הצעירות והצעירים בעוספיה מוחים נגד אלימות נגד נשים

בעקבות החשד שתושב הכפר רצח את בת זוגו והתאבד, הצליחה צעירה דרוזית לארגן הפגנה נגד הסוגיה הרגישה בחברה השמרנית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מי שעבר ברחוב הראשי בכפר עוספיה שלשום בצהריים (שני) נתקל במחזה לא שגרתי במונחים של המקום: קבוצה לא גדולה של צעירות וצעירים, חלקם לבושים בשחור, עמדו בפתח המועצה והניפו שלטים בשקט. השלטים הבהירו את המסר: "שתיקתך היא מתן היתר לרצח" ו"אין כבוד בפשע", כך נכתב באותיות גדולות בערבית ובעברית. על פניו נראה שמדובר בעוד עצרת נגד אלימות, אלא שאת העצרת מובילה צעירה מקומית בת 21, היוצאת במוצהר נגד סוגיה חברתית רגישה בחברה שמרנית מאוד כמו החברה הדרוזית - אלימות נגד נשים ותפישת הבעלות עליהן ככלל.

העיתוי של היציאה לרחוב אינו מקרי. בשבת בבוקר התגלו גופותיהם של חכים כיוף בן 25 מעוספיה  ואיהאם קדור בת 19 מדלית אל-כרמל, בחורשה סמוך ליישוב עין חוד שבחוף הכרמל. במשטרה ממתינים לדו"ח הפתולוג בטרם יפרסמו הודעה רשמית על המקרה אולם בכיר במחוז מסר כי ההערכות שהתיק לא יתפתח והמשמעות היא כי מדובר במקרה של רצח והתאבדות. בשתי המשפחות נזהרים בינתיים לצאת בהצהרות. קרוב משפחה של הצעירה אף ציין בשיחה עם "הארץ" כי הצעירה הודיעה לארוסה יממה לפני האירוע שהיא מעוניינת לנתק את הקשר.

מיסאן חמדאן, בת 21 מעוספיה, הכירה את השניים ולא הסכימה להבליג: "אירועי האלימות ביישוב רק גוברים וכולם נראים חסרי אונים. ביוזמתי קראתי לעצרת שתהיה מול המועצה שמטרתה להגיד 'די לאלימות' באשר היא ודי לשתיקה ולהבנה הסמויה לאירועים מסוג זה. בעוספיה רגילים לצאת למאבק על קרקעות אבל בעניין הפנימי-חברתי כמעט ולא נוקפים אצבע".

העצרת בעוספיה, שלשוםצילום: עבדאללה שמא

חמדאן, סטודנטית באוניברסיטת חיפה ופעילה בעמותת הנוער "בלדנא", זכתה לתגובות חמות מצד בני גילה. "אני מתבייש, העובדה שאין פה הרבה אנשים מעידה על כך שהחברה עדיין רואה באלימות מסוג זה כעניין שאפשר להבין אותו, ולכן הזעקה היא שלנו, הדור הצעיר. אנחנו אלה שרוצים להוביל, אחרת הבנים שלנו יהיו אבודים", אמר סאלח דקסה מדלית אל-כרמל שעמד עם חבריו בעצרת.

ראש מועצת עוספיה, וג'יה כיוף, משוכנע שהאירוע מצביע על מצוקה אמיתית. "לא מבינים את ההתנגשות הזו, בין חברה שמרנית, מצד אחד, לבין חברה פתוחה, שנמצאת במרחק של כמה מאות מטרים מאיתנו, בעיר חיפה. זה כמו לחיות בשני עולמות שונים ואנחנו כנראה לא עושים די לחבר בין שני העולמות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ