15 חודשי מאסר למשליך אבנים מעראבה ביום הנכסה

בית המשפט גזר על מוחמד כנעאנה גם מאסר על תנאי וקנס כספי בשל השתתפותו במהומות בגבול סוריה אשתקד. עד כה הורשעו 18 מפגינים נוספים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית משפט השלום בנצרת גזר בשבוע שעבר 15 חודשי מאסר בפועל על מוחמד כנעאנה, בן 47 מעראבה, מזכיר תנועת "בני הכפר", שהורשע בעבירות של תקיפת עובד ציבור בנסיבות מחמירות ובהתפרעות באירועי יום הנכסה ביוני 2011, סמוך לגבול סוריה. באותה התפרעות נפגע שוטר בראשו והותקפו צוותי תקשורת שסיקרו את המהומות משני צדי הגבול.

השופטת לילי יונג גפר גזרה על מוחמד כנעאנה גם מאסר על תנאי של 18 חודשים ותשעה חודשים בהתאם לסוגי העבירות וכן קנס בסך 3,500 שקל או 35 ימי מאסר תמורתו.

כנעאנה הוא הנאשם ה-13 שמורשע ודינו נגזר בעקבות אירועי יום הנכסה, שבהם הורשע גם רופא. חמישה נאשמים נוספים הורשעו, ובהם עיתונאי, ונגד שישה עדיין מתנהלים הליכים משפטיים. שלושה חשודים אחרים שוחררו לאחר שלא נאספו נגדם די ראיות. את הטיפול המשפטי בתיקי יום הנכסה מנהלת עו"ד עדית עמיר-לוינשטיין מטעם פרקליטות מחוז הצפון.

מתפרעים ביום הנכסה, יוני 2011צילום: ירון קמינסקי

האירוע שבו השתתף הנאשם היה ב-5.6.11, יום השנה למלחמת ששת הימים. האירוע נערך שלושה שבועות אחרי אירועי יום הנכבה, שבהם פרצו מפגינים סורים את גדר הגבול ונכנסו למג'דל שמס. מחשש להסתננות חוזרת של מפגינים סורים נערכו כוחות הביטחון לאורך גדר המערכת באזור, והמקום הוכרז שטח צבאי סגור. באותו יום התקהלו שוב מפגינים סורים רבים מול הגדר ובמקביל התקהלו גם מפגינים תושבי ישראל במג'דל שמס סמוך לגדר המערכת.

שוטרים שהוזעקו למקום ירו רימוני גז כדי לפזר את האזרחים הסורים ובתגובה החלו מפגינים תושבי ישראל ליידות אבנים, בלוקים, מוטות ברזל ובקבוקים לעבר חיילי צה"ל ושוטרים. על פי כתב האישום, השתתף הנאשם בהתפרעות ויידה אבנים לעבר חיילים.

לדברי השופטת, על אף שמעשי הנאשם זהים למעשי נאשמים אחרים שהובאו בפניה, הם בכל זאת חריגים ומיוחדים בחומרתם. לטענתה, בביצוע המעשים - מעבר לפגיעה באנשי כוחות הביטחון - יש אלמנט של פגיעה בביטחון המדינה עצמה. בנוסף, בעבר נפסק כי השלכת אבן היא מעשה המסכן חיי אדם ויש להתייחס לאבן ככלי נשק קר ומסוכן. יתרה מזאת, ידויי אבנים בשוטרים או באנשי כוחות הביטחון האחרים, טענה השופטת, אינו אלא מעשה שנועד לפגוע פיזית ולקעקע בכך יסודותיה של חברה שוחרת חוק וסדר.

השופטת נימקה את חומרת עונשו של כנעאנה בכך שהנאשם לא נטל אחריות למעשיו וגם לאחר הרשעתו ממשיך לטעון לחפותו. כמו כן לא הביע חרטה או ניסה לפצות את מי שנפגע או עשוי היה להיפגע ממעשיו. הוא אמנם שיתף פעולה בחקירותיו במשטרה ובדיוני בית המשפט אך נטה להתחמק, לשקר ולתת הסברים שאינם סבירים.

השופטת הוסיפה כי יש לגזור עליו עונש חמור יותר מזה שנגזר בתיקים הקודמים, וזאת נוכח עברו הפלילי המלמד על דפוס התנהגות עברייני ואלים, על היעדר כל יחס של כבוד לחוק ולמשרתיו, וכן על פעילות עבריינית ביטחונית המאפיינת אותו לאורך שנים. השופטת דחתה את טענת הסנגור ולפיה יש לראות נסיבה מקלה בכך שהנאשם הוא איש פוליטי, כהגדרתו, שכן לא ראתה כל הצדקה לכך שאיש פוליטי ישתמש באמצעים אלימים, ובמיוחד בנסיבות כפי שנעשה כאן, לשם קידום השקפותיו או מטרותיו. לדבריה, "במדינה דמוקרטית רשאי כל אזרח להביע דעתו ואף לפעול לשם מימושה, אך הסייג לכך יהיה תמיד השימוש באלימות או באמצעים אחרים הנוגדים את החוק", כתבה.

לשם השוואה, לגזר הדין קדמו 10 מקרים בהם ניתנו גזרי דין ואף נידונו ערעורים ובקשת רשות ערעור אחת לגבי נאשמים שהשתתפו באותו אירוע. בגין אותן עבירות המיוחסות לנאשם הטילו בתי המשפט במחוז עונשים הנעים בין שישה חודשי עבודות שירות לבין 11 חודשי מאסר בפועל.

סיבה נוספת שהחמירה עם הנאשם נעוצה בעובדה שהוא היחיד שאינו דרוזי תושב רמת הגולן והגיע למקום במיוחד בגלל המהומות. לטענת השופטת, אם ניתן לומר שהנאשמים האחרים פעלו בחום לבם, כשהם חוזים במתרחש בסמוך לבתיהם ובעימות עם מי שהם רואים כאחיהם, הרי לגבי הנאשם מדובר במהלך קר ומחושב, ללא כל מעורבות רגשית ובשימוש באירוע כתירוץ לתקיפת כוחות הביטחון ביידוי אבנים בעוד הם עסוקים בפעילות מבצעית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ