תומר זרחין
תומר זרחין

בדיון שהתקיים היום (רביעי) בוועדה לביקורת המדינה התברר כי גוף הפיקוח על הפרקליטות יחל לפעול בעוד שלושה חודשים לפחות, על אף שהיה מתוכנן להתחיל לפעול בתחילת שנת המשפט, בחודש זה או לכל המאוחר באוקטובר.

מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, הודיע לוועדה כי בתוך שלושה חודשים ייבחר ראש יחידת הביקורת, הצפוי להיות שופט בדימוס בעל שם. זאת לאחר שוועדת שירות המדינה אישרה את איוש המשרה באמצעות ועדת איתור בראשות היועץ המשפטי לממשלה, ולא באמצעות מכרז. הנושא יובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב.

רוטקופף מסר כי איוש המשרות האחרות שכפופות לאחראי על הביקורת על הפרקליטות ייעשה בחודשים הבאים, כאשר בשלב זה הוקצו חמישה תקנים לגוף הביקורת החדש. "מתברר שלוח הזמנים שלכם לא מחייב אתכם", אמר יו"ר הוועדה אורי אריאל (האיחוד הלאומי) לרוטקופף, "אנו נתחיל לקדם חוק בעניין".

לדיון שהתקיים בוועדה לא הופיעו פרקליט המדינה משה לדור והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, על אף שאישרו את השתתפותם. "אלה הפקרות וזלזול", הוסיף אריאל, "פקידות בכירה שבורחת מדיונים בכנסת – לא בבית ספרנו. אם נצטרך נוציא לשניים צווי הבאה. אני מודה לווינשטיין ולדור, שבהתחמקויותיהם הצליחו לחדד אצלי את ההבנה איפה אנחנו חיים".

מנכ"ל משרד המשפטים רוטקופף ושר המשפטים לשעבר פרידמן בוועדה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

שר המשפטים לשעבר חיים רמון השתתף בדיון והתייחס אף הוא להיעדרותם של וינשטיין ולדור ממנו. "הפרקליטות משתינה על הכנסת מהמקפצה", אמר, "לא יהיה חוק ביקורת כי יש יותר מדי חברי כנסת שמפחדים מהפרקליטות. הפרקליטות רוצה שלטון ללא מיצרים וללא פיקוח".

על פי המתווה עליו החליט וינשטיין באפריל האחרון, בראש גוף הפיקוח תעמוד אישיות משפטית מוכרת, ככל הנראה שופט בדימוס, שבשלב ראשון לא יקבל תלונות על מערכת התביעה מהציבור אלא יתמקד בבדיקת תופעות מערכתיות כמו ניהול תקין, יישום נהלים אחיד, שקיפות תהליכי העבודה, יעילות ואתיקה מקצועית.

גורם הביקורת יהיה כפוף ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה, שינחו אותו לבדוק את נושאים מערכתיים שונים, וגם הוא יהיה מוסמך לבדוק נושאים כלליים לפי שיקול דעתו. מבקרי המודל שאומץ טוענים כי אם לא יתאפשר לציבור להגיש למבקר הפרקליטות תלונות במישרין, הביקורת על הפרקליטות לא תהיה ממשית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ