אלי אשכנזי
אלי אשכנזי

בית משפט השלום בנצרת גזר היום (שלישי) שלוש שנות מאסר בפועל, ושנה וחצי על תנאי, על נאזם אבו סאלים סכאפה אשר שימש מאז שנת 1997 כאימאם במסגד שיהאב א-דין בנצרת. זאת, חמישה חודשים לאחר שהורשע בעבירות הסתה לאלימות וטרור ותמיכה בארגון טרור.

בפסק הדין נקבע כי אבו סאלים, בן 47 מנצרת, הביע בפרסומיו ובדרשותיו תמיכה והזדהות עם ארגון אל-קעאדה ומטרותיו וכן הסתה לאלימות. במסגרת תפקידו נשא דרשות יום שישי במסגד בנצרת בפני כ-2,000 איש ואף נהג לדרוש במסגדים אחרים, לרבות אל-אקצא בירושלים.

בגזר הדין כתבה סגנית נשיא בית משפט השלום בנצרת, השופטת לילי יונג גפר, כי קריאות אלו אף השפיעו בפועל על מעשים שונים – הכוללים את רצח נהג המונית יפים וינשטיין לפני 3 שנים, חטיפה ושוד של שליח פיצה בשל היותו יהודי, וכן תקיפות נוצרים שנחשבים "כופרים".

יונג גפר הוסיפה כי היא התקשתה "למצוא מקרה שנדון בפסיקה המשתווה בחומרתו למעשיו של הנאשם", לרבות "טיב התמיכה בטרור וההסתה, תדירותה, היקפה, אופן הפצתה, משקלה בקרב הציבור הרלוונטי ואף הוכחה ברורה בדבר הוצאה לפועל של הרעיונות שלהם הטיף". לפיכך, "עונשו של הנאשם חייב, אפוא, לשקף חומרה זו".

האימאם נאזם אבו סאלים סכאפה במתן פסק הדין, לפני כחמישה חודשיםצילום: גיל אליהו

בגזר הדין אף נכתב כי אבו סאלים ייסד גוף המכונה "ג'מאעת אנצאראללה בית אלמקדס נצרה" (קבוצת תומכי אללה – ירושלים נצרת) ובשמו הפיץ בקרב קהל המתפללים במסגדים כרוזים, חוברות, ספרים וגילויי דעת. יתר על כן, הוא הקים אתר אינטרנט בשם "מוסלים 48", שנועד להפצת משנתו גם לקהל בעולם.

השופטת קבעה כי "יש לראות בנאשם אחראי מוסרית למעשי האלימות שהוכח כי נעשו בהשראתו, ולסכנה המתמשכת להתרחשותם של מעשי אלימות נוספים על ידי צאן מרעיתו". לדבריה, פעילותו נמשכה לאורך שנים, ונועדה לשכנע ולחנך דור של מאמינים "שילך בדרכו, יאמץ את אידיאולוגיית הטרור בשמו של האסלאם הקיצוני ויפעל בדרכי אלימות לשם השלטתה של אותה אידיאולוגיה והוצאתה מן הכוח אל הפועל".

השופטת יונג גפר הבהירה כי חופש הביטוי הוא זכות יסוד ראשונה במעלה בשיטת המשטר אולם "אין משמעות הדבר כי זכות זו היא בלתי מוגבלת ובלתי מסויגת, וכי ניתן לנצלה לשם העברת מסרים שפוגעים בערכים חברתיים שחשיבותם אינה נופלת מזו של חופש הביטוי, ובראשם – הזכות לביטחון ולשלמות הגוף, וכן ההגנה על קיומה של המדינה כדמוקרטית".

סנגורו של, עו"ד רפי מסאלחה, מסר בתגובה כי בכוונתו לערער על גזר הדין. לדבריו, בית המשפט טעה כשקשר בין דרשותיו של מרשו לבין מעשי אלימות שהתרחשו - לרבות רצח נהג המונית יפים וינשטיין. מסאלחה טען כי בעוד שעל מרשו נגזר עונש, הפרקליטות החליטה לא להעמיד לדין רבנים שקראו מפורשות להרוג ערבים. "בפרקליטות החליטו לגנוז את התיק נגד הרבנים בפרשת תורת המלך, ואילו בפרשה הזו מעמידים אדם על הסתה לטרור על סמך כתובים ודרשות – ובסוף גוזרים עליו שלוש שנות מאסר בפועל", אמר, "לדעתנו בית המשפט טעה בקביעות שלו".

בהכנת הידיעה השתתף ג'קי חורי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ