השופטת נאור תקפה את השיטות של המדינה להכשיר מאחזים

בדיון בנושא פינוי המאחז גבעת אסף התבטאה המשנה לנשיא העליון נגד הדרכים להכשרת מאחזים בהם מתנחלים רכשו חלקים קטנים מהשטח

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המשנה לנשיא בית המשפט העליון מרים נאור מתחה היום (ראשון) ביקורת על הפרקטיקה בה נוקטת המדינה כדי להכשיר מאחזים, שמתנחלים רכשו רק חלק קטן מהשטחים עליהם הוקמו. "מה זה שווה רכישה של חלק מחלקה?", שאלה נאור את נציג המדינה בדיון שהתקיים בבג"ץ ודן בפינוי מאחז גבעת אסף.

ראשית הפרשה ב-2004, אז הוציא אלוף פיקוד מרכז צו תיחום לשישה מאחזים – גבעת אסף, גבעת הרא"ה, מצפה יצהר, מעלה רחבעם, מצפה לכיש ורמת גלעד – המאפשר את פינויים מידית. לאחר שאלה לא פונו, הגישה ב-2007 תנועת שלום עכשיו עתירה לבג"ץ בדרישה לממש את צווי התיחום.

במארס 2011 הודיעה המדינה כי תהרוס את המאחז גבעת אסף הנמצא על קרקע פרטית עד סוף השנה ותכשיר את המאחזים הנמצאים על אדמות מדינה. לאחר מכן, ביקשה המדינה דחייה להריסת גבעת אסף עד 1 ביולי. ואולם, ביוני האחרון ביקשה  המדינה דחייה נוספת של שבעה חודשים.

בדיון שהתקיים היום בפני נשיא העליון אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור והשופט ניל הנדל, מתחו השופטים ביקורת חריפה על עמדת המדינה. "קשה לדעת איפה עומדים", אמר גרוניס ואילו נאור הוסיפה: "ככה מבקשים דחייה? מכניסים את זה באיזה סעיף?".

מרים נאור ואשר גרוניסצילום: דודי ועקנין / ישראל היום

"קראתי את מה שכתבתם ולא הבנתי כלום", אמרה נאור על טענת המדינה כי נדרשת דחייה של ההריסה בגבעת אסף בשל התפתחות חדשה. "אנחנו אחרי צו על תנאי, המשפט בהודעה לא אומר כלום". נציג המדינה עו"ד אורי קידר התגונן ואמר ש"הוגשו בקשות להיתרי עסקה (דהיינו המתנחלים טוענים לרכישה של חלק מהקרקע – ח"ל). על בסיס הרכישה אנחנו מנסים לגבש פתרון. זה ייקח זמן".

לדברי קידר, כל החלקות שם הן במושא - חלקת קרקע שיש לה כמה בעלים. "צריך לפצל את המושא ולעשות הצהרה תכנונית", אמר. גם במגרון טענו המתנחלים שרכשו חלק מחלקה ועל בסיס זה ביקשו להתיר להם להישאר בקרקע. אולם כבר בדיון שהתנהל על עתיד מגרון דחו שופטי בג"ץ את השיטה הזאת.

בדיון היום שאל גרוניס את עו"ד קידר בכמה אחוזים משטח המאחז מדובר, אך קידר החל לגמגם וסירב לענות לשאלה. גרוניס שמאס בהתנהלות זו הודיע על סיום הדיון. כעת צפויים השופטים לבקש מהמדינה להגיש בימים הקרובים הודעה מעדכנת בקשר לרכישת הקרקע כביכול וכן התייחסות לטענות כי הבנייה הבלתי חוקית במאחזים נמשכת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ