עונש קל לאהוד אולמרט: מאסר על תנאי וקנס

המחוזי בי-ם לא קיבל את עמדת הפרקליטות שדרשה 6 חודשי עבודות שירות. גם שולה זקן קיבלה עונש קל. אולמרט: "אני יוצא זקוף קומה מבית המשפט"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים218
ניר חסון
ניר חסון

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים גזרו היום (שני) על , מאסר על תנאי של שנה למשך שלוש שנים וקנס של 75,300 שקלים. זאת בעקבות הרשעתו בסעיף של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. בית המשפט לא קיבל את עמדת הפרקליטות שדרשה עונש של שישה חודשי עבודות שירות. ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, קיבלה גם היא עונש קל יחסית: מאסר על תנאי לתשעה חודשים וקנס של 40 אלף שקלים.

בגזר הדין () התייחסו השופטים במלים קשות לעבירה שביצע אולמרט. עם זאת, הם התחשבו בסבל שנגרם לו בגין הפרשות שמהן זוכה לבסוף – ראשונטורס וטלנסקי. בית המשפט קשר בין האישומים המשפטיים לעזיבת תפקידו כראש הממשלה והתייחס גם לתרומתו ארוכת השנים למדינה. בשבועות הקרובים תיאלץ הפרקליטות להחליט אם לערער על הכרעת דינו של אולמרט.

עם יציאתו מבית המשפט, מסר אולמרט הודעה קצרה לתקשורת בה אמר: "לשופטי בית המשפט אמרתי שאני מקווה לצאת זקוף קומה מבית המשפט, והיום אני יוצא זקוף קומה מבית המשפט. כבר בפעם הקודמת אמרתי שבכל מה שקשור לכשלים שבהם הורשעתי אני מקבל ומכבד את החלטת בית המשפט, ואפיק את הלקחים הדרושים ממנה. אני מאוד מודה לכם ומברך את עם ישראל בשנה טובה וחתימה טובה".

יכול לחייך. אולמרט היום בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: עומר מירון

פרקליטו של אולמרט, עו"ד נבות תל-צור, אמר עם סיום הקראת גזר הדין כי "הכרעת הדין מאוד ברורה. המשקל שנתן בית המשפט הנכבד להתפטרותו והפסקת כהונתו, החקירה המוקדמת, העדות המוקדמת, החקירה והגורמים הנוספים - אלו היו הגורמים המכריעים לכך שהעונש היה כפי שניתן. אני מודה לבית המשפט לכל ההתייחסות וכל הטיפול בפרשה הזו. מבחינת תפיסת עולמי המקצועית אכן תם ונשלם". תל-צור הוסיף כי "בנסיבות האלה כל מי שחולם על הגשת ערעור בתיק הזה - ערעור יתפרש כרדיפה ותו לא".

פרקליט מחוז ירושלים עו"ד אלי אברבנל אמר עם תום מתן גזר הדין כי "הפרשה הזאת לא הסתיימה, לגמרי לא". לטענת אברבנל, "עקרון השוויון בפני החוק אינו מאפשר להטיל על אולמרט עונש פחות ממאסר בפועל. ניגוד עניינים נדיר תוך מתן הטבות לחברות שיוצגו על ידי חברו של הנאשם ראוי להטלת עונש חמור. אך בית המשפט הנכבד קבע אחרת. אנחנו מכבדים את החלטתו. שיקולי הענישה אכן שונים. נלמד את גזר הדין".

"כהונת ראש ממשלה היא פסגת הפוליטיקאים בישראל"

בתחילת הקראת גזר הדין שסוכם במסמך הכולל 27 עמודים, הקריאה נשיאת המחוזי מוסי ארד את עיקרי הכרעת הדין. ארד התייחסה בהרחבה לעוצמת הקשרים בין אולמרט למקורבו ושותפו לשעבר, אורי מסר. "יחסי החברות נמשכו עשרות שנים, היו יוצאי דופן, הן מבחינת עוצמת הקשר. התקיימו יחסים מיוחדים". בהמשך אמרה ארד כי "יש להיזהר שלא להתייחס לעבירת הפרת האמונים כאל עבירה טכנית. ניגוד עניינים הוא שחיתות שלטונית".

השופטת ארד תיארה במלים קשות את עוצמת הקשר עם מסר וניגוד העניינים שעלה ממנו. "לחברות זו נוספו עוצמות חזקות... הצטרפותן יחד מסתכמת במסה קריטית ויוצרת ניגוד עניינים חמור ומובהק ביותר".

עם זאת, חרף המלים הקשות, ציינה ארד כי הפסקת כהונתו של הנאשם באמצע הקדנציה כראש הממשלה "ראויה להתחשבות". בגזר הדין הדגישה ארד כי זה אינו מקרה רגיל, "המקרה הנוכחי חמור עד מאוד... כהונת ראש ממשלה היא פסגת הפוליטיקאים בישראל". ארד הוסיפה כי "לא זו בלבד שבסופו של יום הנאשם זוכה מהאישומים, אלא שהמאשימה הכירה בבעיתיות בגירסתו של טלנסקי... מצב דברים זה מחייב התחשבות מיוחדת חרף החומרה של המעשים".

וחצי הרשיעו השופטים ארד, יעקב צבן ומשה סובל, את אולמרט בסעיף אחד של הפרת אמונים בשל התנהלותו בפרשת מרכז ההשקעות. אולמרט הורשע בכך שפעל בניגוד עניינים כאשר דן בבקשות של חברות פרטיות שיוצגו על ידי חברו ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר.

בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור על אולמרט עונש של שישה חודשי עבודות שירות וכן קנס ועונש מאסר על תנאי. לדברי פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנל, היו לעבירה של אולמרט מספר נסיבות מחמירות, בהן דרגת הקרבה למסר, מעמדו הרם של אולמרט והעובדה שהוא נהג כך ביותר ממקרה אחד. כן ציין אברבנל בפני השופטים את התנהלותו של אולמרט בחקירות ובמשפט, כסיבה להחמיר בעונשו.

מנגד ביקשו פרקליטיו של רה"מ לשעבר מבית המשפט שלא לגזור עונש מעבר לסבל שכבר עבר בשל המשפט ובשל האישומים בפרשות מהן זוכה. "מוסד הנקמה עבר מן העולם. אנחנו מבקשים מבית המשפט להסתפק במחיר האישי והציבורי שאדון אולמרט כבר קיבל", אמר בשלב הטיעונים לעונש, פרקליטו של אולמרט, עו"ד נבות תל צור. כבר בשלב הטיעונים לעונש הודיעו עורכי דינו של אולמרט לפרקליטות המדינה כי בכוונתו לוותר מרצונו על התנאים המגיעים לו מתוקף היותו ראש ממשלה לשעבר. זאת, כדי למנוע את הדיון על הקלון בעבירה שבגינה הוא הורשע - הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. 
גם הפרקליטות לא דרשה להטיל קלון על ראש הממשלה לשעבר. 

גם " .במשך שנים לא מעטות אפף עשן שחור את חיי ואת חיי בני משפחתי וחברי", אמר אולמרט. "הוטחו נגדי האשמות חמורות מאין כמוהן. מסע תקשורתי חסר תקדים בהיקפו, באינטנסיביות שלו, בארץ ובעולם. אני מקבל את הרשעתכם. אני מבין את הערותיכם ומסכים להן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ