מבקר המדינה יוסף שפירא מדיח את חוקר פרשת "ביבי-טורס"

ניצב-משנה נחום לוי מונה על ידי המבקר הקודם וקידם מאוד את החקירה בפרשת "ביבי-טורס". מינויו עורר תרעומת גדולה בסביבת ראש הממשלה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גידי וייץ
גידי וייץ

מבקר המדינה החדש, השופט בדימוס יוסף שפירא, החליט להפסיק את עבודתו של חוקר פרשת "ביבי-טורס", ניצב-משנה בדימוס נחום לוי.

לוי, חוקר משטרה ותיק ומנוסה, מונה על ידי המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, כיועצו לענייני שחיתות. בשנה האחרונה הוא עסק בעיקר בחקירת פרשת מימון הנסיעות של בני הזוג נתניהו ליעדים שונים בעולם, לכאורה במימונם של אילי הון ועמותות שונות.

לוי אף גבה פעמיים את גרסתו של ראש הממשלה לחשדות וחיבר מסמך הקובע כי בהתנהגות בני הזוג נפל חשד לכאורה לפגיעה בטוהר המידות. הוא יעזוב את תפקידו במשרד המבקר בעוד שבועות ספורים.

מינויו של לוי לתפקיד החוקר הראשי של פרשת ביבי טורס עורר בשעתו תרעומת רבה בסביבתו של ראש הממשלה, ובכיר בליכוד אף פנה ללינדנשטראוס וביקש ממנו שלוי לא יחקור את הפרשה. הסיבה: לוי שימש בתחילת העשור החולף ראש צוות השוטרים שחקר את פרשת נתניהו-עמדי. אז נחשד נתניהו בכך שהשית תשלומים פרטיים על חשבונו של משרד ראש הממשלה. לוי סבר כי יש די ראיות להעמיד את נתניהו לדין, אולם היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, סגר את התיק מחוסר ראיות.

מימין: בנימין נתניהו, יוסף שפירא ונחום לויצילום: שירן גרנות, אמיל סלמן ועמוס בן גרשום

המבקר שפירא מונה לתפקידו בתמיכתו של ראש הממשלה ובעידודו של פרקליטו האישי של נתניהו, עו"ד דוד שימרון. ערב בחירתו של שפירא, שהתמודד על התפקיד נגד שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר ריבלין, נועד שפירא פעמיים עם נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים. שפירא נועד אז עם פוליטיקאים נוספים דוגמת אלי ישי ושלי יחימוביץ'. ואולם, המבקר אינו סבור כי התמיכה שהעניק לו נתניהו צריכה לגרום לו לפסול את עצמו מלטפל בתיק החשדות נגד ראש הממשלה: "בהינתן שהכנסת בחרה את המבקר ברוב של 68 חברי כנסת מתוך 106 שנכחו במליאה, הרי שאין מקום מרגע הבחירה לעסוק בפסילת המבקר", נמסר ממשרדו.

לפני מספר שבועות נערך במשרד המבקר דיון שעסק בפרשת ביבי-טורס. מיד אחרי הדיון חשף כתב "הארץ" תומר זרחין, כי המבקר שוקל להעביר את כל המידע שהצטבר על נסיעות נתניהו בתקופה שכיהן כח"כ לטיפולו של יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין. בכך שקל שפירא לאמץ את עמדתו של עו"ד שימרון, שטען כי מבחינה חוקית אין למבקר המדינה כל סמכות לבדוק נסיעות לחו"ל של חברי כנסת, ובכלל זה של נתניהו.

הידיעה עוררה ביקורת רבה על המבקר ונטען כי הוא משרת למעשה את מי שבחר בו לתפקיד. שפירא, שדחה בשיחות פרטיות את הטענות, חוכך בימים אלה מה לעשות במידע הרב שהצטבר במשרדו בעניינו של ראש הממשלה.

בשיחות פרטיות נימק שפירא את הדחת לוי בין השאר בעובדה כי מדובר במשרת אמון, שהוא מעוניין ללהק אליה אדם אחר. המבקר הוסיף כי לדעתו "מעשי השחיתות של פוליטיקאים מהמקפצה נעלמו" וכי בדעתו לטפל בפרשות שחיתות מסובכות וסמויות יותר מהעין. הוא הכחיש כי בכוונתו לסגור את האגף לתפקידים מיוחדים שהקים לינדנשטראוס, שחקר פרשות שחיתות ציבורית כמו הטבות השכר החריגות בבנק ישראל ופרשות אולמרט השונות.

ממשרד המבקר נמסר בתגובה כי "לא זו בלבד שאינו שוקל לפרק את האגף לתפקידים מיוחדים העוסק, בין היתר, גם בנושאי שחיתות וטוהר המידות, אלא בדעתו לחזק בעתיד הקרוב את המאבק בנושאים אלה. המבקר סבור שפעילותם של משרד מבקר המדינה וכן התקשורת והציבור בכללותו תרמו רבות בשנים האחרונות בחשיפת שחיתות וטוהר המידות, באופן שכיום יש צורך להשקיע מאמצים רבים יותר לגילוי מעשי שחיתות וטוהר המידות הנעשים מתוחכמים יותר מיום ליום".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ