סוף לפרשת 'הפרוטוקול המשופץ': השופטת אלשיך לא תחויב להתנצל

בפגישה שכינס שר המשפטים החליטו הצדדים לבטל תלונותיהם זה נגד זה. נגד השופטת אלשיך לא ינקטו הליכים והיא תקבל אזהרה חמורה

תומר זרחין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

שר המשפטים יעקב נאמן יכול לזקוף לזכותו הישג: בפגישה משותפת שקיים היום (שישי) בין שופטת בית משפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך, לראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין, הוא הצליח להביא לסיום המשבר בפרשת 'הפרוטוקול המשופץ'.

ראשי המחוזות בלשכה איימו לעתור לבג"ץ בעניינה של השופטת ששינתה פרוטוקול שלא כדין, אך לבסוף התקפלו. הם ויתרו על דרישתם מנאמן לפעול להדחתה של אלשיך באמצעות הוועדה לבחירת שופטים או לנקוט נגדה הליכים משמעתיים בבית הדין המשמעתי לשופטים. הצדדים הסכימו כי יחזרו בהם מתלונות הדדיות שהגישו בפרשה ובכך למעשה קיבלו את המלצתו של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס. גרוניס המליץ לנאמן להסתפק באזהרה חמורה לאלשיך בעקבות המקרה.

השופטת אלשיך בדיון בכנסת, השנהצילום: מיכל פתאל

ביוני האחרון נמתחה על אלשיך ביקורת חריפה מצד נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, לאחר שמצא כי שינתה פרוטוקול שלא כדין והוסיפה אליו אמירות שלא שיקפו את שהתרחש באולם הדיונים. זאת, כדי להחמיר בתלונה שהגישה נגד עורך דין שהופיע בפניה. גולדברג קבע כי אלשיך ביצעה תיקונים טכניים ומהותיים בפרוטוקול הדיון. "כשניתנת החלטה שאותה מקריא השופט באולם בנוכחות הצדדים, אין זו החלטה 'סוג ב', אשר בידי השופט לשנותה כרצונו לאחר מכן. בענייננו, לא ניתן לומר כי השופטת היתה מוסמכת לתקן או לשנות את ההחלטות", כתב.

ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין שנועדו עם נאמן באוגוסט בעקבות המלצתו של גרוניס, איימו לעתור לבג"ץ נגד החלטה שלא לפעול בחריפות נגד אלשיך.

בפגישה היום אלשיך טענה כי שפכו את דמה בכלי התקשורת מאז התפוצצה הפרשה וכי בכל מקום מציינים שהיא 'השופטת שזייפה פרוטוקולים'. נאמן הבהיר לנציגי הלשכה כי הוא אינו מתכוון לפעול בניגוד להמלצתו של גרוניס, והוסיף כי הלשכה השמיעה את קולה בפרשה ובכך ההישג שלה.

הוא ביקש מנציגי הלשכה להימנע מצעדים נוספים, על מנת לשמור על כבודה של מערכת המשפט וכבודו של גרוניס. נציגי לשכת עורכי הדין קיבלו את הצעתו.

לדברי עו"ד אשר אקסלרד, יו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין, "ההחלטה שקיבלנו לוותה בדילמה קשה. אני חושב שהוכחנו שהלשכה מסוגלת לנהל מאבק לטיהור שמו של עורך דין במקביל למיצוי הליכים נגד התנהגות לא תקינה של שופטת. למען שמירת יוקרתה של המערכת וכדי למנוע ממנה פגיעה, אנחנו חושבים שהמהלכים בהם נקטנו מוצו".

לדברי עו"ד אפי נוה, יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין, "אנחנו סבורים שהמעשה שאלשיך ביצעה חמור, וחשבנו שהוא מחייב את הפסקת כהונתה. מתוך דאגה כנה למערכת המשפט ולהחלטתו של גרוניס, קיבלנו את הצעת השר, ואני מאמין שהתנהגות מסוג זה לא תישנה בעתיד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ