וינשטיין מאובטח בשל עמדתו בסוגיית מגרון

היועץ המשפטי, שתמך בפינוי המאחז ללא תנאי, לא מאובטח באופן שוטף מתוקף תפקידו. גורמים ביטחוניים הורו לאבטח אותו בעקבות אינדיקציות הדורשות עירנות

תומר זרחין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין זוכה לאחרונה לאבטחה צמודה, בין היתר מחשש שיפגעו בו על רקע עמדתו בסוגיית פינוי מגרון. באירועים פומביים שונים בשבוע האחרון נראה וינטיין מלווה במאבטח. כך היה באירוע חנוכת בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, שם ישב וינשטיין על הבמה כשלצדו מאבטח צמוד.

וינשטיין לא זוכה לאבטחה קבועה מתוקף תפקידו, וההחלטה על הצמדתה התקבלה על ידי גורמים ביטחוניים. הגנה לא ניתנה על בסיס התרעות ספציפיות, אלא לפי אינדיקציות שונות שהתקבלו לאחרונה, ומחייבות עירנות מיוחדת, לדעת הגורמים. 

היועץ המשפטי עומד מאחורי העמדה הנחרצת שהביעה הפרקליטות בבג"ץ ולפיה כי יש לפנות את המאחז מגרון ללא כל תנאי, תוך דחיית בקשת התושבים ושרי הימין להישאר במקום, בנימוק שרכשו את הקרקע באופן חוקי מבעליה הפלסטינים.

היועץ וינשטיין. במשרד המשפטים לא הגיבוצילום: ארטיום דגל

בעבר אובטחו בעלי תפקידים שונים במשרד המשפטים, על רקע חשש שינסו לפגוע בהם בשל עניינים רגישים שבהם טיפלו. הבולט שבהם היה עו"ד שי ניצן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. לפני כשנה וחצי, בזמן ששימש משנה לפרקליט המדינה, הופץ סרטון באינטרנט שקרא לרצוח אותו בטענה שאינו חוקר קריאות להסתה נגד יהודים אלא רק נגד ערבים. ניצן הוצג כ"רודף יהודים" וכ"מגן על ערבים ומשתף איתם פעולה". בעקבות המקרה הוצמד לניצן מאבטח, וסביבת ביתו אובטחה.

ניצן נחשב לסדין אדום בעיני המתנחלים, שהפעילו בסוף השבוע לחץ כבד כדי שהממשלה לא תאשר את מינויו למשנה ליועץ המשפטי לממשלה. בכמה הזדמנויות בעבר הפגינו מול ביתו של ניצן אנשי ימין, אשר מחו על החלטותיו, כשבחלק מהמקרים הוזעקה משטרה כדי לדאוג שהוא ובני משפחתו לא ייפגעו.

ניצן ספג ביקורת חריפה ואיומים בין היתר על רקע החלטתו לזמן לחקירה את הרבנים שנתנו הסכמות לספר "תורת המלך", עד שמשרד המשפטים, כדי להסיט את העוינות העזה שהופנתה כלפי ניצן, פרסם הבהרה ולפיה החלטותיו של ניצן מגובות על ידי פרקליט המדינה משה לדור והיועץ המשפטי וינשטיין.

הצמדת האבטחה לווינשטיין נחשבת לאירוע חריג במשרד המשפטים, שבכיריו מתוקף תפקידם מעורבים בקבלת החלטות בנושאים נפיצים כמו גיבוש מדיניות משפטית ביחס להתנחלויות.

במשרד המשפטים נמנעו מלהתייחס לדברים.

תגובות