כפתה על עובדות לחתום על ערבויות אישיות להלוואותיה - ולא תפוטר

מנהלת במשרד המשפטים אף שלחה את הכפופות לה לנקות את ביתה. נציבות שירות המדינה החליטה לא לפטרה בגלל נסיבותיה האישיות

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

רכזת ביחידת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים תמשיך לעבוד בשירות המדינה, על אף שחייבה עובדות הכפופות לה לחתום על ערבויות להלוואות שלקחה מהבנק. בית הדין למשמעת של עובדי המדינה אימץ לאחרונה הסדר טיעון שלפיו היא לא תפוטר אלא תינזף. יחד עם זאת, בית הדין קבע שהעובדת לא תוכל לשמש בתפקידי ניהול בעשור הקרוב, זאת בניגוד להסדר הטיעון.

מיכל בן חמו (38) עובדת במשרד המשפטים 13 שנים ובתפקידה האחרון שימשה רכזת בלשכה לסיוע משפטי של משרד המשפטים בבאר שבע, שם היתה ממונה על עובדות המנהלה בלשכה. בכתב האישום המתוקן הודתה שניצלה לרעה ארבע מזכירות בלשכה שהיו כפופות לה ויצרה אווירה של פחד במשרד. בן חמו גרמה לעובדות לחתום על ערבויות להלוואות בנקאיות שלקחה ב-2001-2007 וביוני 2010. ההלוואות היו בסכומים שונים – חלקן של 30-40 אלף שקל ואחת מהן בסך 150 אלף שקל. באחד המקרים החתימה בן חמו גם את בן זוגה של העובדת הכפופה לה.

עוד הורשעה בן חמו בכך ששלחה את העובדות לסידורים פרטיים ושליחויות לצרכיה האישיים. לדוגמה, לפי גזר הדין, הורתה לאחת העובדות לאסוף את ילדיה מבית הספר ומהגן, לשמור על ילדיה עד שעות הערב ואז להגיע עמם לתחנה המרכזית בבאר שבע, לאסוף אותה ולהסיע אותה ואת ילדיה לביתם. בנוסף, ביקשה מעובדת לקחת יום חופשה ולהסיעה לבדיקות בבית החולים הדסה בירושלים, להמתין עד תום הבדיקות ואז להסיעה חזרה לבאר שבע. מעובדת אחרת ביקשה לנקות ולסדר את ביתה בזמן שהיא בבית החולים, לקראת שובה הביתה, ולבסוף התברר כי אף ארבע עובדות באו לביתה וניקו אותו.

הדרישות של בן חמו בוצעו בחלקן ביום העבודה וחלקן על חשבון זמנן החופשי של העובדות ולאחר סיום יום העבודה. בן חמו נהגה גם לצאת לסידורים פרטיים בזמן העבודה מבלי שחתמה על כרטיס עבודה. באחד המקרים ביקשה מעובדת להחתים עבורה את כרטיס הנוכחות אך היא סירבה.

על אף חומרת העבירות, הסדר הטיעון שאליו הגיעה נציבות שירות המדינה עם בן חמו לא כלל פיטורים, אלא העברה לתפקיד אחר במשרד המשפטים, הפקעת משכורת אחת ונזיפה חמורה. הנציבות הסבירה כי התנהגותה של בן חמו לא היתה מעידה חד- פעמית, אלא ניצול שיטתי. עם זאת, בעקבות פגישתה עם ראש אגף המשמעת בנציבות הוחלט להתחשב בה. בפגישה סיפרה בן חמו על נסיבותיה האישיות הקשות, הכוללות מצוקה כלכלית, גידול ילדיה בגפה וניתוחים קשים שעברה. בן חמו טענה בנימוקיה להסדר הטיעון כי לא ידעה שמעשיה אסורים לאור היחסים הקרובים עם העובדות. בנוסף אמרה כי העובדות באו לנקות בביתה מחמת "טעות של רגע". עוד ציינה כי זכתה בתואר העובדת המצטיינת בשנת 2009.

נציגת משרד המשפטים, עו"ד יעל קוטיק, אמרה כי היא מצטרפת להסדר הטיעון ברגשות מעורבים ורמזה כי זהו הסדר מקל, שכן רק באחרונה נאלצו שתי עובדות בכירות במשרד המשפטים לסיים עבודתן בגין עבירות חמורות פחות. קוטיק ציינה כי משמעות הסדר הטיעון היא שמשרד המשפטים יוותר על התקן בלשכת הסיוע המשפטי, העמוסה למכביר, כדי שבן חמו תוכל להמשיך לעבוד בתפקיד אחר במשרד המשפטים. באוגוסט דחה בית הדין את הסדר הטיעון והוסיף לו שני מרכיבים חשובים – הורדה בשתי דרגות, שתשפיע על גובה שכרה של בן חמו, לשלוש שנים, וכן פסילתה לכל תפקיד ניהולי לעשר שנים. בית הדין הורה כי העברתה מתפקידה תיעשה לאלתר.

"דעתנו היא שבהסדר הטיעון ניתן משקל יתר ובלתי סביר לאינטרס האישי של הנאשמת, שעה שהאינטרס הציבורי לא נשקל דיו", נכתב בגזר הדין. "הנאשמת דשה בעקביה נורמות מוסריות ואתיות שחלו עליה ופגעה באופן אנוש בטוהר המידות בשירות הציבורי וביחס השירות לעובדיו. נציין, בצער, כי אף מטיעוניה בפנינו עולה שהנאשמת לא הפנימה במידה הראויה את הפסול במעשיה". דעת מיעוט בהרכב סברה כי יש לפטר אותה משירות המדינה, אולם דעת הרוב סברה כי אמנם יש הצדקה עקרונית לפטר אותה מתפקידה אך אין להתעלם מהסדר הטיעון. עו"ד יוסי גגולה, המייצג את בן חמו, מסר בתגובה להחלטת בית הדין כי בן חמו ערערה על גזר הדין לבית המשפט המחוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ