בפרקליטות החליטו לערער על זיכויו של אולמרט

בעקבות העונש הקל יחסית שהוטל היום על רה"מ לשעבר, וזיכויו בשתי פרשות, הפרקליטות תערער על הכרעת הדין בפרשת טלנסקי

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

לאחר העונש הקל יחסית שספג היום (שני) ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בפרקליטות התגבשה החלטה לערער על הכרעת הדין ועל גזר הדין של אולמרט. הערעור יוגש כמעט בוודאות על פרשת טלנסקי, בה מתחו השופטים ביקורת קשה על ההתנהלות של אולמרט בכל הנוגע לקבלת הכספים והשימוש בהם, אך לא הרשיעו אותו בשל הפרשנות המשפטית לאותה התנהלות. בפרקליטות טרם החליטו האם לערער גם על פרשת ראשונטורס.

עורך דינו של אולמרט, עו"ד נבות תל צור, אמר כי "ערעור ייתפס כרדיפה". לדברי עו"ד אלי זהר, פרקליט נוסף של ראש הממשלה לשעבר, "בית המשפט העליון אמר שלא ראוי, לא נכון ואולי גם לא ניתן לערער על פסק דין של זיכוי שניתן על ידי שלושה שופטים".

כאמור, בפרקליטות החליטו בכל זאת להגיש ערעור, וטענו שדברי סנגורי אולמרט הם בסך הכל דרך להפעלת לחץ על הפרקליטות שלא להגיש ערעור לבית המשפט העליון. בפסק דין שנתן בית המשפט העליון בשבוע שעבר אכן מתחו שניים מהשופטים ביקורת על החלטת הפרקליטות לערער על זיכוי על ידי שלושה שופטי המחוזי. אך בפרקליטות מאמינים כי המקרה של אולמרט שונה, שכן הוויכוח בין התביעה להגנה הוא על הפרשנות המשפטית ולא על העובדות.

אולמרט בבית המשפט בירושלים, היוםצילום: יונתן זינדל

אמיר דן, יועצו של אולמרט, אמר היום כי "בית המשפט קבע כי הורד ראש ממשלה במדינת ישראל לחינם, וזאת כתוצאה מהחלטות שקיבלה הפרקליטות. אם יוגש ערעור, אזי מדובר בעוד החלטה אומללה של הפרקליטות שאין מאחוריה דבר מלבד הרצון לרדיפה ולנקמה אישית. ראו ישלאחר סבל של שנים כה רבות שעבר אולמרט, שתדע הפרקליטות להרכין ראש בפני בית המשפט ולשרת את האינטרס הציבורי ולא את גחמותיו של מישהו בפרקליטות".

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים גזרו היום על אולמרט מאסר על תנאי של שנה למשך שלוש שנים וקנס של 75,300 שקלים. זאת בעקבות הרשעתו בסעיף של הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. הפרקליטות דרשה עונש של שישה חודשי עבודות שירות, אולם בית המשפט לא קיבל את עמדתה. ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, קיבלה גם היא עונש קל יחסית: מאסר על תנאי לתקופה של תשעה חודשים וקנס של 40 אלף שקלים.

השופטים מתחו ביקורת חריפה על התנהלות אולמרט, אך עם זאת התחשבו בסבל שנגרם לו בגין הפרשות שמהן זוכה לבסוף – ראשונטורס וטלנסקי. בית המשפט קשר בין האישומים המשפטיים לעזיבת תפקידו כראש הממשלה והתייחס גם לתרומתו ארוכת השנים למדינה.

עם יציאתו מבית המשפט, מסר אולמרט הודעה קצרה לתקשורת בה אמר: "לשופטי בית המשפט אמרתי שאני מקווה לצאת זקוף קומה מבית המשפט, והיום אני יוצא זקוף קומה מבית המשפט. כבר בפעם הקודמת אמרתי שבכל מה שקשור לכשלים שבהם הורשעתי, אני מקבל ומכבד את החלטת בית המשפט, ואפיק את הלקחים הדרושים ממנה. אני מאוד מודה לכם ומברך את עם ישראל בשנה טובה וחתימה טובה".

בהכרעת הדין לפני כחודשיים וחצי הרשיעו השופטים ארד, יעקב צבן ומשה סובל, את אולמרט בסעיף אחד של הפרת אמונים בשל התנהלותו בפרשת מרכז ההשקעות. אולמרט הורשע בכך שפעל בניגוד עניינים כאשר דן בבקשות של חברות פרטיות שיוצגו על ידי חברו ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר.

בשלב הטיעונים לעונש ביקשה הפרקליטות לגזור על אולמרט עונש של שישה חודשי עבודות שירות וכן קנס ועונש מאסר על תנאי. לדברי פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנל, היו לעבירה של אולמרט מספר נסיבות מחמירות, בהן דרגת הקרבה למסר, מעמדו הרם של אולמרט והעובדה שהוא נהג כך ביותר ממקרה אחד. אברבנל אף ציין בפני השופטים את התנהלותו של אולמרט בחקירות ובמשפט, כסיבה להחמיר בעונשו.

מנגד ביקשו פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר מבית המשפט שלא לגזור עונש מעבר לסבל שכבר עבר בשל המשפט ובשל האישומים בפרשות מהן זוכה. "מוסד הנקמה עבר מן העולם. אנחנו מבקשים מבית המשפט להסתפק במחיר האישי והציבורי שאדון אולמרט כבר שילם", אמר בשלב הטיעונים לעונש, פרקליטו של אולמרט, עו"ד נבות תל צור. 

גם אולמרט עצמו ביקש מהשופטים שיקלו בעונשו. "במשך שנים לא מעטות אפף עשן שחור את חיי ואת חיי בני משפחתי וחברי", אמר אולמרט. "הוטחו נגדי האשמות חמורות מאין כמוהן. מסע תקשורתי חסר תקדים בהיקפו, באינטנסיביות שלו, בארץ ובעולם. אני מקבל את הרשעתכם. אני מבין את הערותיכם ומסכים להן".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ