ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

הטיעונים לעונש במשפטם של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש לשכתו שולה זקן בפרשת מרכז ההשקעות יושמעו מחר (רביעי) בבית המשפט המחוזי בירושלים. היום הודיעו עורכי דינו של אולמרט לפרקליטות המדינה כי הוא מוותר מרצונו כל התנאים המגיעים לו מתוקף היותו ראש ממשלה לשעבר, וזאת בכדי למנוע את הדיון בנושא הקלון שבעבירה שבגינה הוא הורשע. אולמרט הורשע כזכור בעבירה של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, בשל החלטות שקיבל הקשורות לחברות שיוצגו על ידי חברו, עו"ד אורי מסר.

ההחלטה בסביבתו של אולמרט התקבלה לאור מכתבו של עו"ד אורי קורב, התובע במשפט. קורב נסמך על החלטה של ועדת הכספים של הכנסת משנת 2007. אז החליטה הוועדה, בעקבות משפט קצב, שניתן יהיה להפסיק קבלת טובות הנאה מאישי ציבור שהורשעו בפלילים במקרה והשופטים קבעו שיש בעבירה קלון. קורב הודיע להגנה שלאור ההחלטה הזו הוא מתכוון לבקש מהשופטים לקבוע קלון לאולמרט כדי שניתן יהיה לשלול את זכויותיו.

הטלת קלון על אולמרט, גם אם במטרה לשלול את ההטבות להן הוא זכאי, תמנע ממנו שיבה לפוליטיקה בשנים הקרובות. עם זאת, גם אם בית המשפט לא ידון כעת בשאלת הקלון, היא עשויה לעלות מחדש במידה ואולמרט יבקש לחזור לזירה הציבורית.

אהוד אולמרט צילום: מוטי מילרוד

במכתב תשובה חריף השיב עו"ד אלי זהר, ראש צוות ההגנה של אולמרט, כי ראש הממשלה לשעבר מוותר על כל ההטבות המגיעות לו ועל כן אין כל צורך להעלות את נושא הקלון. משמעות ההחלטה שאולמרט יוותר על נהג, רכב ממשלתי, שני עובדים וכיסוי הוצאות הטלפון שמגיעים לו למשך חמש השנים שלאחר סיום תפקידו כראש ממשלה.

"מר אולמרט לא ביקש מעולם את התנאים הקבועים בהחלטת הגמלאות כדי להמשיך בפעילותו למען מדינת ישראל ועם ישראל, בארץ ובעולם, כראש ממשלת ישראל לשעבר", כתב זהר. "לא תמצאו בנו שותפים לתרגילי לוליינות משפטית שכלפי חוץ נועדו לתכלית מסוימת, אך מטרתם האמיתית אחרת לחלוטין. מר אולמרט לא אינו מתכוון להיגרר לדיון העקר והמיותר אליו אתם מנסים לגרור את בית המשפט. אנו מודיעים לכם בזאת כי מר אולמרט מוותר על כל התנאים הקבועים...להם הוא זכאי כראש ממשלה לשעבר".

עוד כתב כי "אין בדעתו של מר אולמרט להיגרר להתכתשויות לא מכובדות על התנאים להם הוא זכאי לצורך פעילותו הציבורית כראש ממשלה לשעבר, ולעימות המלאכותי, הקטנוני והלא מכובד שיזמתם. הדבר לא ימנע ממנו להוסיף בפעילותו הציבורית המבורכת למען העם והמדינה ...על חשבונו הפרטי ובזמנו הפרטי...".

לטענת ההגנה, על פי תקדים קצב, לא ניתן לבקש מהשופטים לדון בקלונו של אולמרט אם אין להחלטה משמעות מעשית מיידית. מכיוון שנכון להיום אולמרט לא נושא בתפקיד ציבורי כלשהו, מרגע שהוא מוותר על התנאים המגיעים לו אין צורך לדון ולהכריע בנושא הקלון. אם בעתיד יבקש אולמרט לשוב לזירה הציבורית יש להניח שהדיון יפתח מחדש. אז יוכל להכריע בנושא בין השאר גם יו"ר ועדת הבחירות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ