הפרקליטות מתלבטת אם לערער על הכרעת דין אולמרט

בשבועות הקרובים תחליט הפרקליטות אם לערער על ההחלטה לזכות את אולמרט משני האישומים המרכזיים נגדו - בפרשת ראשונטורס ובפרשת טלנסקי

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים יתנו היום (שני) בצהריים את גזר הדין במשפטם של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט וראש לשכתו, שולה זקן. בשבועות הקרובים תיאלץ הפרקליטות להחליט אם לערער על החלטת השופטים לזכות את אולמרט משני האישומים המרכזיים נגדו - בפרשת ראשונטורס ובפרשת טלנסקי.

לפני כחודשיים וחצי, בהכרעת הדין, הרשיעו השופטים, מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל, את אולמרט בסעיף אחד של הפרת אמונים בשל התנהלותו בפרשת מרכז ההשקעות. אולמרט הורשע בכך שפעל בניגוד עניינים כאשר דן בבקשות של חברות פרטיות שיוצגו על ידי חברו ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר.

בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור על אולמרט עונש של שישה חודשי עבודות שירות וכן קנס ועונש מאסר על תנאי. לדברי פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנל, היו לעבירה של אולמרט מספר נסיבות מחמירות, בהן דרגת הקרבה למסר, מעמדו הרם של אולמרט והעובדה שהוא נהג כך ביותר ממקרה אחד. כן ציין אברבנל בפני השופטים את התנהלותו של אולמרט בחקירות ובמשפט, כסיבה להחמיר בעונשו.

אהוד אולמרט ושולה זקן בביהמ"ש, החודש צילום: אוליבייה פיטוסי

מנגד ביקשו פרקליטיו של רה"מ לשעבר מבית המשפט שלא לגזור עונש מעבר לסבל שכבר עבר בשל המשפט ובשל האישומים בפרשות מהן זוכה. "מוסד הנקמה עבר מן העולם. אנחנו מבקשים מבית המשפט להסתפק במחיר האישי והציבורי שאדון אולמרט כבר קיבל", אמר בשלב הטיעונים לעונש, פרקליטו של אולמרט, עו"ד נבות תל צור.

גם אולמרט עצמו ביקש מהשופטים שיקלו בעונשו. "במשך שנים לא מעטות אפף עשן שחור את חיי ואת חיי בני משפחתי וחברי", אמר אולמרט. "הוטחו נגדי האשמות חמורות מאין כמוהן. מסע תקשורתי חסר תקדים בהיקפו, באינטנסיביות שלו, בארץ ובעולם. אני מקבל את הרשעתכם. אני מבין את הערותיכם ומסכים להן".

השופטים לא צפויים לפסוק בנושא הקלון שכן יום לפני הטיעונים לעונש הודיע אולמרט לפרקליטות כי הוא מוותר על זכויות שונות המגיעות לו מתוקף היותו ראש ממשלה לשעבר. על פי החוק, מרגע שאין משמעות מיידית לקלון, בית המשפט לא יכול לדון או להחליט בנושא הקלון. בעתיד, אם יחליט אולמרט להתמודד על תפקיד ציבורי, צפוי נושא הקלון לעלות שוב לדיון.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להטיל גם על זקן עונש של שישה חודשי עבודות שירות.

על פי החוק, בתוך 45 יום לאחר מתן גזר הדין יכולים הצדדים לערער על הכרעת הדין או גזר הדין.

פרקליטיו של אולמרט כבר הודיעו כי אין בכוונתם לערער על הכרעת הדין. בפרקליטות ישקלו עתה אם יש לערעור שכזה סיכוי. מחד גיסא, הערעור נחשב בעל סיכויים קטנים בשל העובדה ששלושת השופטים זיכו את אולמרט משתי הפרשות פה אחד, ללא דעת מיעוט. מאידך גיסא, בהכרעתם קובעים השופטים קביעות עובדתיות בעייתיות ביותר בנוגע להתנהגות של אולמרט - למשל, בכל הנוגע לקבלת הכספים מטלנסקי והחזקת קופת מזומנים אצל מסר. אך השופטים גם קבעו שהתנהגות זו לא חוצה את הרף הפלילי ואינה בגדר עבירה על החוק. יתכן שהפרקליטות תבקש לערער על הפרשנות המקלה של השופטים להתנהלות הזו בתקווה ששופטי בית המשפט העליון יפרשו אותה יותר לחומרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ