עברייני ישראל עולים למרקש אקספרס

שלום דומרני מגדל ירקות וגבי בן הרוש מתפלל בבית כנסת. כך הפכה מרוקו, בלי הסכם הסגרה, ליעד נחשק לעברייני ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

באחד מערבי חודש יולי האחרון, דקות ספורות לפני שהחלה תפילת ערבית בבית הכנסת "בית אל" בקזבלנקה, הופתעו הנוכחים במקום למראה שלושה אנשים לא מוכרים שעשו את דרכם לתוך המבנה. אחד מהם ניגש לדמות מוכרת בקהילה והציג עצמו כשוטר מקומי, איש המודיעין המרוקאי. שני חבריו המתינו בכניסה לבית הכנסת. בשקט ובנימוס הוא ניסה לדלות מידע על כמה דמויות שעשו באחרונה את דרכן מישראל למרוקו והשתקעו בה. גם באי בתי הכנסת במרקש נתקלו באחרונה במחזות דומים, וניסו להבין מה עניינה של המשטרה המקומית בחברי הקהילה ומה השמות שקיבלה המשטרה המקומית מגורמים בינלאומיים.

אולם המשטרה אינה מתעניינת בחבריה הוותיקים של הקהילה היהודית במרוקו. בראש רשימת השמות שעניינה את השוטרים המקומיים היו שניים - גבי בן הרוש, מי שנחשב בעבר ל"ראש הכנופיה הירושלמית" ושלום דומרני, אחד היעדים הבולטים של משטרת ישראל בשנים האחרונות. מידע שהגיע מישראל דרך האינטרפול, בישר שהשניים העתיקו את מגוריהם למרוקו. ואולם השניים לא לבד. ברשימה שקיבלו הרשויות במרוקו הופיעו דמויות נוספות מעולם הפשע הישראלי - גם אם חלקן מוכרות פחות - שהחליטו באחרונה להעתיק את מגוריהן למדינה. "הם שאלו בכללי על האנשים האלה, לא נראה שהם ניסו להתעמק יותר מדי וגם לא היה לי מה להגיד להם", סיפר אחד מראשי הקהילה שדיבר עם אנשי המשטרה. "אני מכיר את חלקם ואפילו ראיתי אותם, אבל לי אין שום עניין להיכנס לנושא הזה". לדבריו, מאז השיחה שקיים עם השוטרים, לא ראה אותם שוב.

צילום: מרארי, "עובדה" שידורי קשת, ניר קידר

רבים מבין העבריינים הישראלים הבכירים מגלים עניין במעבר למרוקו. בין המשתקעים החדשים במדינה נמצאים גם האחים קראג'ה מרמלה ואנשיהם, וכן אבי רוחן, שהשתחרר לאחרונה מהכלא. גם נציגיו של ריקו שיראזי התעניינו בהעתקת מגוריהם לשם. יהודים שיעלו לרגל לקברי צדיקים בערים מוגדור וטנג'יר אף יחזו במפגשי פסגה של בכירי העולם התחתון הישראלי. גבי בן הרוש גר היום באחד הרחובות המרכזיים בקזבלנקה, בקומתו השנייה של בניין שגרתי למראה. לפני כעשור, עם פיצוץ פרשת הבנק למסחר, עזב בן הרוש בפעם האחרונה את ישראל ונמלט לארצות הברית. באותה התקופה היה פעיל מאוד בשוק האפור. אחד מלקוחותיו המרכזיים היה עופר מקסימוב, שהפסיד מיליונים בהימורים - כסף אותו גנבה אחותו אתי אלון מהבנק למסחר. כאשר נחשפה הפרשה, הבינו במשטרה שחלק ניכר מ-270 מיליון השקלים שנגנבו הגיעו לבן הרוש ואל שותפיו, האחים אברג'יל. אולם באותה העת כבר עבר בן הרוש לקליפורניה. בסופו של דבר, נלכד בן הרוש בארצות הברית, אלא שאז הסכים לשמש עד מדינה נגד חי ועקנין - מי ששימש כמכבסת הכספים של האחים אברג'יל בארצות הברית. ועקנין נשלח ל-10 שנים בכלא האמריקאי ובן הרוש יצא לחופשי. לאחר מעצרם של האחים אברג'יל והסגרתם לארצות הברית לפני כשנה, ניסו האמריקאים לגייס שוב את בן הרוש כעד מדינה. הפעם, עם זאת, חשש בן הרוש לשתף פעולה עם השלטונות ובתגובה גירשה אותו ארצות הברית משטחה.

בן הרוש הבין שאם ינסה לשוב לישראל, הוא ייעצר כבר בשדה התעופה על ידי רשות המסים והמשטרה בפרשת הבנק למסחר - ולכן החליט, בהיותו בעל אזרחות מרוקאית, למצוא מקלט דווקא בקזבלנקה. מאז הוא גם חזר בתשובה, וכשאינו משייט ברחובות העיר בג'יפ מרצדס שחור ומנקר עיניים - שאותו הביא במיוחד מארצות הברית - רואים כי זקן וכיפה מעטרים את פניו וראשו. "היום הוא עובד של אלוהים", אמר חבר קרוב שבילה לאחרונה עם בן הרוש במרוקו. "הוא לא עושה עסקים במרוקו. יש לו את החברות שלו בישראל (עסקי נדל"ן בירושלים - י"ק) ושולחים לו את הכסף. גבי היום חזק בדת, הוא הולך לקברי צדיקים ועובד על העסקים שלו בישראל. הוא כל הזמן מקבל אורחים מישראל ולא חושש מאף אחד".

בתיווך גורמי פשיעה בכירים העביר בן הרוש מסר לעבריינים היריבים שרדפו אותו בעבר, ולפיו הוא עוסק רק בעסקיו הפרטיים, אינו מסתתר ואינו חושש שאויביו יגיעו אף הם למרוקו. הרוש נפגש עם גורמי פשע ישראלים בכירים אחרים במרוקו ויישר את ההדורים עם חלקם, בהם בני משפחת אברג'יל ואנשיהם. חלק מהפגישות שנערכו במרוקו התקיימו בסיוע רבנים המקורבים לצדדים ומשמשים כאנשי סודם. במרחק לא רב מדירתו של בן הרוש, מצא בחודשים האחרונים עבריין ישראלי נוסף, שלום דומרני, מקום שבו יזכה למעט שקט תעשייתי. מכריו של דומרני מספרים כי הגיע למרוקו בעקבות המלצה של רבנים שאיתם הוא בקשר. מי שהיה בסוד העניינים ידע שלדומרני ממתינה במרוקו קבלת פנים. לדברי המקורבים, החיבור נעשה בעזרת חברים קרובים של דומרני מהפדרציה של יהודי מרוקו בישראל, שחלקם קיבלו אותו עם ירידתו מהמטוס. "יש לו הרבה חברים והוא לא היה שם לבד אפילו יום אחד", טוענים בסביבתו. "הוא הגיע לעשות שם עסקים, כי בישראל המשטרה לא עוזבת אותו והוא צריך לפרנס את המשפחה שלו". בחודש שעבר, רגע לפני שמשלחת של פדרציית יהודי מרוקו סיימה ביקור רשמי במדינה, באו שני אנשים לשדה התעופה וניגשו לרבנית ברוריה זבולוני, נפרדו ממנה אישית ואיחלו לה טיסה נעימה. "זה היה שלום דומרני וחבר נוסף שלו שהגיעו למקום", סיפר חבר במשלחת, "הם הגיעו כדי להיפרד מהרבנית, הם לא התעכבו הרבה והלכו". בשבוע האחרון חזר דומרני לישראל, למה שמוגדר חופשת חגים.

בנוסף לבן הרוש ודומרני, החלו באחרונה שמות נוספים כמו משפחת מיארה מאשדוד וכן אנשים שמוכרים כמקורבים לריקו שירזי, לברר פרטים על מעבר עסקי למרוקו. במקרה של דומרני, נטען כי בבעלותו בישראל קו לחלוקת ירקות, וכי מאז שהגיע למרוקו הוא מתמקד בעיקר בנושא החקלאות. "אתה מגיע שם לחקלאי שיש לו שטחים בגודל של מדינת ישראל וקונה ממנו את התוצרת, או שאתה מבקש ממנו לגדל בשבילך", מספר איש עסקים ישראלי שפועל במרוקו. "היכולת שלך לעשות שם עסקים גדולים בכסף קטן ולהרוויח היא עצומה. אם אותם אנשים יוכלו להביא ירקות או למכור את התוצרת ללא התיווך של השוק הישראלי, אז מדובר בכסף גדול".

הבחירה במרוקו אינה מקרית. בעולם הפשע יודעים לזהות את היעדים בהם ניתן לעבוד בשקט והרחק מעינה של משטרת ישראל, או כל משטרה של מדינה מערבית מסודרת. "בעבר היו אלה דרום אפריקה, מקסיקו וטורקיה", אומר קצין משטרה בכיר, "והיום מרוקו היא היעד החדש של העבריינים". לדבריו, "לא סתם הם בחרו את המקום הזה, הם יודעים שלמשטרת ישראל יהיה קשה להגיע למרוקו ולדרוש את הסגרתם במקרה הצורך (לישראל אין הסכם הסגרה עם מרוקו - י"ק)". לדברי הקצין, גם ממרחק מרוקו, ממשיכים העבריינים לנהל את עיסוקיהם הפליליים בישראל. "מדובר בהרבה כסף ויש להם אנשים בארץ שצריכים להתפרנס ממשהו". למשטרת ישראל אין נציגות באפריקה, והגורם העוקב אחר הנעשה במרוקו הוא נציג המשטרה בפריס, שפועל בשיתוף גורמים בינלאומיים. נראה שלמרות ההזדמנויות העסקיות שיכולים העבריינים הישראלים לנצל במרוקו, הם ממשיכים לנהל ממקום מושבם החדש את ארגוני הפשיעה שלהם בישראל. הם גם נמנעים מהתנגשויות ומעימותים אלימים כדי שלא לעורר את תשומת לב המשטרה המקומית לפעילותם במדינה. לא רק הישראלים גילו את מרוקו בשנים האחרונות, והמדינה ממגנטת אליה גם דמויות מפוקפקות ממדינות אחרות. עקב כך גוברת נוכחות הפשע המאורגן ברחובות המדינה לאחרונה, על כל הנובע מכך: סחר בסמים, ייבוא של כלי רכב גנובים מאירופה והפצה של מוצרים מזויפים. באינטרפול מספרים שגם קרטלי הסמים הדרום-אמריקאים כבר מכירים את התופעה ומשתמשים במדינה הצפון-אפריקאית כנתיב להכנסת קוקאין לאירופה.

ריקו שירזי (מימן) ושלום דומרני בבית המשפט, 2009צילום: ניר קידר

"המשטר במרוקו חלש כיום, כך שהכל עובד כמו בשוק השחור. מי שיש לו כסף, יכול לעשות כעולה ברוחו", אומר איש עסקים ישראלי אחר שפועל במרוקו. "תעשיית הזיופים של כל המוצרים - תרופות, מזון, טקסטיל וצעצועים - פורחת כיום במרוקו ומוזכרת בנשימה אחת עם מדינות כמו סין ותאילנד. גם הישראלים נכנסו לתעשיית הזיוף ומנסים את מזלם".

אחד מהם הוא פרוספר פרץ שלפני כארבע שנים פתח בקזבלנקה מפעל למשקאות חריפים מזויפים. במשך זמן רב שגשג העסק של פרץ, עד שעשה טעות - הוא זייף את הערק המרוקאי, ה"מחייה". בעקבות זיוף המשקה, פתחה המשטרה המקומית בחקירה שהסתיימה בעונש מאסר קצר. לאחר שהשתחרר, הוא חזר לעסקי המשקאות במרוקו, כשלטענתו הוא מייצר אלכוהול בכמויות קטנות ולא מייצא למקומות אחרים בעולם. "היום יש לי מפעל של עשרה עובדים בקזבלנקה, משהו קטן. אני מסתפק רק בשוק המקומי", אמר פרץ ל"הארץ". עורכי הדין ליה פלוס ומשה שרמן המייצגים את שלום דומרני מסרו כי ״לדומרני אין כל עניין לקחת חלק בכתבות בכלל ואלה העוסקות בו בפרט. הגיע הזמן שתחדלו לאסוף קרדיטים על חשבונו. שנה טובה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ