לחץ בימין למנוע מינוי שי ניצן לתפקיד המשנה ליועמ"ש

שי ניצן נחשב לסדין אדום בקרב מתנחלים מתוקף תפקידו הקודם כמשנה לפרקליט המדינה. במשך שנים התקיימו מול ביתו הפגנות והוצמדה לו אבטחה

תומר זרחין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

חברי כנסת ופעילים בימין הפעילו במהלך סוף השבוע לחץ כבד על שרי הממשלה במטרה למנוע את אישור מינויו של שי ניצן, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה, לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לתפקידים מיוחדים.

ניצן נבחר לתפקיד שנוצר במיוחד עבורו, לבקשתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, למשך שנתיים, כדי לסייע לו בעיקר בנושאים הנוגעים למערכת הביטחון. מינויו אמור להיות מאושר על ידי הממשלה הבוקר (ראשון), ביחד עם מינויה של עו"ד דינה זילבר לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בתחום הייעוץ.

ניצן נחשב לסדין אדום של המתנחלים, מתוקף תפקידו הקודם כמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים. בין השאר היה ניצן אחראי על חקירה והעמדה לדין בעבירות של חופש ביטוי, והחלטותיו לא פעם עוררו תרעומת מצד אנשי ימין.

במשך שנים התקיימו מול ביתו הפגנות של אנשי ימין ובשנה שעברה אף הוצמדה לו אבטחה, לאחר שסרטון שהופץ ברשת קרא לרצוח אותו בטענה כי אינו חוקר ביטויי הסתה נגד יהודים. במשרד המשפטים ביקשו להעביר את מינויו של ניצן בדממה, ככל הנראה כדי למנוע תרעומת ציבורית, ובשונה מבחירת בעלי תפקיד בכירים מסוג זה, לא פרסמו כל הודעה מקדימה על בחירתו לתפקיד.

שי ניצןצילום: אמיל סלמן

ניצן סיים בפברואר השנה את תפקידו כמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, ווינשטיין רצה להשאירו בשירות הציבורי. מבין אלה שמתחו ביקורת על המינוי בסוף השבוע היו יו"ר ועדת ביקורת המדינה של הכנסת, ח"כ אורי אריאל, שהגדיר את בחירתו של ניצן לתפקיד כ"מחטף", לאחר שדרש לפני מספר חודשים שתיערך בדיקה על ניסיונות משרד המשפטים למצוא לניצן תפקיד במשרד המשפטים עם סיום כהונתו.

בסוף השבוע פנה הפורום המשפטי למען ארץ ישראל לשר המשפטים, יעקב נאמן, ולראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבקשה למנוע הבאת מינויו של ניצן לאישור הממשלה. לדברי עו"ד נפתלי ורצברגר, "לא לכבודו של ניצן שמינויו בא כמחטף ללא מכרז וללא ועדת איתור כנדרש". ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) הודיעה כי תאסוף עד תחילת השבוע חתימות חברי כנסת מהימין כדי שבכינוס המליאה ביום רביעי תדון הכנסת במינוי של ניצן. לדבריה, "מינוי ניצן יביא לפגיעה במשילות הימין, ותכניס סוס טרויאני נוסף לפרקליטות שיכפה עמדותיו הפוליטיות על ממשלת הליכוד".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "בהתאם לסעיף 23 לחוק שירות המדינה (מינויים) יובא לאישור הממשלה מינויו של מר שי ניצן לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (תפקידים מיוחדים) לתקופה של שנתיים. לקראת סוף התקופה ישוב וייבחן הצורך בתפקיד זה.

"כניסתו לתפקיד תהיה בדרך של העברת עובד קבוע בתוך המשרד למשרה זהה ברמתה, בהתאם לנהלים הקבועים בתקנון שירות המדינה. מדובר במשרה חדשה שנוצרה לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, על מנת לסייע לו לטפל במגוון נושאים רגישים המגיעים לפתחו ונובעים מהמציאות הביטחונית, המדינית והבינלאומית המורכבת של מדינת ישראל, לרבות ההתמודדות המשפטית בתחום הפח"ע ומערכות הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ