נעשה בעקבות הפרסום ב"הארץ" והביקורת הציבורית שהוטחה בנאמן ובמשרד המשפטים, באשר לתקנות שפורסמו בתחילת החודש. התקנות קבעו כי לא ניתן היה לפתוח בהליכים משפטיים ללא מספר זהות של מגיש המסמך או מספר דרכונו - מהלך שעלול היה למנוע בפועל גישה לערכאות ממהגרי עבודה, מחסרי לאום ומפלסטינים.

התיקון שעליו חתם נאמן קובע כי בעלי דין פלסטינים יציינו את מספר הזהות שלהם כפי שרשום במרשם האוכלוסין הפלסטיני על המסמכים – וכי אדם אחר המבקש לפתוח בהליך ואין לו מספר זהות, יפרט מהן הסיבות להיעדר מספר הזהות על כתב התביעה שאותו הוא מבקש להגיש.

שר המשפטים יעקב נאמן צילום: אוליבייה פיטוסי

המזכיר הראשי באותו בית משפט יאשר את קבלת המסמך לרישום, כל עוד פורטו הטעמים לכך שלבעל דין אין מספר זהות. בכל מקרה נקבע כי בעל דין שאינו מסכים עם החלטת המזכיר הראשי, רשאי יהיה לבקש כי העניין יועבר להכרעת שופט או רשם.

ממשרד המשפטים נמסר כי לאור הספקות שהועלו ביחס לנוסח התקנה, והחשש כי הוא ימנע ממי שאין ברשותו מספר זהות ישראלי או דרכון זר להגשת תובענה, "התעורר הצורך להבהיר כי התקנה אינה משנה ואינה יכולה לפגוע בזכות היסוד של כל אדם לפנות לבית המשפט. שכן, לפי עקרונות יסוד של השיטה, אין בכוחן של תקנות כדי לפגוע בזכויות יסוד של המשפט". עוד נמסר כי התיקון עליו חתם נאמן היום נועד "למנוע איזה שהוא ספק".

עם פרסום התקנות בתחילת החודש, פנה עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח לשר המשפטים וקבל על כך שהתיקון יגרום לכך כי באופן מיידי פלסטינים תושבי השטחים, מהגרי עבודה ומחוסרי אזרחות, אשר אינם מחזיקים בדרכונים, לא יוכלו לנהל הליכים משפטיים משום שכתבי הטענות שיגישו לא יתקבלו במזכירויות בתי המשפט. במכתבו טען כי זכות הגישה לערכאות היא זכות יסוד במשפט הישראלי, הזוכה לעיגון גם באמנה בדבר מעמדם של פליטים ובאמנה בדבר מעמדם של מחוסרי אזרחות.

פלר בירך היום על התיקון ואמר כי באגודה "שמחים שמשרד המשפטים הכיר בחובתו להבטיח את זכות הגישה לערכאות של כל אדם – לא רק האזרח והתושב, אלא גם הפלסטיני, הפליט, מהגר העבודה ומחוסר האזרחות".

גם בעמותת גישה, הפועלת לזכות לחופש התנועה של פלסטינים, בירכו על התיקון. "אנחנו שמחים שהציבור הצליח לשמש ככלב השמירה של הדמוקרטיה, מקום בו הרשויות כשלו", אמרה מנכ"ל העמותה, עו"ד שרי בשי. "לצערנו, דריכות ציבורית תמשיך להיות נחוצה כדי לבלום חקיקה שפוגעת באנשים ממגוון שכבות האוכלוסייה".

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) ביקש מיו"ר ועדת החוקה של הכנסת לכנס דיון מיוחד של הוועדה בעקבות פרסום התקנות בתחילת החודש. עתה הוא מבקש כי משרד המשפטים יתייצב בפני הוועדה ויבהיר כי לא צפויות "הפתעות נוספות" תוצאת התיקון שפורסם היום. לדבריו, על משרד המשפטים להקפיד להביא לדיון פומבי מקדים בוועדת החוקה תקנות עם השלכות רחבות, גם אם אין חובה חוקית לעשות זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ