בעקבות התאבדות טופז: ירידה של 65% במספר המתאבדים בכלא

מאז 2009 הוכנסו לתאים מערכות לניטור נשימה וברזים גמישים נגד תלייה. אבל בשב"ס מתלבטים אם כל האמצעים כשרים במאבק באדם הרוצה למות?

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בשנת 2009, לאחר התאבדותו של איש הטלוויזיה דודו טופז בבית המעצר, שירות בתי הסוהר (שב"ס) החל לפתח תוכנית להפחתת ההתאבדויות בכלא הישראלי. שלוש שנים לאחר מכן, אנשי השירות מרוצים משיפור מיקומה של ישראל בדירוג הבינלאומי לאובדנות אסירים, בעקבות ירידה של 65 אחוז במקרים בהם אסירים ועצירים שולחים יד בנפשם.

כל אנשי המקצוע שראו את טופז בכניסתו לתא המעצר העריכו שהוא בסיכון גבוה לפגוע בעצמו. למרות הנורות האדומות ולמרות ההשגחה עליו, הוא הצליח להתאבד בתליה מברז אמבטיה בגובה 30 סנטימטר בלבד, בעזרת כבל של קומקום חשמלי.

הביקורת שספג הארגון בעקבות המקרה היתה קשה והתגברה עוד יותר כשחודש אחר כך התאבד במעצר אסף גולדרינג שהואשם ברצח בתו. מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, קבע במאי 2011 כי שב"ס אינו עושה די כדי למנוע להתאבדויות.

גופתו של דודו טופז מוצאת מבית המעצר ניצן צילום: ניר כפרי

ניצב שב"ס באותם ימים, בני קאניאק, הורה להכין תוכנית להפחתת התופעה. אז, ב-2009, נרשמו 14 התאבדויות של אסירים. בשנה שעברה, 2011, נרשמו ארבעה מקרי התאבדות בבתי הכלא והמעצר.

מבדיקה הסתבר כי נקודת התורפה היתה דווקא העצורים ולא האסירים. לאחר בריחת האנס בני סלע מהכלא בשנת 2006, הוחלט שכל מתקני הכליאה בישראל יהיו באחריות שב"ס. בשנים 2008-2005 הועברו לשב"ס מתקני הכליאה של המשטרה וצה"ל, ואתם קיבל הארגון אוכלוסייה שמוגדרת בסיכון הגבוה ביותר להתאבדות. מחקרים בארץ ובעולם מראים שרוב המתאבדים בבתי הסוהר הם "עצורי ימים" או "עצורים עד תום ההליכים", אנשים שדינם לא נגזר עדיין והם נתונים במצב הנפשי הקשה ביותר.

טופז בבית המשפטצילום: דודו בכר

גונדר משנה ד"ר דרור ולק, ראש מחלקת המחקר של שב"ס, מצא שכאשר לא היו בתי המעצר בשליטת שב"ס, מספר המתאבדים היה נמוך ביחס לשאר המדינות בעולם. אבל משנת 2008 והלאה מספר ההתאבדויות עלה בכל שנה. הוא פיתח מבדק אותו עובר היום כל עצור עם כניסתו למערכת, כדי להעריך את סיכויו לפגוע בעצמו.

בשנת 2011 התאבדו בבתי הכלא בישראל ארבעה אסירים. מאחר שבארץ מוחזקים כ-25 אלף אסירים, שיעור האובדנות עומד כעת על 20 מקרים על כל מאה אלף אסירים. בהשוואה סטטיסטית למדינות אחרות בעולם, ישראל ממוקמת במקום טוב – הרבה מעל שוודיה, אנגליה, אוסטרליה וצרפת. לעומת זאת בארה"ב, שכלואים בה כשני מיליון אנשים, שיעור ההתאבדויות קטן מבישראל. ההסבר לכך נעוץ בדרך שבה מטפלים שם באסירים בעלי סיכון גבוה להתאבדות.

"האמריקאים נוהגים בברוטליות בהחזקת אסירים – הגישה שלהם היא של אפס סובלנות לאובדנות מצד אחד ואפס הומניות מצד אחר", הסביר קאניאק בוועדת הפנים של הכנסת ב-2009. "הייתי לפני כמה חודשים בביקור בלוס אנג'לס וראיתי שם בית סוהר. השירותים שם נמצאים במרכז התא... האסירים בארה"ב מוחזקים עם קסדות ומגני צוואר במשך חודשים ושנים. הגישה שלהם היא מאוד מיליטנטית. והם מצליחים".

אחת הסיבות לקשיחות האמריקאית בטיפול בהתאבדויות בכלא היא כלכלית – משפחת אסיר שמתאבד זכאית לפיצוי כספי גבוה מאוד. בישראל התאבדות אסיר עולה למדינה כמיליון שקלים, כפיצוי למשפחתו.

כאן עולה השאלה המוסרית כנגד ההוצאה הכספית שגוררת התאבדות אסיר: האם רשאי שב"ס לנקוט כל אמצעי למנוע התאבדות? האם הוא רשאי למשל לכבול אסיר למיטה במשך שנים כדי למנוע ממנו פגיעה בעצמו? פרופסור צבי איזיקוביץ, שהיה חבר בוועדה ציבורית לאובדנות בשב"ס, כתב בדו"ח שלו כי "השמירה על כבוד האדם מחייבת שימת גבול על סוג האמצעים למניעת אפשרות של מעשי התאבדות".

מניעת התאבדות היא היום חלק מההכשרה של סוהרים ובכל חצי שנה הם נבחנים בתוכנה ממוחשבת שדורשת מהם לזהות מצבי מצוקה. בנוסף, אסירים ותיקים הוכשרו לחנוך אסירים בהשגחה תמורת שבעה שקלים ביום.

גם הטכנולוגיה הביאה עמה שינוי מהותי. הנשיא לשעבר משה קצב, שאובחן כאסיר דורש השגחה, הוכנס לתא עם מערכת "נפש פעילה" המזהה תנועה ונשימה של האסיר בדומה למערכת במיטת תינוק, למניעת מוות בעריסה. אם במשך 50 שניות המערכת לא מזהה תנועה בתא, היא מדליקה נורה אצל הסוהרים. אם אחרי עוד עשר שניות אין תנועה, המערכת מצפצפת ומפעילה את מצלמות האבטחה בשירותים ובתא.

משה קצבצילום: דודו בכר

כעת בוחנים בשב"ס הפעלת מערכת "צמיד לחיים", שיוצמד לידו של האסיר ויפעיל אזעקה במקרה של היעדר דופק או נשימה. בתאי אסירים בהשגחה הותקנו ברזים גמישים שלא ניתן להיתלות עליהם. כל האמצעים האלה מצטרפים ל"תא החללית" המוכר, המרופד מזרנים ואינו מאפשר לאסיר לפגוע בעצמו. לאחרונה נבדקה גם הכנסתם של מדי אסיר מנייר ומצעים מנייר שאין דרך להתקין מהם חבל תלייה.

ובכל זאת, שלושה אסירים כבר התאבדו בשנת 2012. "הם תמיד מוצאים דרכים יצירתיות לעשות את זה", אומר גורם בשב"ס. "היתה לנו אשה שבלעה את התחתונים שלה ונחנקה. אחד האסירים פירק רדיו, חיבר אותו לחזה, חיבר לחשמל והתאבד. אין לזה סוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ