בית המשפט בביקורת חריגה על שב"ס: אסיר נשלח לצינוק שלא כדין

בית המשפט הורה להשיב את איש העסקים עודד דסאו לאגף רגיל, לאחר שנענש ללא עילה: "התנהלות בעייתית, החלטה בלתי סבירה של שב"ס"

עוז רוזנברג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עוז רוזנברג

בית המשפט המחוזי בנצרת הורה בשבוע שעבר לשירות בתי הסוהר לשחרר אסיר מאגף שמור ולהעבירו לאגף רגיל, לאחר ששהה במשך שבוע בצינוק. זוהי התערבות יוצאת דופן של בית המשפט בהחלטה שגרתית של שב"ס. בית המשפט אף הורה לשב"ס לשלם את הוצאות שכר הטרחה של הסנגור שייצג את האסיר.

האסיר – איש העסקים עודד דסאו, לשעבר אחד מבעלי השליטה בחברת האחזקות הציבורית "גולן מלאכת מחשבת" – נשלח לשנתיים מאסר בדצמבר 2011 בגין עבירות הונאה. החלטת השופט בעניינו חריגה, שכן בתי המשפט נמנעים בדרך כלל מלהתערב בהחלטות פנימיות של שירות בתי הסוהר לשבץ אסירים באגף זה או אחר. "על פי רוב לא יתערב בית המשפט בשיקול דעתו של שב"ס בעניינים כגון זה", קבע השופט דוד חשין מבית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים בנצרת ביום חמישי האחרון. אלא שבמקרה זה, הוסיף, "מדובר בהחלטה שהיא בלתי סבירה או מנוגדת להוראות הדין". השופט מתח ביקורת נוקבת על החלטת שב"ס להשליך את דסאו לצינוק למשך שבוע ולאחר מכן להשימו באגף הפרדה שמור, זאת אף על פי שלא היתה כל עילה לעשות כן.

המקרה אירע במתקן הכליאה שיטה שבצפון, שם מוחזק דסאו. בעתירה הבהולה שהגיש סנגורו, עו"ד אפרים דמרי, נטען כי ביום רביעי לפני שבועיים, הושם דסאו בצינוק "בהפתעה גמורה". לדבריו, הסוהרים לא אמרו לו מדוע הוא מושלך לצינוק, "לבד מה'עובדה' שנתקבלה פקודה מגבוה להכניסו לצינוק לשבעה ימים", לשון העתירה. יום למחרת הוא הובא בפני קצין שיפוט שחזר על הדברים, אולם לא הסביר לו במה הוא מואשם ולא הסכים לשמוע את גרסתו, בטענה כי הוא ממהר לביתו וממילא עונשו כבר נקבע, נטען בעתירה.

עודד דסאוצילום: עופר וקנין

רק כאשר הוחזר לצינוק, אמר לו קצין השיפוט כי הוא מואשם שניסה לשחד סוהר כדי שזה יספק לו מידע על סוהרת בבית כלא אחר, שהיתה בת זוג של שכנו לתא. דסאו כפר בטענה, אולם הושלך לצינוק. גם כאשר הובא בפני קצין שיפוט אחר, לבקשתו, טענותיו לא עזרו. הוא נשפט לשבוע בצינוק מבלי שקצין השיפוט יזמן את העדים שדסאו טען כי ביכולתם להוכיח את חפותו. לאחר מכן הועבר לאגף שמור, אגף אשר לטענת עו"ד דמרי "ערכו הסגולי זהה לערך של צינוק", שכן גם שם דסאו שהה בבידוד, ללא ציוד בסיסי או אישי. רוב שעות היום לא הורשה לצאת מהתא, שבו הוחזקו עמו שני אסירים שמוגדרים מסוכנים. שב"ס טענו בבית המשפט כי האגף "אמנם קצת סגור" אולם השהות בו אינה נחשבת ענישה.

יום קודם לדיון העביר השב"ס את דסאו לאגף אחר, שבו שהה בתת-תנאים, לדבריו – עשרה אסירים בתא, מקרי דקירה וסמים תכופים, ללא מקלחת ועם חור ברצפה המשמש כשירותים. ציודו האישי נגנב, ובניגוד לנהלים לא נערך לו ריאיון קבלה לאגף שבו יכול היה לשטוח את טענותיו.

עו"ד אפרים דמרי

בשב"ס טענו כי זהו למעשה שדרוג תנאיו, אולם השופט לא קיבל זאת ומתח ביקורת גם על ההחלטה הזאת. "התנהלות שב"ס אינה עולה בקנה אחד עם ההתנהלות המצופה מרשות מנהלית", כתב. השופט חשין הורה להוציאו מיידית מהאגף שבו הוחזק ולהשיבו לאגף הרגיל. זו "התנהלות תמוהה, שלא לומר בעייתית, של שב"ס", המשיך. "הזכות לכבוד הינה זכות יסוד השמורה לכל אדם, אף אם הורשע בדין, ואין היא נותרת מחוץ לכותלי בית האסורים... החלטת שב"ס במקרה הזה הינה בלתי סבירה".

עו"ד דמרי אמר בתגובה כי "פסיקתו של השופט חשין מהווה אבן דרך חשובה בכל הנוגע ליחסי שב"ס-אסיר וקובעת כי הגם שחירותו של אדם נשללת ממנו בעצם כניסתו לבית הסוהר, לא שמורה לשב"ס הזכות לשלול ממנו את זכויותיו הבסיסיות כאדם". משירות בתי הסוהר נמסר כי "טרם הדיון בבית המשפט אותרה הטעות על ידי שב"ס, ההליך המשמעתי בוטל והאסיר הוצא מהפרדה". עוד אמרו כי "האירוע יילמד ויופקו הלקחים הנדרשים".


תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ