העסקה המזוייפת למכירת אדמות רחביה הסתיימה בהרשעה

12 שנים אחרי "אחת ההונאות המתוחכמות ביותר שהתרחשו בישראל", איש העסקים בנו זוסמן הורשע בזיוף עסקה בין הפטריארכיה היוונית לקק"ל

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

אחרי 12 שנים הגיעה אתמול לסיומה אחת מפרשות העוקץ המתוחכמות בתולדות המדינה, כאשר בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את איש העסקים בנו זוסמן במרמה ובזיוף בנסיבות מחמירות בפרשה שכונתה "פרשת הפטריארכיה היוונית", שעיקרה זיוף עסקה בין קרן קיימת לישראל לבין הפטריארך היווני של ירושלים.

"כתב האישום", כתב השופט רפי כרמל בפסק הדין, "טוען לפרשת מרמה מתוחכמת ומסועפת באופן חריג, ודומה כי מדובר בפרשה בלתי מתקבלת על הדעת כאפשרית, שבבחינת המציאות עולה על כל דמיון". לאחר התפוצצות הפרשה נמלט זוסמן לרומניה ושהה שם בזמן ששותפו למעשים, יעקב רבינוביץ, הורשע ונידון ל-6 שנות מאסר בשנת 2004. בית המשפט העליון החמיר בעונשו של רבינוביץ', וקבע שמדובר "באחת מפרשיות ההונאה הגדולות והמתוחכמות ביותר שהתרחשו אי פעם בתחום עסקות המקרקעין במדינת ישראל". זוסמן הוסגר לישראל מרומניה לפני כשנה וחצי.

הפטריארך דיאודורוס צילום: רויטרס

זוסמן עבד בשנות ה-70 במשרד החוץ ולאחר מכן עסק בנדל"ן, ובמשך השנים יצר קשרים בפטריארכיה היוונית בירושלים. על פי פסק הדין, הוא ניצל את הקשרים הללו כדי להוציא לפועל יחד עם רבינוביץ עסקה רבת תחכום. השניים ניצלו את העובדה שהפטריארכיה היוונית מחזיקה קרקעות רבות ויקרות ערך בירושלים ובמקומות אחרים בארץ. בין היתר, מחזיקה הפטריארכיה את חטיבת הקרקע שעליה נבנתה שכונת רחביה בלב ירושלים. הסכם החכירה של רחביה, שנחתם בין הקק"ל לפטריארכיה בתחילת שנות ה-50, אמור לפוג בעוד פחות מ-40 שנה. השניים יצרו מצג שווא כאילו הפטריארך דיאודורוס היה מעוניין בעסקה לחידוש ההחכרה של קרקעות רחביה ותחנת הרכבת הישנה בירושלים וכן קרקעות בבית שמש. הם הציעו לקק"ל, בתיווך עו"ד יעקב וינרוט, עסקה שלפיה קק"ל תשלם 20 מיליון דולרים תמורת המשך ההחכרה ל-999 שנים.

לשיא התחכום הגיעו השניים ב-14.4.2000. באותו יום הגיעה אל הפטריארך הקשיש והחולה משלחת שכללה את רבינוביץ וזוסמן, עו"ד וינרוט, נוטריון, רופא ונציג הקק"ל, במטרה להשיג את חתימתו של הפטריארך על ההסכם. אלא שרבינוביץ' וזוסמן טענו בפני הבאים שהפטריארך חלש מאוד בשל טיפולים רפואיים ולא יוכל לקבל את כל החבורה יחדיו. כך נכנסו אליו זוסמן ורבינוביץ' ויצאו מהחדר כשבידיהם המסמכים החתומים כביכול על ידי הפטריארך. לפטריארך, קבע השופט, הוצגה מצגת שונה, לפיה המשלחת המכובדת רק הגיעה כדי לברך אותו לרגל חג הפסחא.

עם מסירת המסמכים קיבלו רבינוביץ וזוסמן מידי וינרוט שתי מעטפות ובהן שיקים על סך 16 מיליון דולרים תמורת המסמכים החתומים. זוסמן היה אמור להעביר את הכסף לפטריארך, אך לא עשה זאת. תחת זאת הוא הפקיד חלק נכבד מהסכום (6 מיליוני דולרים) בחשבון בנק בשווייץ. "מדובר, כך טוענת המאשימה, בפעולת מלקחיים, רבינוביץ מן החוץ והנאשם מבפנים שתזמנו פגישה שכלפי חוץ נדמתה כעשיית עסקה וכלפי פנים, דהיינו כלפי הפטריאך, נדמתה כביקור ברכה לרגל החג", נכתב בפסק הדין. כל זה התאפשר בזכות לחצם של השניים על כל המעורבים בעסקה לשמור על חשאיות גמורה, לכאורה מתוך חשש שגורמים פרו-פלסטינים בתוך הכנסייה היוונית יסכלו אותה. "הנאשם היה מודע למתרחש, מעורב במעשים ושימש כאחד המבצעים בצוותא להוצאה לפועל של הליך מרמה מתוחכם", כתב השופט כרמל בהכרעת הדין.

השופט דחה את טענת ההגנה של זוסמן, שלפיה העסקה היתה חוקית והפטריארך היה מודע לה. בין היתר, תהה השופט מדוע, אם העסקה היתה אמיתית, לא העביר זוסמן את הכספים שקיבל לפטריארך ומדוע סירב לחזור מרומניה, עם התפוצצות הפרשה. עו"ד זאב גורדון, שמייצג את זוסמן, אמר אתמול בתגובה: "אני מופתע מההרשעה. הנאשם טוען שהוא לא היה מעורב במרמה ושכל הפעולות שלו היו בתיאום עם הפטריארך, במטרה שהקרקעות במערב ירושלים יעברו באופן תמידי למדינת ישראל ושלא תהיה סכנה שהרשות הפלסטינית תשתלט עליהן. הוא ימשיך את מאבקו, כדי להוכיח שהמטרה שלו היתה לעזור למדינת ישראל".

כמו כן קבע השופט כי לעו"ד וינרוט לא היה חלק בפרשה וכי לא ידע על ההונאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ