דו"ח הסנגוריה הציבורית: 36 אסירים מוחזקים בהפרדה יותר משנתיים

על פי הדו"ח, מצב תאי הבידוד בישראל "מחריד", ובמקרים רבים האסירים המוחזקים בהם הם חולי נפש או כאלה הסובלים מליקויים נפשיים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

עשרות אסירים, בהם גם קטינים, מוחזקים בתנאי הפרדה. חלקם מוחזקים לתקופות ממושכות, לעתים שנים - כך עולה מדו"ח הסנגוריה הציבורית על החזקת אסירים בהפרדה שהתפרסם אתמול (שלישי). רוב אסירי ההפרדה נמצאים בתאם לבד ובחוסר מעש, בדרך כלל 23 שעות ביממה.

בחלק מהמקרים הם חשופים לתנאי מחיה לא אנושיים, ללא נגישות ממשית לטיפול, שיקום, תעסוקה, חינוך ופנאי. החוק הקיים מאפשר להחזיק אסיר בהפרדה מטעמים של ביטחון המדינה, ביטחון בית הסוהר, שמירה על שלומו או בריאותו של האסיר או של אסירים אחרים, ולשם מטרות נוספות.

על פי נתונים עדכניים של השב"ס, מספר האסירים המצויים בהפרדה, נכון ליוני השנה, הוא 121. מתוכם 24 נמצאים בהפרדה זוגית, 12 קטינים, 3 נשים ו-18 אסירים ביטחוניים. 39 אסירים מוחזקים בהפרדה לתקופה מרבית של 3 חודשים, 24 בהפרדה לתקופה של 3 חודשים עד שנה, 21 מוחזקים בהפרדה משנה ועד שנתיים ו-36 מוחזקים בהפרדה מעל שנתיים.

תא בידוד בבית הסוהר מג"ן ברמלהצילום: לימור אדרי

דו"ח הסנגוריה הציבורית אוצר בתוכו הן את סיכום הליקויים המרכזיים שנמצאו בתשעה אגפי הפרדה, כפי שנאספו על ידי אנשי הסנגוריה הציבורית בתפקידם כמבקרים רשמיים בבתי הסוהר בשנת 2011, והן על בסיס ידע שנאסף על ידי סנגורים ציבוריים אגב ייצוגם בהליכים משפטיים להארכת החזקתם של אסירים בהפרדה. בביקוריהם הרשמיים של אנשי הסנגוריה בתאי ההפרדה התקבלה בחלק מהמקרים תמונת מצב מחרידה. בין היתר, נמצאו חום ומחנק קשים בקיץ וקור בחורף, תנאי תברואה ירודים, מזיקים בתאים ותנאים מבניים שיש בהם כדי לפגוע בפרטיותם של הכלואים.

בדו"ח תואר מצבו של אחד התאים שבהם בוצעה הביקורת "מחריד". אין דלת או מחיצה כלשהי בין חדר השירותים לתא. בעת הביקור התא היה מלוכלך באופן חריג: אוכל ישן מפוזר על הרצפה ועל המיטות, מקקים מהלכים על הרצפה והקירות, ועל הרצפה בלטו כתמי דם. העצור השוהה בתא מסר כי הוא שובת רעב זה חמישה ימים ומקיא דם, ומכאן כתמי הדם. עוד ציין כי הוא לא זכה לקבל טיול בחצר, לא מקבל שיחות טלפון ולא פגש רופא. תמונת מצב דומה התגלתה גם בחלק ממתקני הכליאה הנוספים שנבדקו.

אנשי הסנגוריה מצאו בנוסף כי אסירים חולי נפש או כאלה הסובלים מליקויים נפשיים הוחזקו בהפרדה תקופות ארוכות. למשל, בבית סהר השרון, מצאו המבקרים כי אסירים רבים המוחזקים בהפרדה סובלים מבעיות פסיכיאטריות קשות, וכי לרוב בעיותיהם הפסיכיאטריות הן הסיבה להחזקתם בהפרדה.

בסנגוריה הארצית, שבראשה עומד ד"ר יואב ספיר, מקווים כי שירות בתי הסוהר יפעל בהקדם לפיתוח אלטרנטיבות ראויות להחזקת אסירים בהפרדה ויצמצם את השימוש בשיטה זו עד למינימום ההכרחי בלבד.

מהשירות נמסר בתגובה: "מדובר בהכרח בל יגונה ומוסכם כי הליך זה יוצר קשיים שונים ששב"ס פועל לצמצמם. שב"ס מברך על הביקורות ועושה ככל שביכולתו על מנת לתקן את הליקויים. במקרים בהם התגלו הפרות של הפקודות והנהלים נערכה בדיקה, הופקו הלקחים ובמידת הצורך בעלי התפקידים האחראים הועברו מתפקידם. מתוך מגמה ברורה של שיפור תנאי מחיית האסירים בכל בתי הסוהר וכחלק מהתוכנית הרב-שנתית של שב״ס, שופצו ושודרגו גם מרבית אגפי ההפרדה בהשקעה של מאות אלפי שקלים".

ד"ר ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, הגיב היום לדו"ח ואמר: "תמונת המצב המזעזעת שעולה מהדו"ח לגבי הפרדה גולשת אל תחום ההתעללות על פי הגדרת האמנה הבינ"ל נגד עינויים עליה חתמה מדינת ישראל. הדו"ח מגלה לנו שוב שבצד חתימה על אמנות בינלאומיות כיחסי ציבור לישראל, המדינה ממשיכה להפר אותן באופן עקבי, כפי שלמדנו מדו"ח זה ומההחזרה הבלתי-חוקית למצרים של הפליטים האריתראים בשבוע שעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ