עידו באום
הילה רז

מוזר ככל שזה יישמע, שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים שגזרו היום (שני) את דינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט העלו את רף הענישה בעבירת הפרת אמונים. השופטים קבעו כי לולא הנסיבות הייחודיות מאוד של המקרה, היה מקום להטיל על אולמרט עונש מאסר שיומר לריצוי בעבודות שירות. בשל הנסיבות הייחודיות של אולמרט, התפטרותו מיוזמתו והקשיים שהתגלו לדעת בית המשפט בפרשות שמהן זוכה, הוחלט להטיל עליו רק מאסר על תנאי וקנס כספי.

להעמדתו לדין ולהרשעתו של אולמרט אין תקדים בישראל. גזר הדין הקרוב ביותר לעניינו עוסק בעבירות מרמה והפרת אמונים שביצע שמעון שבס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר. בתום הליך משפטי סבוך שהסתיים בשנת 2004 הורשע שבס בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים ונקנס ב-50 אלף שקלים בלבד. אולמרט, לעומת שבס, הורשע בעבירה אחת בלבד ונקנס בכ-75 אלף שקלים - הקנס המרבי הקבוע בחוק לעבירה שבה הורשע. בגזר הדין של אולמרט מופיעים שבעה אזכורים לעניין שבס. זהו פסק הדין היחיד המצוטט בגזר הדין של אולמרט, המשתרע על פני כ-27 עמודים. לפיכך נראה שהרכב השופטים של אולמרט חיפש מקרים קרובים יותר, אך לא מצא.

הפער בין המלים הבומבסטיות לתוצאה הסופית מאפיין החלטות בעניין פוליטיקאים ואישי ציבור. מלבד זאת, כאשר בתי המשפט גוזרים את דינם של עובדי ציבור בכירים כל כך, הם נוהגים ברחמנות. זו רמת הענישה האופיינית. הרטוריקה של גזר הדין חמורה ומעבירה מסר תקיף של מלחמה בלתי מתפשרת בשחיתות השלטונית. לעומת הרטוריקה הזאת, העונש עלול להיראות קל.

רק במקרים בודדים, כמו גזרי הדין המחמירים שהוטלו על השרים לשעבר אברהם הירשזון ושלמה בניזרי, התאימו בתי המשפט את חומרת העונש לחומרת המעשה. אם היה מסר כזה מצד בית המשפט העליון, שופטיו של אולמרט לא יישמו אותו. להפך, רום המעלה והפגיעה במעמדו הציבורי של איש הציבור - אף שהורשע בהפרת אמונו של הציבור - נתפשו שוב כשיקול להקלה בעונש.

אולמרט לאחר הקראת גזר הדין, היוםצילום: אמיל סלמן

מלחמה בשחיתות השלטונית מחייבת החמרה נוספת ברמת הענישה, כדי להרתיע עובדי ונבחרי ציבור מפעולות לטובתם האישית ולטובת מקורביהם על חשבון טובת הכלל, שעליה הם מופקדים. "אלמלא נסיבותיו המיוחדות של התיק שלפנינו, היה מקום להיעתר לבקשת הפרקליטות ולכלול בעונש רכיב של מאסר לריצוי בעבודות שירות", כתבו שופטי אולמרט. לדעתם, תוצאה שכזו עשויה להיות מוצדקת "נוכח התפשטותה המצערת של תופעת ניגוד העניינים בשירות הציבורי בשנים האחרונות והקלות הבלתי נסבלת שבה נתפשת התופעה בעיני עובדי ציבור מסוימים".

מיד לאחר מכן פנו להסביר את התוצאה המקלה. "המקרה הנוכחי מיוחד עד מאוד", כתבו, "הנאשם כיהן בתפקיד ראש הממשלה והודיע בחלוף כשנתיים בלבד מאז תחילת כהונתו על החלטתו להתפטר מתפקידו. הפסקת כהונתו של הנאשם כראש ממשלה בעיצומה של הקדנציה ראויה אפוא להתחשבות מסוימת. חשובה העובדה שהנאשם החליט להתפטר הרבה לפני שהוגש נגדו כתב האישום".

בחינה מדוקדקת של המהלכים העתידיים

קשה להתעלם מהביקורת שספגה הפרקליטות מבית המשפט. בנסיבות המקלות לזכותו של אולמרט ציינו השופטים את הפער בין חומרת החשדות (במיוחד השוחד) שיוחסו לאולמרט עם התפוצצותן של פרשות טלנסקי וראשונטורס בקול תקשורתי גדול לסעיפי האישום המתונים שנבחרו בסופו של דבר. בית המשפט הזכיר כי לא פרשת מרכז ההשקעות היא זו שגרמה לאולמרט להתפטר, אלא הפרשות האחרות שמהן זוכה. נוסף לכך, בית המשפט שב והעיר כי טלנסקי התברר כעד בעייתי, אשר לפחות בחלק מהמקרים נמצא דובר שקר, ואף את זאת יש לזקוף לטובתו של אולמרט.

להערות הללו יש חשיבות ביחס למהלכיה העתידיים של הפרקליטות בכל תיקי אולמרט. ככל שהפרקליטות סבורה שבית המשפט המחוזי טעה כשזיכה את אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס, עליה לשקול בכובד ראש אם לערער על הזיכויים. כיוון שבית המשפט המחוזי סבור שאולמרט כבר סבל עינוי דין משמעותי, אולי כדאי שבמקרה הנוכחי תערער הפרקליטות תוך הבטחה שלא לבקש להחמיר בעונשו אלא להתמקד בעניין העקרוני. אגב, כך נעשה בעבר בעניינו של שמעון שבס.

הפרקליטות גם חייבת לבדוק את עצמה שוב בפרשת הולילנד. במשפט הולילנד מדי יום מתברר כי עד המדינה ש"ד הוא אכן גוזמאי הנוטה לסיפורי בדים, שקשה לבודד מתוכם את הפרטים האמיתיים והשקריים. אם ש"ד יתברר כ"טלנסקי 2" תיקלע הפרקליטות לבעיה קשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ