נדחתה הבקשה לחסום בישראל את הסרט הלועג לאיסלאם

גורמים איסלאמיים דרשו מגוגל להוריד את הסרטון, בטענה שהוא עלול לגרום לגל אלימות. בגוגל השיבו שהם רק מספקים פלטפורמה, ויש לפנות ליוצר הסרט

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (חמישי) את בקשת ח"כ טלאב א-סאנע (רע"ם-תע"ל) וגורמים איסלאמיים אחרים להורות לגוגל ישראל להוריד מיידית את הסרטון "תמימותם של המוסלמים". בתום דיון קצר קבעה השופטת מרים מזרחי את המשך הדיון לאחרי החגים.

ח"כ א-סאנע ועורכי דינו הגישו את הבקשה בטענה שהסרטון מפיץ שנאה ועלול לגרום לאלימות, ומשום שהסרט מפיץ לשון הרע נגד הנביא מוחמד ונגד המוסלמים. בבקשה הסתמכו העותרים על כך שגוגל שולטת באתר יוטיוב שבו ניתן לצפות בסרטון, והן במנוע החיפוש שדרכו מגיע רוב מי שמבקש לראות את הסרט.

נציגי גוגל ישראל בדיון ביקשו לדחות את הבקשה, ועמדו על ההבדל שבין גוגל לבין יוטיוב, ועל חוסר היכולת של גוגל ישראל להשפיע על הנעשה באינטרנט כולו. הם הפנו את מגישי הבקשה ליוצר הסרטון: "לו היו פונים ליוצר הסרטון ותובעים ממנו להסירו, ברגע שהוא היה מסיר את הסרטון התוכן היה מוסר גם ממנועי החיפוש", אמרה עו"ד חגית בלייברג, המייצגת את גוגל. "אין פה שליחות או יד ארוכה, מנוע החיפוש של גוגל הוא כלי עזר לנו, לגולשים, ולא למפרסמים".

מתוך הסרטון "תמימותם של המוסלמים". צילום מסך

"לא יוטיוב ולא גוגל הן רשות חוקרת", המשיכה נציגת גוגל בדיון. "הן לא יכולות לדעת האם פרסום הוא מסית, גזעני, פוגע בדת או מכיל לשון הרע. הן חברות פרטיות שנותנות פלטפורמה, הבקשה הזו מכניסה את יוטיוב וגוגל לנעלים של רשות חוקרת או של בית משפט". עוד טענה נציגת גוגל כי לא ניתן לקבוע שהסרט מוציא את דיבתו של הנביא מוחמד ואת דיבת המוסלמים. "עם כל הכבוד לא ניתן להגיש תביעת לשון הרע נגד מת, ונגד ציבור גדול. לא מתקיימים פה יסודות העוולה של לשון הרע".

השופטת הביעה חוסר אונים מסוים מול הטוענים, בכל הנוגע למונחים הטכניים. "אני לא יכולה להביע דעה, כי אני לא מבינה בזה", היא הודתה. לאחר דיון קצר החליטה לבקש מהצדדים להגיש את טיעוניהם בכתב, מה שיאריך מאוד את ההליך המשפטי.

"אם הדיון כל כך ארוך נבקש צו ארעי, שלפחות יחסמו את הגישה לסרט מישראל, כמו שעשו במצרים ובלוב", אמר עו"ד קייס נאסר המייצגת את א-סאנע. השופטת מזרחי ענתה כי: "ההיגיון הפשוט שלי אומר שמי שלא רוצה לחפש את זה לא ימצא את זה. הציבור שנפגע פשוט לא יראה את זה".

"אם מישהו יעשה סרט שמבטל את השואה, אז גם לא נעשה כלום? אי אפשר לעבור על זה לסדר היום", השיב נאסר, "זה סרט פורנו ממדרגה ראשונה. בינתיים הסרט הזה גרם לקורבנות. אנחנו רוצים למנוע את הפגיעה בשלום הציבור. אין שום מחלוקת שהוא עבר את כל הגבולות".

"עוד לא היו מהומות כאן, אז אנחנו רוצים לחכות שיהיו פה מהומות כדי לחסום את הסרט?", הוסיף ח"כ א-סאנע, "היו פה הפגנות שקטות וזה לא שינה כלום, בית המשפט לא משנה כלום, אז אנשים יוצאים לרחוב להגן על עצמם בעצמם. זה דבר מאוד מסוכן".

"אי אפשר לעשות את זה בזבנג וגמרנו. זה הליך כבד בישראל, בשל עקרון חופש הביטוי", השיבה השופטת, וכאמור דחתה את המשך הדיון בבקשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ