העד בפרשת הולילנד: שיקרתי כדי שצ'רני ישלם חובותיי

ש"ד הודה כי לא שיחד חלק מהגורמים שהוזכרו בטיוטת כתב התביעה נגד היזם הלל צ'רני. לדבריו, שיקר בשל מצבו הנפשי והכספי הירוד

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ש"ד, עד המדינה בפרשת הולילנד, הודה הבוקר (שני) בפתיחת חקירתו הנגדית בבית המשפט כי בדה פרטים שהופיעו בטיוטת כתב התביעה שהתכוון להגיש נגד יזם פרויקט הולילנד, הלל צ'רני, כדי להפחיד את צ'רני ולגרום לו לשלם את חובותיו. 

ש"ד פירט ואמר כי בדה שמות של אנשים וקשרי משפחה בין המשוחדים, בהם גורמים שלכאורה קיבלו שוחד בפרשת הולילנד, כמו שמות קציני משטרה מפוברקים. בין השאר הזכיר את שמו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בהקשר זה ציין כי ספיחי ההמחאות שצורפו לטיוטת התביעה היו מטעים. כך הכיתוב א"א, לדבריו, אינם ראשי התיבות של שמו של ראש הממשלה לשעבר אולמרט.

בחקירתו בבית המשפט סירב למסור למי כן מתייחסים ראשי התיבות. ש"ד אף ייחס קבלת שוחד לחלק מבעלי התפקידים בעיריית ירושלים, על אף שהודה כי לא שיחד אותם מעולם. את השקרים תירץ בכך שהיה באותה העת במצב נפשי וכספי ירוד, ולא רצה לפנות למשטרה אלא להגיע להסדר עם צ'רני. הוא הביע צער על שקריו ועל הנזק שגרם.

העד תיאר כיצד בפגישה עם צ'רני ב-1994 אמר לו כי היזם כדי לזכות באחוזי בנייה מעל המקובל בפרויקט המתוכנן, עליו לשחד כמה בעלי תפקידים. מניסיונו, אמר לו צ'רני, לא ניתן לקבל אחוזי בנייה כה גבוהים ללא שוחד.

ש"ד הוסיף כי הציע לצ'רני לשחד את ראש הממשלה לשעבר אולמרט לאחר שאביגדור ליברמן אמר לו באמצע שנות התשעים כי אולמרט מושחת וכי פרקליטו לשעבר של אולמרט, יגאל ארנון, סיפר לו כי "אולמרט אוהב כסף ואוהב לעשות כסף", ואף רמז לו שאפשר לשחד אותו.

לשאלת פרקליטו של צ'רני, עו"ד גיורא אדרת, כיצד ייחס ש"ד קבלת שוחד לחפים מפשע, אמר עד המדינה כי "לא העלתי על דעתי שהנושא הזה לא ייגמר. עשיתי את מה שעשיתי לא בשביל בצע כסף. הוא (צ'רני) מסרב לשלם מה שמגיע לי לפי ההסכם. הוא הרוויח 300 מיליון שקל בפרויקט. אל תדבר איתי על בצע כסף".

בעדויות קודמות שמסר התייחס ש"ד לסיוע שקיבל מאולמרט בהעברת התוכניות של הולילנד בוועדה המחוזית. "היחסים שלנו היו כמו של שני גנבי סוסים, ואני מודה שאני אחד הגנבים", אמר, "זה היה מפגש אינטרסים, כל אחד עם האינטרסים שלו, כל אחד עם המטרות שלו, ולכן לא היינו צריכים לדבר הרבה מאוד כדי להבין אחד את השני. לאור מה שאני התבקשתי אני יכול להגיד אחרת. כל מה שהתבקשתי על ידי אולמרט מילאתי בעזרתו האדיבה של הלל צ'רני. הוא עשה כל מה שהיה בסמכותו".

העד סיפר כי במחצית השנייה של שנת 2000 אולמרט ביקש שיבוא אליו ללשכה. "הוא סיפר שאחיו הסתבך בחובות כבדים עם העולם התחתון וביקש שאני אדבר עם צ'רני, שנעזור לאחיו כי הוא לא יכול", הוסיף, "אז הוא ביקש מאתנו שנעזור לאחיו ונזרים לו 500 אלף שקל כדי להוציא אותו מהחובות".‬

ביחס לחובותיו הכספיים הוסיף ש"ד כי אביגדור קלנר ניסה לגשר בינו לבין צ'רני כדי לקבל מצ'רני בחזרה כספים ששילם לאולמרט על חשבון צ'רני. "הוא אמר שהוא חושב להכניס לתמונה גם את אולמרט", הוסיף. לאחר שקלנר פנה לאולמרט סיפר העד כי אולמרט "זרק אותו מכל המדרגות ואמר לו שהוא לא רוצה להיות מעורב ושלא יפנה אליו יותר בענייני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ