בית המשפט: אולם אירועים חייב לקיים גם חתונות חד-מיניות

בית משפט בירושלים פסק נגד בעלי בית הארחה שסירבו לערוך חתונה לסבית בטענה שהדבר נוגד את אמונתם. הם נקנסו ב-60 אלף שקל

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

בית משפט השלום בירושלים קבע בפסק דין תקדימי כי אולם אירועים חייב לערוך חתונה של זוג לסביות, גם אם הדבר נוגד את אמונתם של בעליו. בפסק הדין שניתן בשבוע שעבר הטילה השופטת דורית פיינשטיין קנס של 60 אלף שקלים על בית ההארחה במושב יד השמונה, שסירב לערוך את חתונתן של טל יעקובוביץ' ויעל בירן בשל נטייתן המינית. כמו כן, חויב בית ההארחה לשלם כ-20 אלף שקלים דמי טרחה ואגרת בית המשפט. השופטת ציינה כי מטרת הקנס לא רק לפצות את בנות הזוג, אלא גם לחנך את הציבור הרחב לערך השוויון וכבוד האדם.

התובעות נישאו בשנת 2008 באנגליה בנישואים אזרחיים וביקשו לערוך מסיבת חתונה למשפחותיהן וחבריהן בישראל. הן פנו לאולם האירועים ביד השמונה, וסיכמו עם בעלי המקום על עריכת האירוע. כאשר הבינו מנהלי יד השמונה כי מדובר בחתונה של זוג לסביות, הודיעו להן כי אינם עורכים אירועים לזוגות חד מיניים והזמנתן בוטלה. לבסוף, ערכו את החתונה בקיבוץ צובה, אך לצד זה פנו לעו"ד עירא הדר, המתמחה בזכויות של הומואים ולסביות. היא הגישה בשמן תביעה נגד יד השמונה וטענה כי מדובר באפליה וביזוי בשל נטייה מינית.

בנות הזוג טל יעקובוביץ' ויעל בירן

במהלך התביעה התברר כי מנהלי האולם ביד השמונה משתייכים לכת של יהודים משיחיים, וכי לפי עקרונות דתם, הומוסקסואליות הינה "תועבה". הם ביססו את הגנתם על פסוקים מהתנ"ך ומהברית החדשה, וטענו כי העסק שלהם הוא בעל צביון דתי, ויש לאפשר לו ליהנות מחופש דת ואמונה, ולסרב לקיים חתונה חד מינית. הם אף הוסיפו כי אם יכפה עליהם לערוך אירועים להומואים ולסביות הם יאלצו לסגור את אולם האירועים.

השופטת קיבלה את טענות בנות הזוג, וקבעה כי אולם האירועים אינו מקום דתי ועליו להעניק שירות שוויוני לכלל הציבור. "ראוי כי ידע כל אדם המקים עסק ציבורי בישראל, כי עליו לתת שירותים לכל, וזאת ללא הפליה מחמת כל הטעמים המנויים בחוק ובתוכם גם נטייה מינית. שעה שהנתבע פתח את שעריו לכל, אין הוא יכול לנסות ולסוגרם בפני מי שלטעמו אינו עומד בפרשנות שהוא מייחס לתנ"ך או לברית החדשה, תוך פגיעה בכבודות וברגשותיו", נימקה השופטת.

עו"ד עירא הדר

עוד קבעה השופטת כי התבטאויות משפילות כלפי לסביות והומואים מהוות הטרדה מינית. "יתכנו מקרים בהם ההטרדה המינית היא בגדר דחייה, בוז והשפלה של הזולת על רקע מינו או נטייתו המינית", כתבה. "ההטרדה המינית איננה מכוונת אך לניצול מיני אלא גם ואולי בעיקר לפגיעה בכבודו של אדם על רקע מינו או נטייתו המינית... במקרה זה אכן כבודן של התובעות נפגע בשל נטייתן המינית". 

בשיחה עם "הארץ" מלונדון, שם מתגוררות בנות הזוג, אמרה טל יעקובוביץ' כי הן מאוד שמחות על פסק הדין. "אנחנו מאוד מאמינות בצדקתנו וחושבות שזה פסק דין מאוד חשוב. מעבר לפיצוי האישי שלנו, מה שמאוד חשוב כאן זו ההרתעה כלפי אולמות אחרים. יש חוק בישראל ואם אף אחד לא ישתמש בו לא תהיה לו משמעות".

היא הוסיפה כי אינה מצפה שזוגות חד מיניים יפנו עתה דווקא לאולם ביד השמונה, אך הביעה תקווה שבעליו לא יסרבו שוב לערוך אירועים להומואים ולסביות. "כל אחד צריך להחליט בעצמו איפה בא לו לחגוג. היה מעניין אותי לדעת אם הם באמת יסרבו או יקבלו זוגות הומואים ולסביות, אבל אני באופן אישי לא הייתי פונה לאולם הזה אם הייתי קוראת על זה כתבה בעיתון, כי לא הייתי מרגישה רצויה. מעבר לעיסוק ביד השמונה, זה בעיקר מסר חשוב לבעלי אולמות ברחבי הארץ".

עו"ד הדר בירכה על פסק הדין והדגישה כי הוא מהווה תקדים חשוב. "זו פעם ראשונה שהחילו את החוק שאוסר על הפליה בכניסה למקומות ציבוריים בהקשר להומואים ולסביות וחייבו אולם אירועים לערוך חתונה חד מינית. למרות שהטענה המרכזית של בעליו היתה שזה מקום דתי, נקבע על ידי בית המשפט שעקרון השוויון גובר גם על הטיעון בדבר חופש הדת והאמונה", אמרה.

"תקדים נוסף חשוב שיצא מפסק הדין זה העובדה שהגדירו ביזוי והשפלה נגד לסביות כהטרדה מינית, למרות שזה לא היה על בסיס מיני רגיל", הוסיפה. "עצם ההתייחסות ללסביות או להומואים כאל נחותים מהווה הטרדה מינית. זו אמירה מאוד משמעותית שיצאה מבית המשפט. אני מקווה שהיא באמת תעביר את המסר לציבור הרחב שהומואים ולסביות זכאים לא רק לשוויון מלא אלא גם ליחס ראוי והוגן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ