עשרות יידו אבנים על כלי רכב של ערבים בירושלים בכיפור

המשטרה היתה במקום, אך לא עצרה את האלימות שנמשכה שעות. לדברי עדי ראייה, גם מכוניות בשימוש של בתי חולים נפגעו מהאבנים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עשרות בני נוער יהודים השתתפו אתמול (שלישי) בידויי אבנים על רכבים שחלפו בירושלים. האירוע נמשך במשך שעות ולהערכת עדי ראייה עשרות כלי רכב נפגעו מהאבנים, בהם רכבים של פלסטינים, אבל גם רכבים שבשימוש בתי החולים בעיר. לטענת עדי הראייה, השוטרים שהגיעו למקום לא התאמצו להפסיק את יידוי האבנים.

זה שנים רבות שבירושלים מוכרת התופעה של ידויי אבנים לאורך דרך חברון שבדרום העיר בערב יום הכיפורים. הכביש הזה משמש פלסטינים רבים לנוע מירושלים לבית לחם ולדרום ירושלים, וגם כציר תנועה חשוב של רכבי חירום ורכבים שאוספים עובדים לבתי החולים. השנה, לפני יום כיפור, הגיש רפאל (צ'לי) ליצ'מן, פעיל בתנועת ירושלמים, מכתב למפקד מחוז ירושלים ולמפקד מרחב מוריה, שמתריע מפני התופעה ומבקש מהם להתערב כדי למנוע את הישנות המקרים הללו. "אני מקווה שפנייתי בכתב תתקבל ברצינות וביתר שאת, מפניות טלפוניות בעבר", כתב ליצ'מן.

אולם למרות ההתרעה, נראה שהמשטרה לא התייחסה לאירוע ברצינות. לאחר סיום התפילות בבתי הכנסת נאספו ב"צומת הבנקים" שעל דרך חברון מאות בני אדם, בהם צעירים רבים. "חזרתי מבית הכנסת והגעתי למקום בערך ברבע ל-9, הרכב הראשון נפגע שמונה דקות אחר כך", סיפר ליצ'מן. בשעות שלאחר מכן מנו ליצ'מן ועדי ראיה אחרים עשרות מכוניות שנפגעו. לדבריו לאחר כל פגיעה השמיעה הקהל מחיאות כפיים. למקום הגיעה מידי פעם ניידת, אך ליצ'מן טוען שהשוטרים לא יצאו מתוכה ובחלק מהמקרים, ידויי האבנים נמשכו גם כאשר הניידת שהתה במקום. "בנס לא היו נפגעים. בשנה שעברה אמרו לי במשטרה שבגלל יום כיפור אי אפשר לצלם את המיידים, לא יכול להיות שבגלל יום כיפור יש אזלת יד של החוק".

עד נוסף לאירוע, גדעון לוי, בן 24, המתגורר במקום, סיפר כי הוא ספר לפחות 15 כלי רכב שנפגעו, "והאירוע התחיל לפני שאני הגעתי והמשיך אחרי שהלכתי", סיפר, "בכל פעם שעבר רכב, אפילו אם היה עליו שלט "בשירות הדסה" היו זורקים עליו אבנים, ומה שיותר מעצבן הוא שאחרי כל זריקת אבנים כולם בסביבה מוחאים כפיים וצוהלים". גם לוי מעיד על כך שהשוטרים שהיו במקום ישבו בניידת ולא התעמתו עם מיידי האבנים. רק לאחר כשלוש שעות סגרה המשטרה את הצומת ואילצה את הרכבים לנסוע בדרכים אחרות.

איידל רוס, עיתונאית קול ישראל באנגלית, היתה גם היא באזור, "הייתי שם בערך שעה וראיתי לפחות שלוש פעמים שמיידים אבנים. ראיתי ילד מרים ומצאתי את עצמי צועקת עליו שאני אביא שוטר, למרבה הפלא זה עבד. ניסינו לדבר עם הילדים האלה, למתן את הכעס, אבל זה היה לדבר עם הקיר". לדברי רוס, ביחס לשנים קודמות השנה דווקא נערכה המשטרה בכוחות מוגברים, "הנוכחות המשטרתית היתה טובה יותר אבל כאשר הניידות לא עברו הילדים חזרו לחגוג. ניסינו לדבר איתם אבל היתה להם כל כך הרבה שנאה, הם אמרו שהערבים עושים פיגועים אז למה שלא נזרוק. והכי מטריד זה ההורים שלא היו יותר טובים מהילדים ועודדו אותם".

גם הוריו של ליצ'מן היו עדים לאירוע, "אני גרה כאן 23 שנים ובכל שנה זה קורה, כל שנה אנחנו מנסים להגיד למשטרה ולדאבוננו זה לא עוזר", אמרה ריבנה מילר. "אני ראיתי שהם הצליחו לפגוע שלוש פעמים במכוניות ועוד כמה פעמים שהם זרקו ולא פגעו, ובכל פעם כולם מסביב מריעים". אביו של ליצ'מן, סיימון, פגש הבוקר באותו מקום את השוטרים שהיו שם אתמול, "שאלתי אותם למה הם לא עשו כלום, אז הם אמרו ראינו אבל לא ראינו איזה ילד עשה את זה. אמרתי שאפשר היה לצאת מהאוטו ולהסתכל, אז הם אמרו שאנחנו יכולים לצאת רק אם אנחנו יודעים מי עשה את זה ושאסור להם לצאת כשהם לבד". 

"זה נס שאף אחד לא נהרג. מישהו שחוטף אבן יכול להאיץ ולפגוע באנשים או לחטוף אבן בראש", הוסיף רפאל ליצ'מן. "אלו יהודים חובשי כיפות שעשר דקות לפני כן אמרו בבית הכנסת "פשענו חטאנו", האם זו התוצאה של התפילה? לצאת החוצה ולטווח במכוניות מטווח אפס".

במשטרת ירושלים דחו את הטענות. לדברי המשטרה היו אכן ידויי אבנים בצומת, אך הם נמשכו זמן קצר וכאשר הניידת הגיעה למקום התפזרו המיידים. "הם זורקים ובורחים, זה אירוע רגעי", אמרה עוזרת דובר המחוז, "אולי אחרי כמה שעות הם מרשים לעצמם לחזור". עוד נמסר בתגובה כי בכל מקרה לא נגרם נזק ולא היו נפגעים באירוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ