חוקרי המשטרה פורשים והופכים מיד לפרקליטים של עברייני צמרת

הם מכירים את היעדים המודיעיניים של המשטרה, את שיטות החקירה ונחשפו למידע סודי. כל זה משמש את הבכירים לשעבר בהגנה על הפושעים שחקרו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

לפני כחודשיים עמד עורך הדין שי טובים מחוץ לבית המשפט ברמלה, שם בושש להתחיל הדיון בתיקו של אחד מלקוחותיו, המזוהה עם ארגון הפשיעה של משפחת חרירי מטייבה. כמה דקות לפני תחילת הדיון קיבל הסנגור שיחת טלפון. בצד השני של הקו - ראש מחלק רצח ביחידה המרכזית של מחוז מרכז, רב פקד תומר כהן. "אני מבקש ממך לא לייצג בתיק הזה", דרש כהן בתקיפות מטובים, והטיח בו: "אתה היית חלק מהחקירה הזו".

עד לפני כשנה כהן וטובים עוד שיתפו פעולה וניהלו יחדיו את החקירות הרגישות ביותר של ימ"ר מרכז. בין השאר רדפו אחר משפחות עבד אל קאדר וחרירי מטייבה ועבריינים בכירים מלוד, רמלה ונתניה. היום, שנה אחת בלבד לאחר שעזב את המשטרה והפך לעורך דין המתמחה בפלילים, כמה מהשמות האלה עדיין מעסיקים את טובים יום-יום - הם לקוחותיו.

המקרה של טובים אינו היחיד ובטח לא הראשון. כך, כאשר נכנסו ביוני 2006 אנשי היאחב"ל לאולם בית המשפט המחוזי בתל אביב והמתינו לכניסת אסי אבוטבול, הם הופתעו לגלות כי סנגורו הוא לא אחר מיאיר רגב. זמן קצר קודם לכן עוד שימש סגן ניצב רגב כראש מפלג החקירות של היחידה, והיה מעורב בחקירות הרגישות ביותר שניהלה. בין השאר פעל נגד ספינות ההימורים באילת, שחלקן היו שייכות למשפחת אבוטבול. במקרים אחרים היה רגב שותף להערכות מצב של היחידה ושמע את המודיעין סביב המשפחה.

יתר על כן, רגב הכיר את כל דרכי הפעולה של המשטרה, שניהלה מצוד ארוך אחר מי שקיבל את הכינוי "היעד מספר אחת של המשטרה" ושהפך ללקוח שלו.

על שוטרים המשתחררים מהשירות הציבורי חל אמנם איסור למסור ולחשוף ידיעות קונקרטיות שקיבלו במסגרת תפקידם. ואולם לא קיים כל חוק צינון המונע מהם לייצג עבריינים, גם יום אחד לאחר פשיטת המדים. כך, זמן קצר לאחר שהונחו על שולחנותיהם תיקי חקירה ונמסר להם על איסוף מידע מודיעיני רגיש על עבריינים, הם עברו לצד השני של המתרס ולייצוג אותם עבריינים.

מבחינת המשטרה מדובר ב"חציית קווים" שיכולה להביא לפגיעה משמעותית בחקירות ואפילו לסכן חיי אדם. בעקבות התגברות התופעה, החלו באחרונה ראש אגף הקירות והמודיעין, ניצב יואב סגלוביץ', והיועץ המשפטי של המשטרה, ליזום "חוק צינון" - שיחול על כל שוטר שפורש מתפקידו.

"הם שאלו אותי, 'איך אתה עושה את זה? אין לך מצפון? אתה מכשיל לנו את החקירה'", נזכר השבוע רגב בדיון ההוא ב-2006. "הם כועסים שאחד שבא מתוכם, שיודע את הסודות ואת שיטות העבודה, פתאום הולך לעבוד עם הצד השני". רגב אומר ששוטרים חושבים שאם הם יודעים דבר מסוים, אז אף אחד אחר לא יודע אותו, אך זה לא נכון. "מי זה אותם שוטרים שרואים בזה פסול? אלו אותם שוטרים שאין להם הבגרות להבין שהמשטרה היא לא האחראית הבלעדית על הצדק".

הידע הוא פוטנציאל

ייצוגו של אבוטבול בידי רגב היה הפעם הראשונה שבה בכיר במשטרה חוצה את הקווים. הנושא הגיע לפתחו של השר לביטחון הפנים דאז אבי דיכטר - אך ירד מהפרק במהרה. ההצלחה של רגב גרמה לשוטרים אחרים להבין את הפוטנציאל הטמון בידע שהם צוברים במקום עבודתם.

כיום אחד מעורכי הדין המובילים בתחום הצווארון הלבן, הלבנת הון והימורים ברשת הוא רונן רוזנבלום, לו עבר עשיר בתחום מצדו השני של המתרס. בשנים 2004-2002 היה רוזנבלום ממקימי היחידה להלבנת הון ביאחב"ל, עמד בראשה והיה אחד החוקרים המרכזיים בפרשת הבנק למסחר שהתפוצצה בחודש יוני לפני כשמונה שנים. אולם כבר בסוף אותה השנה החליט לעזוב את המשטרה ולחצות את הקווים. שבוע לאחר שעזב ייצג את גולן אביטן, שנחשד בהטמנת מטען החבלה לזאב רוזנשטיין. בפיצוץ נהרגו שלושה אזרחים. רוזנבלום אמנם לא רצה תיקים פליליים מהסוג הזה, אך היה זה כרטיס הכניסה שלו לעולם שאליו כיוון. כעבור שבועות ספורים מונה לפרקליטו של ארקדי גאידמק - שהתיק נגדו החל להתגלגל ביאחב"ל כשרוזנבלום עוד שירת ביחידה.

"המשאבים שהמדינה השקיעה, באותם ימים, בכל מה שקשור להלבנת הון, היו אדירים", אומר רוזנבלום ומוסיף כי הבין אז שגם בצד השני יהיה תזרים מזומנים והחליט לעזוב את המשטרה לטובת פתיחת משרד פרטי. "הפעם הראשונה שאתה עומד מול החברים שלך בבית המשפט היא מאוד קשה, כי אתה יודע מה עובר עליהם והם יודעים שאני יודע דברים שלא לומדים באף בית ספר למשפטים".

במקרה של רוזנבלום לא הסתפקה המשטרה בהחמצת פנים. מפקד היאחב"ל דאז, ניצב שי עמיחי, הורה שלא ליצור קשר עם רוזנבלום ולא לשוחח אתו, גם לא שיחות חולין. בבית המשפט הוא שמע את חבריו ליחידה שואלים אותו, "בכמה מכרת את הנשמה שלך?". "המשטרה לא צריכה חקיקה מיוחדת של צינון, או כל דבר שיגביל או ימנע פעילות קצין לשעבר שהוא עכשיו סנגור", הוא אומר. "מי שלא יודע לשמור על אופן ודרך התנהלות במסגרת החוק, חושף עצמו לסנקציות הקבועות בחוק. כל קצין לשעבר שצובר ניסיון מבין ומפנים עד כמה מצופה דווקא ממנו להקפיד קלה כחמורה על הגבולות לבל יטשטשו".

אף כי עורכי הדין טוענים שלא שיתפו את לקוחותיהם במידע שקיבלו כשהיו שוטרים, במשטרה טוענים שיש מקרים של חשש אמיתי לחיי מקורות, או לגילוי דרכי פעולה של המשטרה, גם אם אותם עורכי דין לא התכוונו לגרום להם כל נזק. "מה יקרה אם מחר יתחילו לאיים על עורך הדין הזה לתת שמות של שוטרים או מקורות?", שואל בכיר במשטרה. "עורך הדין שיושב עכשיו עם הלקוחות שלו יודע בדיוק מי העיד בחקירה, ומי החליט לתת את המידע על אותו אחד שהוא היום הלקוח שלו. מחר יאיימו על המשפחה שלו כדי לקבל פרטים. ואנחנו יודעים שהיה ניסיון לבקש רשימות".

בשלב זה, כשאין חוק צינון, היחסים בין אותם עורכי דין למשטרה אינם פשוטים. ביחידה המרכזית של מחוז מרכז כבר קיבלו הוראה שלא לדבר באופן ישיר עם טובים על תיקים שהוא מנהל עם אנשים שנמצאים באחריות המחוז. היו גם ניסיונות לנסות ולברר אצל לקוחותיו את מהות היחסים ביניהם, אם אלו יחסי עורך דין-לקוח, או יותר מזה. "אני רק מברך על התקופה שעבדתי במשטרה", אומר טובים. "מעצם היותי עורך דין אני משרת את מערכת המשפט, כשם שעשיתי בשירותי במשטרה. בכל מקרה שבו ביקשו ממני עד היום לא לייצג לקוח, לא ייצגתי אותו".

במשטרה טוענים שרוב עורכי הדין שיצאו מהשירות משתפים פעולה בדרך זו או אחרת עם בקשותיה: בדרך כלל הם מעבירים את הייצוג לשותף במשרד או לפרקליט המקובל על המשפחה.

ממפקד היחידה לאויב שלה

בשבוע שעבר ישב בחדרו בימ"ר ברמלה ראש מפלג תשאול סגן ניצב עופר מועלם. בחדרים הסמוכים נחקרו שני צעירים שמזוהים עם משפחת עבד אל קאדר מטייבה שנעצרו בחשד לסחר בסמים, את אחד מהשניים ייצג עורך דין אבי מנצור. "גם אם תתחתן עם אחותי לא תקבל ממני כלום", אמר מועלם למנצור.

בשנה שעברה יצא ניצב משנה מנצור לפנסיה מהמשטרה. התפקיד האחרון שלו היה קצין חקירות ומודיעין של מחוז מרכז, מפקדו של מועלם. כאחראי על כל החוקרים ואנשי המודיעין במחוז, נחשב תפקיד זה לאחד מהרגישים ביותר במשטרה. עד עתה מתקשים כחולי המדים להבין כיצד האדם שהוביל את המצוד נגד משפחת עבד אל קאדר יכול עכשיו לעמוד מול התובעים שהוא עצמו מינה ולטעון כי למשטרה אין בדל של הוכחה. זאת בשעה שמנצור יודע בדיוק מה יודעים חוקרי המחוז.

"זה הכי טבעי שמשפחת עבד אל קאדר או חרירי תפנה לעורך דין כמו שי טובים, כי הוא טיפל בהם והוא מכיר אותם", אמר השבוע מנצור. "המשטרה קבעה שכל משפחת עבד אל קאדר הם עבריינים, אבל זו משפחה של עשרת אלפים איש, ורק בודדים מהם מעורבים בפלילים. להגיד לי לא לייצג את המשפחה בגלל שקוראים לו עבד אל קאדר? יש גבול".

בספטמבר אשתקד - חודשים ספורים לאחר שפרש מנצור מהמשטרה - עצרו בלשי ימ"ר מרכז את עלא אבו מוך, בן 22 מבקה אל-גרבייה, בחשד לרצח סוחר תכשיטים מהוד השרון, ורצח נוסף בחנות מכולת ביישוב שלו. הסנגוריה הציבורית מינתה את מנצור לפרקליטו של הצעיר. הסנגוריה הציבורית העבירה את התיק לטיפולו של מנצור, שיש לו ידע קודם נרחב על משפחת אבו מוך והדמויות הבולטות בה. הוא הספיק לבקש דחייה בבית המשפט לפני שאמר לו אביו של החשוד, כי החליט לשכור את שירותיו של עורך דין פרטי. "זו היתה הקלה בשבילי, כי היה לי קשה עם התיק הזה", אמר מנצור, "למרות שזה תיק של שני מקרי רצח ומבחינה מקצועית מדובר בתיק טוב". לדבריו, בשל מעמדו הקודם במשטרה, היום הוא אינו יכול לפנות לתובעים המטפלים בתיקים אלא רק לקצונה הבכירה. "יש לי יתרון עצום, כי אני מכיר את שיטות החקירה, את כל הדרכים שהמשטרה עובדת בהן. אני יודע מה זה מדובב". אבל הוא אומר שגם היום הוא יודע, כפי שידע בשנותיו בשירות, "שבמקרים רבים המשטרה טועה. אני יודע שיש אנשים שהם חפים מפשע ולקוח שלי שהוא חף מפשע - אני אלחם עליו כמו אריה".

בימים האחרונים מנסים לזרז במשטרה יוזמה ל"חוק צינון" לשוטרים שיעזבו את הארגון לשוק החופשי. המשטרה רוצה להציע חוק שבו יהיה לפחות שנתיים צינון. במשטרה סבורים שאם זה מקובל בין חברות מסחריות, אין סיבה שלא להטיל את המגבלה גם על עורכי הדין ששירתו במשטרה. אולם לטענת גורמים המעורבים בנושא, ההתנגדות היא דווקא בפרקליטות - הסבורה שיהיה קשה להעביר את הצינון בחוק, כי זו פגיעה בחופש העיסוק.

"המצב הזה שעורך דין שעומד מולך יודע מה יש לך בתיק על הלקוח שלו חייב להיפסק", אומרים במשטרה, "זה מצב שאם הוא לא היה מסוכן, הוא היה פשוט מגוחך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ