אולמרט בדיון בעונשו: איך ניתן להעריך כאב של נכדה?

רה"מ לשעבר ביקש להתחשב ב-40 שנות פעילותו הציבורית. הפרקליטות מבקשת שישה חודשי עבודות שירות

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

"באיזה מאזניים אפשר לשקול מצוקה ועלבון, שאיתם הייתי חייב להתמודד", סיכם היום (רביעי) בשלב הטיעונים לעונש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. "באיזה כלים אפשר להעריך את הכאב כאשר הנכדה או הנכד שלך אומרים לך סבא נכון שלא עשית דברים רעים כמו שאמרו לי בגן. נוכח הזיכוי הברור מהאשמות שדבק בהן טעם של שחיתות איך כל זה עומד אל מול 40 שנות פעילות, בימים, בלילות, בארץ ובחוץ לארץ. בדברים שעוסקים בגורל חיינו כאן אבל גם על דברים שעסקו בגורל חייהם של הרבה אנשים שנזקקו לסיוע אישי".

"איך כל זה נמדד מול הצורך שעומד בפניכם לקבל החלטה. אינני מקל בה ראש, אני מכבד את סמכות בית המשפט והוא בלבד יהיה הפוסק האחרון. זוהי עליונות החוק, נשמת הדמוקרטיה שבה אני מאמין כל חיי. אינני יכול להשיא לכם עצה רק להביע תקווה מעומק הלב, שאוכל לצאת משערי הבניין הזה זקוף קומה".

הפרקליטות ויתרה מנגד על הבקשה להטיל על אולמרט עונש קלון. הפרקליטות וביקשה להטיל עליו עונש של שישה חודשי עבודות שירות, בנוסף לקנס ולעונש מאסר על תנאי. עונש דומה מבקשת הפרקליטות עבור שולה זקן. עו"ד אלי אברבנאל, פרקליט מחוז ירושלים, הודה שהחלטתו של אולמרט לוותר על התנאים המגיעים לו כראש ממשלה לשעבר – רכב, נהג, מזכירות ועוד – מייתרת את הצורך בדיון ובהחלטה בנושא הקלון על מעשיו.

אהוד אולמרט, שולה זקן ומיכה פלדמן בבית המשפט, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ביולי האחרון הרשיע בית המשפט את אולמרט בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. במקביל, זיכה אותו בית המשפט בפרשת מעטפות הכסף (טלנסקי) ופרשת ראשונטורס. שולה זקן הורשעה בחלקה בפרשת ראשונטורס.

אברבנאל ציין את התנהגותו של אולמרט בחקירות ובמשפט ובחירתו להסתיר מידע ואף לשקר כשיקולים לחומרה. כשיקולים להקלה בעונש הסכים אברבנאל כי אולמרט נענש בכך שנפל מרום מעמדו כראש ממשלה לנאשם. "לפני זמן לא רב היה הנאשם ראש הממשלה שלנו. יום אחד הוא אחד האנשים הבכירים והמכובדים בעולם כולו, ויום אחר הוא נאשם שמורשע. הנפילה כשלעצמה היא עונש. יחד עם זאת עקרון השוויון בפני החוק מחייב לאזן את השיקול של הנפילה". אברבנאל ציין שגם נאשמים מן היישוב, שלא היו בתפקידים בכירים, סובלים מההחלטה להעמידם לדין.

בדבריו הודה אברבנאל לראשונה כי היתה לעדות המוקדמת של מוריס טלנסקי השפעה על סיום תפקידו של אולמרט כראש ממשלה. אך ציין כי העובדות שהציבור נחשף להן בעדות נמצאו לבסוף, בהכרעת הדין, נכונות.

אולמרט אמר עוד כי הוא מקבל את החלטות בית המשפט, "אלו שהקלו עלי מאוד וגם על זאת שבה ראיתם לנכון למתוח עלי ביקורת לא פשוט ואותה אני מקבל בכל הכבוד הראוי. במשך שנים לא מעטות אפף עשן שחור את חיי ואת חיי בני משפחתי וחברי. הוטחו נגדי האשמות חמורות מאין כמוהן. מסע תקשורתי חסר תקדים בהיקפו, באינטנסיביות שלו, בארץ ובעולם, הכתירו אותי בתחילה כמי שקיבל שוחד, הלבין כספים, ניצל מוסדות צדקה היקרים ללב כולנו, כדי להשתמש לצרכיו האישיים. כל מה שעשיתי למען אותם ארגונים לא אוזכר ולא צולם. כתב האישום דיבר גם על קבלת כספים בנסיבות מחמירות בדפוס התנהגות פלילי כששמעתי אותו לא יכולתי למצוא שום דמיון בינו לבין הדרך שבה נהגתי כל חיי. כך זה הוצג".

"במשך כמעט שבע שנים נפתחו נגדי אין ספור חקירות. כל חקירה והפרסום שלה. כל פרסום והפרשנות שלו. כל פרשנות והמסקנות שלה והעלבונות הנלווים אליה".

"בסוף לאחר שמרבית החקירות נסגרו נותר כתב האישום הזה שמה שנותר מננו הוא נושא דיוננו. הטענה שלי לכל אורך הדרך שאין אמת בטענות הקשות הכבידה מאוד אבל גם עזרה לי לצבור כוח להמשיך בשגרת חיי. מכל האשמות האלו ... גם אם היו גורמים שמתחו ביקורת על הזיכויים וניסו להמעיט מערכם ומשמעותם. עדיין החלטת בית המשפט היא ההחלטה. בשנים שבהם נחקרתי עסקתי בעניינים מכריעים למדינה ולחברה בישראל. גם באותה התקופה במקביל למסע השיסוי ולמספר הרב ביותר של מפגשים עם חוקרים שקיימתי באום ימים עצמם".

"החלטתם להרשיע אותי בהפרת אמון, בהגדרות המדויקות שניסחתם, אני מקבל הרשעתכם. לא היה קל לקרוא את זה. כל הרשעה אינה קלה ודאי גם זו אינה קלה. חשבתי על כך לא מעט, אני מבין את הערותיכם ומסכים להם. כך אמרתי כבר בתגובה הספונטנית מאוד אחר הכרעת הדין. אני מאמין שהפקתי את הלקח הנדרש. מה שהיה לא יהיה. יהיה עיסוקי אשר יהיה".

לסיכום הציג אברבנאל בפני השופטים גזרי דין במקרים אחרים שבהם הורשעו נאשמים, עובדי ציבור זוטרים לרוב, בעבירות דומות ועליהם נגזרו עבודות שירות ובחלק מן המקרים גם מאסר בפועל. אברבנאל ציין כי לדעת הפרקליטות מתחם הענישה הסביר במקרה הזה הוא בין שישה חודשי עבודות שירות לבין שנת מאסר בפועל, אך ציין כי הפרקליטות עותרת רק לשישה חודשי עבודות שירות. "קשה לנו לראות אנשים שנופלים מאיגרא רמה והולכים לבצע עבודות שירות ומוגדרים אסירים. המעמד הוא קשה, אך בסוף מדובר בעקרון השוויון בפני החוק", אמר אברבנאל.

סנגורו של אולמרט, אלי זהר, אמר: "נעשה כל מה שביכולתנו כדי לשכנע את בית המשפט כי בנסיבות החריגות האלו מר אולמרט נענש מספיק, נענש יתר על המידה ואין להטיל עליו עונש נוסף".

עורכי דינו של אולמרט הודיעו אתמול לפרקליטות המדינה כי בכוונתו לוותר מרצונו על התנאים המגיעים לו מתוקף היותו ראש ממשלה לשעבר. זאת, כדי למנוע את הדיון על הקלון בעבירה שבגינה הורשע - הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. 


החלטת אולמרט לוותר על ההטבות המגיעות לו כראש ממשלה לשעבר התקבלה לאור מכתבו של עו”ד אורי קורב, התובע במשפט. קורב נסמך על החלטה של ועדת הכספים של הכנסת משנת 2007, אז בעקבות משפט קצב החליטה הוועדה שניתן יהיה להפסיק קבלת טובות הנאה לאישי ציבור שהורשעו בפלילים אם השופטים קבעו שיש בעבירה קלון. קורב הודיע להגנה שלאור ההחלטה הזו הוא מתכוון לבקש מהשופטים לקבוע קלון לאולמרט כדי שניתן יהיה לשלול את זכויותיו. במכתב תשובה חריף השיב עו”ד אלי זהר, ראש צוות ההגנה של אולמרט, כי ראש הממשלה לשעבר מוותר על ההטבות המגיעות לו ועל כן אין צורך להעלות את עניין הקלון. אולמרט יוותר על נהג, רכב ממשלתי, שני עובדים וכיסוי הוצאות הטלפון שמגיעים לו בחמש השנים שלאחר סיום תפקידו כראש ממשלה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ