חמישה כתבי אישום בפרשת שחיתות חמורה בעיריית ת"א

שוטה חובל, ראש מחלקת רישוי הבנייה בעירייה, נחשד במתן היתרים תמורת שוחד. גם נגד בנו ואחיינו יוגשו כתבי אישום במסגרת הפרשה שנחשפה ב-2008

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

פרשת השחיתות הגדולה שהשחירה את פני עיריית תל אביב עומדת להגיע בקרוב לבתי המשפט. הפרקליטות תגיש בקרוב, בכפוף לשימוע, כתב אישום חמור נגד שוטה חובל, ראש מחלקת הפיקוח ורישוי הבנייה בעירייה, החשוד בקבלת שוחד תמורת מתן היתרי בנייה. הגשת כתבי האישום בכפוף לשימועים צפויה גם נגד בני משפחתו של חובל, בנו שי ואחיינו עו”ד יוסי חן, וכן נגד עו”ד איתן סגל ואיש העסקים יאיר צברי, שהתמודד בעבר למועצת עיריית תל אביב.


חובל, המכהן כבר 22 שנה כראש מחלקת הרישוי על הבנייה, נחשב לאיש החזק בכל הקשור לנדל”ן בעיר, שעל פיו יישק דבר – החל בהיתרי בנייה ועד לאישורי סגירת מרפסות. לפני ארבע שנים, בספטמבר 2008, הוא נעצר בחשד לשורה של עברות, בהן הפרת אמונים, קבלת שוחד ולקיחתו, קבלת דבר במרמה וקשירת קשר לביצוע פשע. 


כעת נראה שהחשדות הבשילו לכתבי אישום. החשדות המיוחסים לחובל נוגעים להיתרי בנייה או אישורים לחריגות בנייה שניתנו על פי החשד שלא כדין בשבעה מקרים. למרות החשדות החמורים, הוא המשיך לכהן בתפקיד בעל העוצמה. יתר על כן, הגשת כתבי האישום צפויה רק לאחר שכבר יסיים את תפקידו, עם הגעתו לגיל פרישה בתחילת בנובמבר. 


יחד עם חובל נעצר ב-2008 גם איש העסקים יאיר צברי, מקים ה”צפארי” בגני יהושע, אשר התמודד בעת המעצר כמספר שתיים ברשימה שהוביל אז אורן שחור למועצת העיר. צברי נחשד כי תיווך לכאורה במתן שוחד בין יזמי נדל”ן שונים לבין בכירים בעירייה, לצורך מתן היתרי בנייה בלתי חוקיים והוצאת רישיונות לניהול עסקים שלא כדין. הוא חשוד בקשירת קשר לקבלת דבר במרמה, ניסיון לקבלת דבר במרמה, תיווך לשוחד, מרמה והפרת אמונים. 


שוטה חובלצילום: מוטי קמחי

כחלק מחקירת המשטרה, נבדקו גם שורה של נכסי נדל”ן בשווי מיליוני שקלים שהוחזקו על ידי משפחתו של חובל ועל ידי מקורבי המשפחה. בנו של חובל, שי, שחשוד בקבלת שוחד והפרת אמונים, היה בעת חשיפת הפרשה בן 23, והתמודד אז בראש רשימת הירוקים על מקום במועצת העיר חולון – עיר מגורי המשפחה. 


התפתחות ניכרת בחקירה חלה במאי 2010, אז ניצל חובל משני ניסיונות התנקשות. שנה לאחר מכן עצרה המשטרה חשוד באחריות לניסיונות החיסול - עו”ד גור פינקלשטיין – שטיפל בנכסי כת הסיינטולוגיה בעיר. החוקרים חשדו כי הוא ביקש לנקום בחובל, על רקע חריגות בנייה שנמצאו במרכז הכת ביפו, והוצאתו של צו להפסקת עבודות השיפוץ במבנה. יחד איתו נעצרו בני משפחה בשם בכרי, שפינקלשטיין שכר לכאורה כמוציאים לפועל. המעצר הוליד חקירות חדשות, לאחר ששניים מהנחקרים הזכירו בקשות שוחד לכאורה, שנקשרו בשמו של אחיינו של חובל, עו"ד יוסי חן. מהנדס המרכז, גיל ויינלס, העיד במשטרה כי פינקלשטיין סיפר לו כי שילם “סכום גדול” לעו”ד חן תמורת השגת האישור, ואחד העצורים, רמזי בכרי, טען כי “גור לא רצה לתת (את הכספים, ש”ש). שוטה רצה כמה מאות אלפי דולרים, אבל הוא לא מקבל כסף ישירות כדי שלא יעלו עליו, הוא מקבל דרך גיסו, מישהו מהמשפחה שלו”. 


לחצו להגדלה

עדויות אלו העלו חשד כי חובל גובה שוחד באמצעות אחיינו - וזה זומן שוב לחקירה במשטרה. חן הציג את עצמו כעורך דין עצמאי “המעניק ייעוץ וייצוג בפני ועדות התכנון” - ונשאל אם הוא נהנה ממעמד דודו בעירייה. הוא ענה בשלילה והשיב כי פינקלשטיין שכר את שירותיו משום ש”נדרשה הוצאת היתר לשימוש חורג לבניין (הסיינטולוגיה, ש”ש) לצורך מכללה”, אך טען כי הוא מסוכסך עם דודו מאז מות אביו, שנה לפני, וכי הקשר “רק מפריע ומכשיל אותי”. 


חובל וחן הכחישו באופן גורף את הדברים בחקירותיהם. כתב האישום נגד חן כולל עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, וכן מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. 


יאיר צברי. חשוד כי תיווך במתן שוחד בין יזמי נדל"ן לבכירים בעירייהצילום: מוטי קמחי

כתב אישום צפוי להיות מוגש גם נגד מעסיקו לשעבר של עו”ד חן, עו”ד איתן סגל, בגין הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, וקבלת דבר במרמה. סגל, שנחשב מקורב למשפחת חובל, היה בעבר שותפו של עו”ד ישראל פרי המרצה כיום עונש מאסר בפרשת הפנסיה הגרמנית. הוא עובד היום בשיתוף פעולה במשרד איתן סגל אנד אקסלרוד-שטיינהרץ-אוחנה. 


המשטרה העבירה את התיק לטיפול הפרקליטות כבר לפני כשנתיים – אך זו ביקשה מן המשטרה לבצע השלמות בחקירה. בהמשך התעכבה ההחלטה בתיק מאחר שמעורבים בו שני עורכי דין ולכן נדרשה הפרקליטות לאשר את ההחלטה להגיש את כתבי האישום. מאז גם הצטרף בנו של חובל, שי, לשורות עורכי הדין, מה שמצריך גם כן את התערבות הפרקליטות. 


בלשכת עורכי הדין סירבו תחילה להעניק לו רישיון עריכת דין בטענה כי נמנע מלציין את העובדה שמתנהלת נגדו חקירה פלילית בתצהיר ההתמחות. ערעורו על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נדחתה, ואולם השופט מודריק קבע כי מתן הרישיון יתעכב בשנה. ביוני השנה הוענק לו הרישיון לאחר שהפרקליטות עדכנה בסוף 2011 כי “נכון לשלב זה לא צפוי נגדו כתב אישום”. כעת מתברר כי הפרקליטות הפכה את החלטתה, אך חובל כבר עוסק במקצוע. 


פרקליטם של שוטה ושי חובל, עו”ד ציון אמיר, מסר כי “אני משוכנע שהפרקליטה בשימוע תהיה קשובה לחלוטין לטענות כבדות המשקל שיושמעו, ויש לנו יסוד להאמין שבעקבות השימוע מרשיי לא יועמדו לדין”. עו”ד דבורה חן, המייצגת את צברי מסרה כי “בכוונתנו להעלות טענותינו ולשכנע את הפרקליטות בחפותו”. עו”ד נבות תל-צור, המייצג את עו”ד סגל, מסר כי הוא “פעל בתום לב ולא דבק רבב בהתנהלותו. בידיו תשובות מלאות לטענות. אנו מאמינים כי לאחר שתשובות אלו ייבחנו בפרקליטות, במסגרת השימוע, ייגנז התיק בעניינו, ללא הגשת כתב אישום כלשהו נגדו”.תגובת עו”ד יוסי חן לא התקבלה. 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ