ריצת המכשולים של אהוד אולמרט

הוא עובר את המשוכות בזו אחר זו, נהנה מהערכה רבה בחוגים רחבים בצמרת, ויכול להיות שיהיה חופשי לחזור לפוליטיקה - אבל עם חטוטרת

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32
יוסי ורטר

מסלול חייו של בחמש השנים האחרונות דומה לריצת 3,000 מטר מכשולים. הוא עובר את המשוכות בזו אחר זו, לעתים בקושי רב ולעתים בקלילות. באחת הוא נשרט ונחבל, מעל הבאה הוא מדלג ללא פגע. כל משוכה - פרשה פלילית; הבתים ברחובות כרמיה וכ"ט בנובמבר, העטים, בנק לאומי, המינויים הפוליטיים, ו. בציר מהמם. אולמרט הוא החלום הרטוב של כל משרד עורכי דין פלילי בישראל. לא מעט בריכות שחייה פרטיות נושאות את שמו.

אתמול דילג בהצלחה מעל משוכה נוספת: פותח בפניו את הדרך להתמודד בבחירות לכנסת הבאה. מבחינה משפטית דרכו סלולה גם לראשות הממשלה, אך היא סלולה על תנאי (כל עוד בג"ץ לא החליט אחרת לגבי השלכותיו של עונש המאסר על תנאי שנגזר על אולמרט). מבחינה ציבורית זוהי כבר אופרה אחרת לגמרי.

בדרכו של אולמרט ניצבות שתי משוכות נוספות: ערעור המדינה, שככל הנראה יוגש על זיכויו מפרשת טלנסקי, וכן התמשכות משפט השוחד . ויש עוד משוכה אחת: בקרב הציבור הוא עדיין רחוק מלהיות פופולרי, כפי שהוא לא היה, גם על פי עדותו שלו, במרבית תקופת כהונתו. הוא אינו מצטייר כמושיע, כאל שיגיח מן המכונה ויציל את המצב. אולי זה עוד יקרה פעם.

בקהילה הפוליטית-ממשלתית-תקשורתית, או לפחות בחלקים גדולים שלה, הוא נהנה מהערכה רבה. . אבל כדי להיבחר לראש ממשלה עליו לכבוש מחדש את לב העם והוא עדיין לא שם. אולמרט גם לא בדיוק יצא בדגלים מתנוססים מן המשפט שהסתיים אתמול: לא בתיקים שבהם זוכה ולא בתיק שבו הורשע. הוא ספג אמירות קשות ביותר על התנהלותו הקלוקלת והבעייתית. מישהו אחר היה גוזר על עצמו כמה שנות צינון, עובד קצת למען הקהילה ואז מתחיל לתכנן את דרכו חזרה לחיים הפוליטיים.

אולמרט בצאתו מבית המשפט בירושלים, אתמולצילום: רויטרס

התהיות לגבי תוכניותיו של אולמרט מעסיקות את המערכת הפוליטית מאז זיכויו, וביתר שאת אחרי אתמול. יש אנשים שחלקם משוחחים עמו וחלקם ניזונים ממקורבים וחברים שמוכנים להישבע כי הוא מתכוון לחזור אפילו אם הבחירות יוקדמו לפברואר-מארס 2013. מנגד, יש הסבורים כי במערכת בחירות שעשויה להיפתח בעוד כחודש אולמרט לא יוכל להשתתף בעודו מכהן כנאשם בתיק הולילנד וכמשיב בערעור בפרשת טלנסקי.

בהשאלה מתחום אחר, נפיץ יותר, יש כאן שני שעונים שמתקתקים בקצב שונה: שעון הבחירות הכלליות והשעון המשפטי של אולמרט. לכאורה, יש כעת סיבה טובה לקיים את הבחירות בהקדם על מנת לתפוס את אולמרט בלתי מוכן.

בתסריט שבו הבחירות מתקיימות במועדן החוקי, בשלהי אוקטובר 2013, אולמרט בהחלט יכול להיות רלוונטי. גוש המרכז-שמאל משווע למועמד בעל כישורים וניסיון. לאולמרט יש גם מזה וגם מזה, אבל יש לו גם חטוטרת לא פשוטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ